15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna. To święto nie należy jednak do najradośniejszych… Dlaczego? Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) bałtycka populacja morświna jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Dziś w naszym morzu pływa jedynie ok. 500 morświnów, a spotkanie ich na wolności jest jak wygrana na loterii. Dlatego bardzo ważna jest edukacja, szczególnie najmłodszych miłośników przyrody. Dzięki niej zyskujemy sprzymierzeńców w walce o przetrwanie tego wspaniałego ssaka w Bałtyku. Z okazji Dnia Morświna zachęcamy do przeprowadzenia zajęć przedstawiających to zwierzę. Poniżej garść przydatnych informacji.
Dopełnieniem zajęć może być zbiórka w klasie lub szkole. Zebrane środki przekazane w formie symbolicznej adopcji pozwalają kontynuować misję Fundacji WWF Polska.
Jaki jest morświn?
Morświn to bliski krewniak delfina. Charakteryzuje go słabość do morskich wojaży i specyficzne usposobienie. Morświn jest bardzo tajemniczym i płochliwym samotnikiem stroniącym od ludzi. Zwierzę to szczególnie ceni sobie wolność, przez co nie jest w stanie żyć w zamknięciu lub hodowli. Kluczowym zmysłem dla morświna jest echolokacja – to dzięki niej namierza przeszkody oraz znajduje pożywienie.
Jak wygląda bałtycki morświn?
Morświn to jeden z najmniejszych gatunków waleni, który jako jedyny stale zamieszkuje Bałtyk. Dorosłe osobniki osiągają do 180 cm długości i ważą do 70 kg. Morświna można poznać po:
• ciemnym ubarwieniu,
• zaokrąglonej głowie, bez charakterystycznego “czoła”,
• krótkim pysku,
• niewielkiej, trójkątnej płetwie grzbietowej (u delfinów jest ona sierpowato wygięta).
Czemu bałtyckich morświnów jest tak mało?
Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku morświny licznie zamieszkiwały wody Bałtyku. Największy spadek ich populacji nastąpił na skutek decyzji polskich władz. W latach 20-tych XX wieku wprowadzono premie za złowienie lub zabicie morświna, który w tamtym okresie uznawany był za szkodnika. Zwierzęta te traktowano jako przyczynę niszczenia sieci rybackich oraz konkurenta w połowach. Populacja bałtyckiego morświna w ubiegłym wieku zmalała również na skutek działań wojennych, zanieczyszczeń chemicznych oraz zlodzenia powierzchni morza podczas mroźnych zim.
Co zagraża morświnom w Bałtyku?
W dzisiejszych czasach morświnom zagraża:
• przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie,
• podwodny hałas, głównie wynikający ze zwiększenia transportu morskiego oraz rozwoju turystyki motorowodnej,
• zanieczyszczenia wodne, które nie tylko powodują pogorszenie odporności poszczególnych osobników, ale także stanu całej populacji.
Obecnie w Bałtyku pływa mniej niż 500 morświnów… Bez naszego natychmiastowego działania stracimy je bezpowrotnie. Dokonując symbolicznej adopcji wspieracie działania Fundacji WWF Polska na rzecz ochrony jedynego bałtyckiego walenia!
___________
Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.
Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole