Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Poznajemy morświna – tajemniczego mieszkańca Bałtyku!

Poznajemy morświna – tajemniczego mieszkańca Bałtyku!

rok temu Fundacja WWF Polska

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna. To święto nie należy jednak do najradośniejszych… Dlaczego? Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) bałtycka populacja morświna jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Dziś w naszym morzu pływa jedynie ok. 500 morświnów, a spotkanie ich na wolności jest jak wygrana na loterii. Dlatego bardzo ważna jest edukacja, szczególnie najmłodszych miłośników przyrody. Dzięki niej zyskujemy sprzymierzeńców w walce o przetrwanie tego wspaniałego ssaka w Bałtyku. Z okazji Dnia Morświna zachęcamy do przeprowadzenia zajęć przedstawiających to zwierzę. Poniżej garść przydatnych informacji.  


Dopełnieniem zajęć może być zbiórka w klasie lub szkole. Zebrane środki przekazane w formie symbolicznej adopcji pozwalają kontynuować misję Fundacji WWF Polska.  

  

Jaki jest morświn?

Morświn to bliski krewniak delfina. Charakteryzuje go słabość do morskich wojaży i specyficzne usposobienie. Morświn jest bardzo tajemniczym i płochliwym samotnikiem stroniącym od ludzi. Zwierzę to szczególnie ceni sobie wolność, przez co nie jest w stanie żyć w zamknięciu lub hodowli. Kluczowym zmysłem dla morświna jest echolokacja – to dzięki niej namierza przeszkody oraz znajduje pożywienie.

 

Jak wygląda bałtycki morświn?

Morświn to jeden z najmniejszych gatunków waleni, który jako jedyny stale zamieszkuje Bałtyk. Dorosłe osobniki osiągają do 180 cm długości i ważą do 70 kg. Morświna można poznać po:
•    ciemnym ubarwieniu, 
•    zaokrąglonej głowie, bez charakterystycznego “czoła”,
•    krótkim pysku,
•    niewielkiej, trójkątnej płetwie grzbietowej (u delfinów jest ona sierpowato wygięta).

 

Czemu bałtyckich morświnów jest tak mało?

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku morświny licznie zamieszkiwały wody Bałtyku. Największy spadek ich populacji nastąpił na skutek decyzji polskich władz. W latach 20-tych XX wieku wprowadzono premie za złowienie lub zabicie morświna, który w tamtym okresie uznawany był za szkodnika. Zwierzęta te traktowano jako przyczynę niszczenia sieci rybackich oraz konkurenta w połowach. Populacja bałtyckiego morświna w ubiegłym wieku zmalała również na skutek działań wojennych, zanieczyszczeń chemicznych oraz zlodzenia powierzchni morza podczas mroźnych zim. 

  

 

Co zagraża morświnom w Bałtyku?

W dzisiejszych czasach morświnom zagraża:
•    przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie,
•    podwodny hałas, głównie wynikający ze zwiększenia transportu morskiego oraz rozwoju turystyki motorowodnej,
•    zanieczyszczenia wodne, które nie tylko powodują pogorszenie odporności poszczególnych osobników, ale także stanu całej populacji.


Obecnie w Bałtyku pływa mniej niż 500 morświnów…  Bez naszego natychmiastowego działania stracimy je bezpowrotnie. Dokonując symbolicznej adopcji wspieracie działania Fundacji WWF Polska na rzecz ochrony jedynego bałtyckiego walenia! 

___________

Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się