Polecamy Bajka filozoficzna od lat 4

Bajka filozoficzna od lat 4

17 godzin temu Pod patronatem

Bajka filozoficzna od lat 4

o wielkich pytaniach Małego stworzonka opowiada Katarzyna Wróbel z Teatru Sztuka Ciała

Już 7.07. o godzinie 12.00 odbędzie się PREMIERA spektaklu „Małe stworzonko i wielkie pytania”. Ukazuje perypetie bohatera, który czuje się tak nieistotny, że nie ma nawet własnego imienia. Dopiero spotkanie z widzami sprawi, że wszystko zacznie się zmieniać. Między sceną a publicznością zabrzmi kilka „wielkich pytań”: Co lubię? Czego się boję? Co jest dla mnie ważne? Co do mnie pasuje? Co potrafię? Kim jestem? Może idąc tym tropem wspólnie odkryjemy co to znaczy być sobą?

Zależało mi, by spektakl miał lekką formę, mimo, iż dotyka poważnego tematu - poszukiwania tożsamości. Widzowie towarzysząc stworzonku w procesie poznawania siebie samego, dzielą się własnym doświadczeniem w tej dziedzinie - w końcu wiedzą więcej o tym co to znaczy być sobą niż nasz bohater. - mówi twórczyni.

Historia stworzonka częściowo opowiedziana jest słowami, ale równie ważna jest warstwa wizualna, na którą składa się prosta, ruchoma scenografia, wykorzystanie środków charakterystycznych dla teatru fizycznego i pantomimy, animacja przedmiotów (teatr lalkowy) oraz interakcje z widzami.

Bardzo się cieszę, że miałam możliwość realizacji pokazu przedpremierowego w zaprzyjaźnionym przedszkolu. Pozwoliło mi to sprawdzić czy historia oraz dobrane do jej przekazania środki artystyczne będą ciekawe dla dzieci. Rezultat był wspaniały - dzieci bardzo polubiły stworzonko
i mocno zaangażowały się w poszukiwanie odpowiedzi na stawiane przez nie pytania. Zaś panie nauczycielki, zapytane co sądzą o spektaklu powiedziały, że to coś nowego, innego. Podobała im się interaktywna forma spektaklu oraz wyraziły uznanie, że udało się utrzymać uwagę dzieci przez 45 minut. -
relacjonuje Katarzyna Wróbel.

To nie przypadek - Teatr Sztuka Ciała specjalizuje się w kreacjach familijnych, a sama pomysłodawczyni stworzonka ma na tym polu wielkie doświadczenie, które wciąż uzupełnia nie tylko w Sztuce Ciała ale i w mokotowskich Sensorysiach. Rodziny są jej ulubioną publicznością, a pytana o teatr dla dorosłych, którym niegdyś się zajmowała, bez wątpliwości deklaruje, że za nim nie tęskni.

W rozwoju dziecka, niekiedy, pół roku to przepaść, a na wydarzeniach plenerowych, przy placach zabaw przychodzą odbiorcy od żłobkowiczów po ich dziadków. Jak tworzy się teatr familijny skrojony na tak nierówną miarę?

Spektakl ma wiele warstw dopasowanych do percepcji widza w rożnym wieku. Uwagę najmłodszych przykuwają zabawne choreografie, pojawianie się i znikanie rekwizytów,niezwykle angażuje je sytuacja, w której okazują się bardziej kompetentne niż sam bohater, i mogą wesprzeć go w jego niedoli. Dla troszkę starszych może to być opowieść o sposobach  na poznanie samego siebie - wychodzeniu ze strefy komfortu, podejmowaniu wyzwań, identyfikowaniu swoich uczuć, świadomości ciała oraz braniu za siebie odpowiedzialności. Spektakl pokazuje też, jak dużą wagę, dla osób zagubionych i niepewnych siebie, ma obecność kogoś kto obdarzy je przychylną uwagą. - zdradza aktorka.

Ogródek Jordanowski, na terenie którego odbędzie się premiera to nietypowa scena. Tu nie mamy do dyspozycji maszynerii scenicznej, obrotowej sceny, podnośników, a nawet oświetlenia. Pomimo to, na trawie, przy placu zabaw ląduje najprawdziwszy teatr.

Tworząc spektakl chciałam też, by był on mobilny i łatwy do przewożenia, tak by zgodnie z ideą „Latającego” Teatru Sztuka Ciała można było go zagrać wszędzie - i na placu zabaw, w parku, sali gimnastycznej czy teatralnej sali widowiskowej. Wybrałam na to prostą formę zbudowaną ze składanych pudełek, całości dopełniają pojawiające się w odpowiednich momentach rekwizyty, dzięki którym stworzonko może dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. - kontynuuje.

„Małe stworzonko” to jedna z najmniejszych produkcji Teatru Sztuka Ciała – solo i zarazem kreacja totalna Katarzyny Wróbel, która realizuje swój pomysł jako odtwórczyni roli stworzonka ale także jako osoba odpowiedzialna za oprawę plastyczną, tekst, choreografię, dobór muzyki. „Małe stworzonko” i cały jego świat mieści się w dużej walizce i gotowe jest ruszyć w drogę do swoich widzów. Pierwszy przystanek na jego ścieżce już wkrótce:

7.07 (niedziela), godz. 12.00 „Małe stworzonko i wielkie pytania” (PREMIERA!) (4+)
Czas: 45 min.
II Ogród Jordanowski w Warszawie ul. Odyńca 6. | wstęp wolny
Wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Latający Teatr Sztuki Ciała – Mokotów” współfinansowanego przez m.st. Warszawa, Dzielnicę Mokotów.

Link do wydarzenia

Organizator: Fundacja Sztuka Ciała

Patroni medialni projektu: Polskie Radio Dzieciom, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Bliżej Przedszkola, Pani Zuzia.

O Teatrze Sztuka Ciała: już od 2009 roku podróżujemy po kraju budując swoją publiczność i repertuar dookoła teatru rodzinnego. Dzielimy się z małym i bardzo małym odbiorcą teatrem, który jest dostępny, piękny, rozwija wyobraźnię. W naszych spektaklach i wydarzeniach plenerowych siłą twórczą jest ruch – jest to teatr dla każdego. Posługujemy się różnymi technikami takimi jak pantomima, teatr fizyczny, taniec, klaunada. Nasze przedstawienia realizowane są z najwyższą dbałością o warstwę wizualną.

Jeśli chcecie zaprosić Małe stworzonko do Waszego przedszkola, potrzebne informacje znajdziecie na www.sztukaciala.com