Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

9 miesięcy temu Pod patronatem

„Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 1–7 czerwca 2023 r. Hasło zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD lub Tydzień Czytania) to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek przedszkolnych, szkolnych bibliotecznych, kulturalnych i wychowawczych w całym kraju. 

Do głośnego czytania podczas OTCD organizatorzy wybrali książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. Są oni dla dzieci źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, sprzątanie parku lub lasu, a także parady postaci z bajek i spacery literackie. 

Centralna Inauguracja XXII OTCD odbyła się 1 czerwca o godz. 11.00 (relacja z wydarzenia na FB Fundacji) w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Tradycyjnie sygnałem do rozpoczęcia Tygodnia Czytania było wspólne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima z udziałem Ambasadorek Fundacji: aktorek Teresy Lipowskiej, Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Edyty Jungowskiej, pisarki Elizy Piotrowskiej, dziennikarki Joanny Racewicz oraz Doroty Koman – literaturoznawczyni, redaktorki i poetki. Lokomotywę przeczytali również Robert Kempa – burmistrz Ursynowa, dr Krzysztof Czubaszek – Dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, Joanna Piekarska – prezes Polskiej Sekcji IBBY, Irena Koźmińska – prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz młodzi artyści – aktorka Karolina Mazurek i reżyser Anton Ilyin z Pracowni Teatralnej w Białymstoku, a wraz z nimi 300 uczniów z warszawskich szkół podstawowych (impreza zamknięta). Po wspólnym odczytaniu Lokomotywy dzieci wzięły udział w spotkaniu z Elizą Piotrowską, pisarką, poetką i ilustratorką, autorką ponad 200 książek dla młodych czytelników, oraz z jej ulubioną bohaterką i alter ego – Ciocią Jadzią! Podczas spotkania Autorka opowiedziała o dzieciństwie dawniej i dziś, a inspiracją dla jej opowieści była ostatnia książka z serii: Ciocia Jadzia w PRL-u. Tego samego dnia, także w Ursynowskim Centrum Kultury przy ul. I. Gandhi o godz. 18.00 odbędzie się kolejne, popołudniowe spotkanie z Elizą Piotrowską, Ciocią Jadzią i Pierwszą Książką Mojego Dziecka – na które zapraszamy dzieci z rodzicami lub dziadkami z Warszawy i okolic! Bezpłatne wejściówki na imprezę są dostępne do pobrania na stronie, szczegóły w wydarzeniu na FB.  
W programie obu imprez nie zabraknie również wspólnych zabaw i konkursów. Nagrody dla dzieci (kolorowanki z Ciocią Jadzią) ufundowało Wydawnictwo Media Rodzina. 

Ponadto, każdego dnia XXII OTCD na stronie fanowskiej Fundacji na FB emitowane będą nagrania ze znakomitymi Twórczyniami i Twórcami literatury dla dzieci i młodzieży – przed południem o godz. 11.00 (dla dzieci z przedszkoli i szkół), oraz wieczorem o godz. 18.00 – dla rodzin z dziećmi. Bohaterami przedpołudniowych spotkań będą postaci z wybranej książki ekranowego Gościa, tematem spotkania wieczornego – inspiracje literackie Autorki/Autora, które były dla nich jak fascynujący i piękny ogród.  
Każdy z dni Tygodnia Czytania, oprócz wspólnego hasła „Książka jest jak ogród” – będzie miał swój motyw przewodni, związany z wiodącą lekturą dnia i jej bohaterami:

  • 1 czerwca (czwartek) – Dzień z Elizą Piotrowską i jej Ciocią Jadzią, bohaterką serii książek  
  • 2 czerwca (piątek) – Dzień z Marcinem Szczygielskim i jego Czarownicą piętro niżej, bohaterką serii książek
  • 3 czerwca (sobota) – Dzień z badaczem Puszczy Białowieskiej dr Tomaszem Samojlikiem i bohaterami jego książek  
  • 4 czerwca (niedziela) – Dzień z Marcinem Koziołem i jego Wombatem Maksymilianem, bohaterem serii książek
  • 5 czerwca (poniedziałek) – Dzień z Anitą Głowińską i jej Kicią Kocią, bohaterką serii książek 
  • 6 czerwca (wtorek) – Dzień z dziećmi Papcia Chmiela, twórcy kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” – Moniką Chmielewską-Lehman – artystką oraz Arturem Chmielewskim – naukowcem z NASA, którzy opowiedzą, jakim ojcem i człowiekiem był słynny Papcio Chmiel. Zaprezentujemy także świeżo wydaną książkę Papcio Chmiel udomowiony (Wydawnictwo Prószyński i S-ka). Spotkanie odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela.
  • 7 czerwca (środa) – Dzień z Edytą Jungowską, wielbicielką i niezrównaną interpretatorką twórczości Astrid Lindgren oraz bohaterami szwedzkiej pisarki.


Strona internetowa XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom


Nagranie Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej – Czytaj dziecku od urodzenia!

 

Organizator XXII OTCD: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” 

Współorganizator wydarzenia „Dzień Dziecka z Elizą Piotrowską i Ciocią Jadzią”: Ursynowskie Centrum Kultury ALTERNATYWY

Patron Honorowy: Biblioteka Narodowa 

Grantodawcy, Darczyńcy, Partnerzy, Sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MM Kwidzyn, Pack Druk, DPD, Sabur.
 
Patroni Medialni: Onet. Wyborcza.pl, Polityka, PSMM Monitoring & More, Librus, Polskie Radio RDC, Świerszczyk, Szkoła, Sygnał, Bliżej Przedszkola 

XXII OTCD dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Pod patronatem 

Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się