Polecamy 27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

miesiąc temu Pod patronatem

Czym różni się Latający Teatr Sztuki Ciała od pozostałych teatrów dla najmłodszych?
Gdzie można go spotkać oraz jaką rolę odgrywa kontakt z teatrem w rozwoju dziecka?

Praca z dziećmi daje nam przywilej obserwowania ich codziennych zmagań i radości, tego jak przez zabawę uczą się, ćwiczą, sprawdzają się w nowych rolach i umiejętnościach. W ich aktywnościach widzimy, jak próbują odgrywać ważne dla nich sytuacje i naśladować osoby z otoczenia - rodziców, bądź  starsze rodzeństwo. Wcielają się w role pielęgniarek, policjantów, tancerek, czy pilotów. Choć nieświadomie, teatr w znaczący sposób wpływa na ich rozwój, jest dla nich naturalny. Piękno zawodu pedagoga polega również na tym, że obserwując takie właśnie zabawy między jedną, a drugą rolą możemy dostrzec, jak naśladują właśnie nas.

Dobro dziecka największym dobrem.

Wychowawca przedszkola, jako osoba każdego dnia przebywająca w towarzystwie dzieci, potrafi bezbłędnie rozpoznać, kiedy są one szczęśliwe. Wie też gdzie owo szczęście ma swoje źródło. Dostrzegł to ojciec współczesnej pedagogii - Janusz Korczak: Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Pozwalając dziecku samemu dojść do rozwiązania, dajemy mu prawdziwy powód do zadowolenia. Z tego założenia wychodzimy i my - Fundacja Sztuka Ciała. Realizując wspierany przez m. st. Warszawę projekt Latający Teatr Sztuki Ciała mamy na celu przede wszystkim dostarczyć maluchom niezapomnianych chwil spędzonych na widowni oraz pobudzić je do kreatywnego myślenia. Nasz zespół tworzą kobiety, w większości pedagożki z pierwszego wykształcenia. Znamy siłę dziecięcej wyobraźni i wiemy, jak wielkie znaczenie mają dla nich marzenia. W naszych przedstawieniach kładziemy szczególny nacisk na przekazanie widzom uniwersalnych wartości. Wielka przyjaźń, poszukiwanie swojego miejsca w świecie, swoich “supermocy”, troska o to, co najważniejsze – wszystko to znajdziecie w naszych spektaklach. Nasz teatr daje dzieciom siłę by marzyć i wspiera je w dążeniu do spełnienia.

Latający Teatr uczy i bawi

Jako teatr latający nie mamy swojej stałej siedziby. Dzięki temu nie jesteśmy związani na stałe z jednym miejscem i możecie nas spotkać w kilku dzielnicach, na Saskiej Kępie, Wawrze, Ochocie i Targówku. Gramy regularnie w partnerskich ośrodkach kultury, a nierzadko też i w popularnych rekreacyjnych plenerach (te letnie widowiska odbywają się bezpłatnie, a miny zaskoczonych przechodniów są po prostu bezcenne). Nie musicie też specjalnie wybierać się do nas w odwiedziny. To my możemy wpaść z wizytą do was. Doskonale wiemy więc jak szybko dzieci nudzą się podczas klasycznych przedstawień. Dlatego zamiast długich i anachronicznych opowieści oferujemy krótkie (od 30 do 50 minut) i angażujące spektakle, podczas których dziecko samo może nadać znaczenie oglądanym scenom - na miarę swojego aparatu poznawczego. W naszych spektaklach korzystamy z wysublimowanej sztuki pantomimy.

-To co proponujemy różni się od sztuk w teatrach instytucjonalnych. Posługujemy się ciałem jako głównym środkiem wyrazu, a słów używamy sporadycznie, mało lub wcale. - podkreśla Joanna Płóciennik, dyrektor artystyczny grupy.

Tajemnicza płynność gestów i ich eteryczna lekkość zachwyca i fascynuje, a także pobudza zdolności interpretacyjne młodych widzów.

-Gdy prezentujemy dzieciom teatr osnuty na obrazach, gestach, muzyce, w pewnym sensie obsadzamy widza w roli narratora. Dzieci same dopowiadają sobie sens kolejnych scen, więc pozostają aktywne i znacznie łatwiej utrzymać ich skupienie. - tłumaczy Anna Ługowska, jedna z aktorek teatru.

Bogate, czasem niemalże barokowe stroje oraz nietuzinkowa oprawa widowiska sprawiają, że nawet dorosłym ciężko jest oderwać oczy od sceny.

Czy to już... koniec?

Wcale nie! Po przysłowiowym opadnięciu kurtyny sercem małego widza targają wielkie emocje. Nasz teatr daje możliwość oswojenia tych wrażeń w trakcie następującego po spektaklu spotkania.
- Przy sztukach dla najnajmłodszych przybiera ono formę zabawy sensorycznej. Starsze przedszkolaki i uczniów zapraszamy do rozmowy nt. przedstawienia, podzielenia się swoją interpretacją lub zaproponowania ciągu dalszego historii. - opowiada Anna.

Zdarza się, że emocje biorą górę i spotkanie przeradza się w serię uścisków i sesję zdjęciową.
- Na to też jesteśmy otwarci, to dla spotkania z widzem zajmujemy się teatrem – mówi aktorka. - Dziecko przeżywając wspólnie z bohaterami oglądaną historię wytwarza z nimi więź, niekiedy tak silną, że po wszystkim potrzebuje się utulić postać, z którą zdążyło się zaprzyjaźnić.

Są to niezwykle wzruszające momenty, których nie sposób zastąpić klikając przycisk selfie.

A za co cenią Sztukę Ciałą nauczyciele?

Za muzykę, scenografię i tematykę przedstawień - pisze Aga, która przyszła na “Nieudanych” ze swoją grupą. Za prawdę pokazana w sposób dający do myślenia i za przebudzenie - dodaje jej koleżanka z pracy. Spektakl Po prostu był wspaniały i do tego edukacyjny. - uzupełnia.
Ich zdaniem Teatr Sztuka Ciała wyróżnia się… Wszystkim! Kolorami, energia, unikatowością.
- Formą i tematyką spektaklu
- konkretyzuje Aga. Każdy bez względu na wiek ,,weźmie" coś dla siebie. Teatr Sztuka Ciała swoimi działaniami pokazuje, że nadal nie wymyślono jeszcze wszystkiego a czasami słowa są zbędne.

A co myślą o Teatrze Sztuka Ciała ich podopieczni?
Byli zachwyceni całą opowieścią, MUZYKĄ i kostiumami, chcą obejrzeć coś jeszcze - na pewno odwiedzimy Was jeszcze tej wiosny.

Informacje dla grup:

Latający Teatr Sztuki Ciała współfinansuje m. st. Warszawa

Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Bliżej Przedszkola, Pani Zuzia, Karmione Kulturą