Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Znamy zwycięzców II edycji ogólnopolskiego konkursu „Ogródki ze Smakiem”

Znamy zwycięzców II edycji ogólnopolskiego konkursu „Ogródki ze Smakiem”

10 miesięcy temu Pod patronatem

Zakończono obrady jury konkursu „Ogródki ze smakiem”, zainicjowanego i organizowanego przez szwedzką markę Electrolux. To druga edycja konkursu, który w swoich założeniach wspiera proekologiczną edukację dzieci w wieku przedszkolnym. Konkurs zaangażował dzieci, rodziców i nauczycieli z całej Polski. Głównymi nagrodami są ogródki warzywne, a laureaci drugiego miejsca otrzymają mobilne miniogródki w donico-szklarniach. 

W tym roku do konkursu „Ogródki ze smakiem” zgłosiła się rekordowa liczba przedszkoli – aż 739 placówek przedszkolnych, na które w I etapie akcji oddano blisko 200 tysięcy głosów. 30 przedszkoli z największą liczbą głosów przeszło do finału. Zgłoszenia finalistów oceniała następnie specjalnie powołana Komisja Konkursowa, która przy wyborze laureatów brała pod uwagę przede wszystkim pomysły na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych, a także wysiłek kadry w przygotowaniu zgłoszenia oraz kreatywność i efektywność zaproponowanych działań. Werdyktem jury w składzie: Maja Popielarska, Jagoda Valkov (autorka projektu ogródków w przedszkolach), Katarzyna Misiak (Ogród Botaniczny w Powsinie), Kinga Bernat (Bank Żywności SOS w Warszawie), Kamila Cap (Electrolux Polska), laureatami zostały następujące placówki:

1.    Przedszkola, które zajęły pierwsze miejsce i otrzymają nagrodę główną - wykonanie ogródka warzywnego:

- Przedszkole w Bełku, województwo śląskie, powiat rybnicki, gmina Czerwionka-Leszczyny
- Przedszkole Publiczne Nr 1 "Zielona Dolinka" w Myśliborzu, województwo zachodniopomorskie, powiat myśliborski, gmina Myślibórz
- Publiczne Przedszkole w Drezdenku, województwo lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko
- Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Starej Hucie, województwo śląskie, powiat myszkowski, gmina Koziegłowy
- Przedszkole Miejskie nr 10 w Bytomiu, województwo śląskie, powiat Bytom, gmina Bytom

Wizualizacja nagrody 

2.    Przedszkola, które zajęły drugie miejsce i w nagrodę otrzymają mobilne miniogródki w donico-szklarniach:

- Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach, województwo śląskie, powiat myszkowski, gmina Koziegłowy
- Zespół Szkolno-Przedszkolny. Przedszkole Publiczne w Pieniężnie, województwo warmińsko-mazurskie, powiat braniewski, gmina Pieniężno
- Przedszkole z Oddziałami Specjalnymi i z Oddziałami Integracyjnymi nr 48 w Zabrzu, województwo śląskie, powiat Zabrze, gmina Zabrze
- Przedszkole artystyczno-językowe "Tęczowa Przygoda", województwo pomorskie, powiat kartuski, gmina Żukowo
- Przedszkole Miejskie nr 15 "Bajka", województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Kutno

Wizualizacja nagrody

Realizacja nagrody głównej, czyli wykonanie ogródków, będzie miała miejsce na przełomie maja i czerwca po wcześniejszym kontakcie ze zwycięskimi placówkami. Nagroda główna, poza samym ogródkiem, obejmuje także szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów. 

Bez nagród nie pozostaną jednak pozostałe placówki z finałowej 30-tki – 20 przedszkoli-finalistów otrzyma specjalne zestawy ogrodnicze. 

- Druga edycja konkursu „Ogródki ze smakiem” to ogromny sukces frekwencyjny. Na nasze zaproszenie odpowiedziało blisko trzykrotnie więcej przedszkoli niż w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji. To dowód na to, że konkurs świetnie odczytuje potrzeby przedszkoli, a nauka poprzez doświadczenie o ekologii, klimacie i otaczającym nas świecie jest najlepszą rzeczą, jaką możemy podarować dzieciom. Electrolux z przyjemnością organizuje „Ogródki ze smakiem”, gdyż staramy się we wszystkich swoich działaniach zachęcać konsumentów do przemyślenia swoich wyborów żywieniowych, aby pozytywnie wpływały na przyszłość i zdrowie nas i naszej planety.

Szczególnie doceniamy zaangażowanie w tegorocznym konkursie małych społeczności, które dostając się do finału pokazały, że mniejsze miasteczka mogą konkurować z dużymi miastami i nie jest to kwestia wielkości, a chęci i zaangażowania. Zauważyliśmy również, że wiele z placówek, które dostały się do finałowej 30-tki, ma już pewne doświadczenie w ogrodnictwie, a udział w konkursie i ogródek jest zwieńczeniem ich dotychczasowych działań – mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager kategorii Taste w Electrolux. 

„Ogródki ze smakiem” to ogólnopolski konkurs realizowany w ramach kampanii „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, zainicjowanej w 2021 r. przez szwedzką markę Electrolux, producenta energooszczędnego sprzętu AGD. Adresatami akcji są przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w całej Polsce. Nagrodą główną w konkursie jest wykonanie ogródka warzywnego w przedszkolu. Mechanika konkursu składa się z 3 etapów: zgłoszenia placówki i głosowania na nią, wyłonienia zwycięzców oraz wykonania ogródków. Patronem honorowym akcji jest PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Konkurs wspierają: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola. 

„Ogródki ze smakiem” to także strona www.ogrodkizesmakiem.pl, na której można znaleźć materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów akcji. Są to artykuły na temat założenia ogródka i jego pielęgnacji w duchu less waste, konspekty oraz scenariusze zajęć dla dzieci. Wszystkie materiały przygotowało grono ekspertów zajmujących się ogrodnictwem, ekologią i tematyką less waste.

 


Pod patronatem


 

Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się