O projekcie

Ekokulturalne przedszkole
Projekt ekologiczny dla przedszkoli
Zapraszamy do udziału w projekcie, który – mamy nadzieję – zainspiruje Cię zarówno do podjęcia konkretnych działań ekologicznych w Twojej placówce, jak i do promowania ekokultury wśród przedszkolaków. Wśród naszych materiałów będą pojawiać się propozycje w obrębie trzech kategorii:
EKOPLASTYKA
planowanie ekologicznych prac plastycznych
EKOPRZESTRZEŃ
tworzenie otoczenia przyjaznego środowisku
EKOKULTURA
nawiązywanie współpracy z rodzicami na rzecz środowiska
Cele główne
- poszerzanie świadomości ekologicznej;
kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego;
rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska;
rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych;
zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste;
kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta;
nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Dołącz do projektu
zasady są proste!
-
1
Realizuj działania
Realizuj z przedszkolakami działania w proponowanych przez nas kategoriach: EKOPLASTYKA, EKOPRZESTRZEŃ, EKOKULTURA. Zajrzyj do zakładki Materiały pomocnicze – znajdziesz tam pomysły na podjęcie konkretnych działań w swojej placówce.
Przejdź do zakładki -
2
Dziel się relacjami
Dziel się relacjami z realizacji projektu na naszej grupie facebookowej.
Przejdź do grupy -
3
Pobieraj certyfikaty
Uzupełnij licznik w zakładce Pobierz certyfikat, a my w zamian udostępnimy CERTYFIKATY.
Przejdź do zakładki -
4
Bierz udział w konkursach!
Zajrzyj również do zakładki Konkursy i nagrody – dla szczególnie zaangażowanych będą dodatkowe niespodzianki!
Przejdź do zakładki
Aby wziąć udział w projekcie, nie trzeba wypełniać zgłoszenia udziału.
Projekt przeznaczony do realizacji w terminie od 1 września 2020 r. do 1 czerwca 2021 roku.
Jeśli trafisz do nas na przykład w środku roku przedszkolnego, nic straconego! Do naszego projektu można przyłączyć się w każdym momencie. To Ty decydujesz, czy realizujesz wszystkie zaproponowane przez nas tematy, czy tylko wybrany. Liczy się każde, nawet najmniejsze działanie. :)
Dlaczego inicjujemy ten projekt?
kilka słów wstępu
Statystyki pokazują, że Polak produkuje rocznie około 300 kg śmieci1, w tym zużywa ponad 400 reklamówek foliowych (dla porównania Duńczycy zużywają cztery sztuki rocznie). Ten fakt przeraża, tym bardziej że wyprodukowana w sekundę torebka foliowa używana jest średnio przez 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat2.
Coraz częściej docierają do nas przerażające dane i obrazy degradowanego przez człowieka środowiska naturalnego. To wszystko składa się w całość, która jest zatrważająca. Na szczęście świadomość ekologiczna rośnie i podejmuje się coraz więcej działań – jednostkowych, lokalnych, globalnych – świadczących o realnej dbałości i trosce o naszą planetę.
Zarówno nauczyciele, jak i rodzice spełniają ogromną rolę w tym zakresie. Jako osoby mające bezpośredni wpływ na kształtowanie postaw u dzieci powinni być świadomi tego, że są przez najmłodszych obserwowani i naśladowani. Obok przekazania wiedzy dotyczącej wpływu zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka na środowisko najważniejsze wydaje się ukazanie sposobów i możliwości zaprzestania tej degradacji oraz kształtowanie świadomości, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za środowisko naturalne i że nawet niewielkie zmiany mogą przynieść wiele dobrego i być inspiracją dla kolejnych osób. Nauczyciele oraz rodzice powinni zadbać o to, żeby ich dzieci potrafiły dokonywać świadomych wyborów i zdawały sobie sprawę, że nawet niewielkie zmiany mają ogromne znaczenie. Warto pokazywać, że bezmyślna konsumpcja prowadzi do degradacji planety, a jednocześnie zwracać uwagę na wartości, jakie kryją się w systemie opartym na dobrach z drugiej ręki, pożyczaniu, dzieleniu się, naprawach już posiadanych rzeczy czy inwestycji w produkty wielorazowe. Zachęcajmy do podejmowania świadomych wyborów i nieotaczania się masą niepotrzebnych rzeczy. (…)
Dagmara Czyż – wprowadzenie do projektu
Ekokulturalne przedszkole,
BLIŻEJ PRZEDSZKOLA nr 6.225/2020
Organizator

Patroni


