Polecamy LIVE: Agnieszka Czeglik, Joanna Hofman: Od przedszkolaka do pierwszaka

LIVE: Agnieszka Czeglik, Joanna Hofman: Od przedszkolaka do pierwszaka

2 miesiące temu LIVE

Osiemnaste spotkanie w ramach autorskiej audycji Agnieszki Czeglik – PO NITCE DO KŁĘBKA. Tym razem Gościem webinaru będzie Joanna Hofman – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego, jak i edukacji wczesnoszkolnej, bardzo jasno wskazuje cel, do jakiego nauczyciel, wraz z dzieckiem/uczniem, ma zmierzać i efekty jakie ma osiągnąć. Co ciekawe, cel wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej sformułowany jest praktycznie tak samo. Jest to przede wszystkim wspieranie całościowego rozwoju dziecka. Jest to również proces wychowania i kształcenia, który umożliwi dziecku/uczniowi odkrycie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze do prawdy, dobra i piękna.
Powyżej wspomniany dokument zawiera również taki oto zapis – „Dla zapewnienia ciągłości procesu edukacji nauczyciele klas I–III powinni znać podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz zorganizować dostosowany do potrzeb dzieci okres ich adaptacji w szkole”. Czy tak jednak jest?

• Jeśli nie, to jakie są tego konsekwencje?
  • Jeśli tak, to w czym nauczycielom EW pomaga znajomość podstawy programowej WP?
  • Czy w klasach I-III trzeba pracować z pakietem podręczników?
  • Jeśli nie – to jak pracować, żeby nauczyć dzieci wymaganych treści?
  • Jeśli tak, to jakie są tego zalety?
  • Czy zadaniem przedszkoli jest wprowadzanie wszystkich liter w 6-latkach i nauka pisania w liniaturze?
  • Jeśli nie, to dlaczego?
  • Jeśli tak, to kto nałożył ten obowiązek i jakie są tego konsekwencje?
  • Jaka jest rola przedszkola w przygotowaniu dzieci do nauki w szkole?

[LIVE] Agnieszka CZEGLIK, Joanna HOFMAN - Od przedszkolaka do pierwszaka | Po nitce do kłębka, odc. XVIII

KIEDY?
7 marca (czwartek), godz. 19.00 - 20.15

GDZIE?
Oglądaj na naszej stronie na Facebooku, na kanale YouTube lub na Instagramie

Wydarzenie BEZPŁATNE, nie ma potrzeby rejestracji.

Dla chętnych będzie możliwość zakupienia zaświadczenia o udziale w spotkaniu (w wersji elektronicznej – PDF). Link do zaświadczenia zostanie podany podczas transmisji.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku, by nie zapomnieć o spotkaniu

***
Joanna HOFMAN – dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej Specto w Poznaniu. Pasjonatka uczenia (się) metodą projektów, dla której najsilniejszą inspiracją są relacje. Uczy bez podręczników i bez ocen cyfrowych, zgodnie z ideą oceniania kształtującego. W codziennej pracy często wykorzystuje zabawę, a swoimi działaniami dzieli się w mediach społecznościowych, zarówno na FB – w założonej przez siebie grupie Odjazdowa klasa – edukacja wczesnoszkolna, jak i na TikToku, oraz Instagramie. Szkoli nauczycielki w całej Polsce, oferując im swój warsztat pracy. Prowadzi własnego bloga joannahofman.pl oraz kanał na YT - EDUmaMY. Nominowana do Nagrody Nauczyciel Roku 2021. Laureatka konkursu Microsoft TechPill Challenge dla Edukatorów. Ambasadorka Wiosny Edukacji i Klocków Korbo. Jest również trenerką warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie efektywnej nauki i twórczego myślenia. Autorka wielu publikacji, projektów, programów autorskich i innowacji pedagogicznych, oraz rozdziału podręcznika akademickiego UAM dot. Metod kształtowania kompetencji matematycznych. Współautorka zadań do książki Marzeny Żylińskiej z serii Piernikowa Wyspa. Certyfikowany facylitator Design Thinking. Absolwentka kursów Montessori, dla której Plan Daltoński, pedagogika Celestyna Freineta i Marii Montessori są stylami codziennej pracy z uczniami. Uwielbia taniec i siatkówkę. Jest szczęśliwą żoną i mamą dwojga nastolatków. Bardzo kocha swojego psiaka.

Agnieszka CZEGLIK – nauczyciel dyplomowany wychowania przedszkolnego z ponad 30-letnim stażem pracy, z tytułem Honorowego Profesora Oświaty nadanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Edukator, trener szkoleniowy – prowadzi warsztaty z zakresu planu daltońskiego, komunikacji z dzieckiem i rodzicami, budowania zespołu wewnątrzprzedszkolnego, kompetencji miękkich, współpracy z rodzicami, nadzoru pedagogicznego i dokumentacji w przedszkolu.
Od 2010 r. publikuje swoje artykuły w miesięczniku „Bliżej Przedszkola” oraz prowadzi swój autorski program online „Po nitce do kłębka”.
Prowadzi blog edukacyjny agnieszkovo.pl, a także facebookową grupę „PRZEDSZKOLE JEST PRZED szkołą”.