Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Pulcinella

Pulcinella

ponad 9 lat temu

Studio Blok przedstawia VII tom z serii Bajki Baletowe – tym razem nasycony atmosferą komedii dell'arte. Baśń opowiada perypetie tytułowego bohatera – sprytnego Pulcinelli – sławnego artysty, ofiary własnej popularności. Gawęda przybliża młodemu czytelnikowi jednocześnie dwa zagadnienia ze świata tańca i teatru: balet i komedię dell'arte, gwarantując przy okazji doskonałą zabawę.


Błyskotliwy intrygant


W dowcipnej opowieści Tadeusza Rybickiego Pulcinella pięknie gra na skrzypcach – ten talent przysporzył mu podziwu trzech dziewcząt, ale także zazdrości dwóch rywali. Przyjaciele Caviello i Florindo – pogrywając serenady na gitarze – starają się o wzgędy Rosetty i Prudencji, ale szyki krzyżuje im zamaskowany skrzypek, który skupia na sobie całą uwagę oczarowanych jego urokiem panien. Jednocześnie wzbudza zazdrość Pimpinelli, której obiecał miłość i wierność. Caviello i Florindo knują zemstę. Zamaskowani atakują Pulcinellę. Ten pada, udając martwego. Spiskowcy uciekają, a Pulcinella niepostrzeżenie wstaje i planuje jedyny w swoim rodzaju rewanż, który dowiedzie jego sprytu i szczęśliwie połączy zakochanych.

Historia Pulcinelli to komedia pełna niedomówień i zwrotów akcji. Główny bohater w pewnej chwili zostaje nawet siedmiokrotnie powielony, a postaci na scenie udają kogoś innego. Ta dynamiczna i komiczna opowieść odsłania urok komedii dell'arte,
z przymrużeniem oka mówi o miłości i o genialnej intrydze prowadzącej do pomyślnego rozwiązania.


W książce Pulcinella...


Tadeusz Rybicki opowiada libretto baletu. Baśń ilustrują rysunki Klaudii Polak-Szewczyk – pomagają wyobrazić sobie scenerię
i bohaterów. Gonitwy, bójki, maskarady i sprzeczki wypełniają historię osnutą na kanwie osiemnastowiecznych motywów z komedii dell'arte. Z tej tradycji teatralnej narodził się balet do muzyki Igora Strawińskiego, na motywach Giovanniego Battisty Pergolesiego, z choreografią Leonida Miasina. Tekst edukacyjny Katarzyny Gardziny-Kubały przybliża czasy Siergieja Diagilewa i jego Baletów Rosyjskich, gdy wielcy artyści wykuwali nowe trendy w sztuce. Tablice edukacyjne zamieszczone na końcu książki przedstawiają tradycyjne postaci komedii dell‘arte – maski poważne i maski komiczne. Baletowy słowniczek i noty biograficzne – to „deser” dla ciekawskich.

Entuzjastów baletu zapraszamy na www.bajkibaletowe.pl oraz www.facebook.com/BajkiBaletowe, gdzie możecie brać udział
w konkursach.Bajki Baletowe – niezbędnik młodego miłośnika baletu

Każdy tom z serii książek dla dzieci Bajki Baletowe zawiera:
  • opowieść napisaną na podstawie libretta baletu,
  • esej-gawędę przedstawiającą kontekst powstania dzieła, jego twórców i tajniki baletu,
  • noty biograficzne kompozytora i choreografa,
  • słowniczek pojęć baletowych, pomagający zrozumieć specyficzne, choć wcale nieskomplikowane zagadnienia sztuki baletowej,
  • tablice edukacyjne z ciekawymi ilustracjami.
Ze względu na rozbudowaną zawartość – książki z serii Bajki Baletowe stanowią kompetentne źródło wiedzy dla młodego miłośnika baletu i tańca. Pomogą też rodzicom i wychowawcom odeprzeć ostrzał dociekliwych pytań najmłodszej, baaardzo wymagającej części publiczności.


Pulcinella

Autorzy: Tadeusz Rybicki, Katarzyna Gardzina-Kubała
Wydawnictwo Studio Blok
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Kup książkę

Patron serii:
Teatr Wielki Opera Narodowa     Polski Balet Narodowy

Patroni medialni:
Polskie Radio RDC, Qlturka.pl, Kulturaonline.pl, Mini-Kultura.pl, parenting.pl, Lulek.tv oraz


Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się