Polecamy Przygody Rysia i Krzysia

Przygody Rysia i Krzysia

ponad 3 lat temu Pod patronatem

„Przygody Rysia i Krzysia” pokazują czytelnikom świat widziany z perspektywy chłopca poruszającego się na wózku oraz wspierającego go brata. Książeczki w prosty i naturalny sposób ukazują codzienność osób z niepełnosprawnością po to, aby spotkanie na żywo, wspólna zabawa, ale też wsparcie były dla dzieci czymś całkowicie naturalnym. Jednocześnie, postać Rysia jest niezwykle ważna dla dzieci z niepełnosprawnością – wreszcie i one mają bohatera, z którym mogą się utożsamiać!

Celem serii jest uświadamianie, że dzieci z niepełnosprawnością są wśród nas, mają takie same marzenia i chcą robić to samo, co dzieci sprawne. I mogą robić bardzo wiele, a sprzęt i pomoce, z jakich korzystają, są bardzo ciekawe! Każda z książek dedykowana jest konkretnemu zagadnieniu (psy terapeutyczne i asystujące, dostępne plaże, dostosowane rowery), a także pokazuje elementy dostosowania przestrzeni (autobusy, pociągi), z jakich korzystają osoby z niepełnosprawnością, aby ich istnienie było dla dzieci czymś oczywistym.  Książki pozbawione są moralizatorstwa – napisane są lekkim językiem i są niezwykle ciekawe - wiele dowiedzieć mogą się z nich nie tylko dzieci, ale także… czytający im dorośli!

Co bardzo istotne, wątek niepełnosprawności pokazany w książeczkach choć jest bardzo ważny, nie jest jedyny – książki zwracają uwagę także na inne zagadnienia istotne dla dzieci tj. odpowiedzialność wynikająca z posiadania psa, aktywność na świeżym powietrzu, poznawanie przyrody, istnienie języka kaszubskiego, zasady bezpiecznej zabawy na plaży, istnienie plaż dla psów, etc. Dodatkowo, na końcu każdej książeczki znajdują się łamigłówki i zadania dla maluchów, a także sekcja pt. „Czy wiesz, że...?”, pogłębiającą wiedzę zawartą w książkach.

Całość ubrana jest w oryginalne, nieco komiksowe ilustracje, przyciągające uwagę dzieci, i wydrukowana w Polsce, na grubym, ekologicznym papierze.

Książeczki zostały napisane przez Martę Ostrowską, mamę, podróżniczkę i założycielkę Fundacji Podróże bez Granic - wydawcy książek, a zilustrowane przez Szczepana Atroszko.  Całkowity dochód ze sprzedaży książek przeznaczony jest na realizację edukacyjnych celów Fundacji oraz tworzenie kolejnych części przygód braci. Wszelkie informacje oraz same książeczki dostępne są na stronie www.rysikrzys.pl.

W chwili obecnej dostępne są 3 książki:

• Przyjaciel Pirat to pierwsza książka, w której poznamy tytułowego Pirata - przybliży
    on dzieciom rolę i zadania psów wspierających osoby poruszające się na wózku.
  • Zabawa na plaży opowiada o wyprawie Rysia i Krzysia na plażę i przybliża czytelnikom tematykę dostępnych plaż i zasady bezpiecznej zabawy w wodzie.
  • Wyprawa rowerowa opowiada o wycieczce braci z tatą przez Kaszuby oraz o spotkaniu z wyjątkowymi rowerzystami i ich wyjątkowymi rowerami.

Książki dostępne są na stronie www także w formie audio.

Książeczki zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka, a ich wydanie zostało dofinansowane ze środków Referatu ds. Osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Gdyni.

Kup książkę

Pod patronatem