Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Eko Gwiazdka

Eko Gwiazdka

ponad 4 lat temu Polecamy

Nadchodzi ten wyjątkowy czas w roku, gdy dorośli i dzieci wyczekują pierwszego śniegu i podarków pod choinką. Nie ulega wątpliwości, że Boże Narodzenie wyciąga z nas pokłady dziecięcej radości i mamy ochotę otaczać się świąteczną atmosferą w każdej postaci. Czy możemy robić to bardziej ekologicznie? 
 
Jak się dobrze przygotować i uniknąć świątecznej nadkonsumpcji? 

Czy to w domu czy w przedszkolu, łatwo dać się ponieść “świątecznej gorączce”. Na szczęście są proste sposoby na to, by zapomnieć o konsumpcyjnym szaleństwie. Przecież najcenniejszy jest czas spędzony razem. Zachęcamy do przygotowania listy, która pomoże utrzymać w ryzach ten przedświąteczny okres. Sprawdzi się i w przedszkolu i w domu! Zaplanujcie z przedszkolakami listę zadań. Może pojawi się na niej przedświąteczne porządkowanie zabawek, dekorowanie sali własnoręcznie wykonanymi ozdobami, ubranie choinki czy przygotowanie Waszego świątecznego stołu? Powieście listę w widocznym miejscu i wspólnie zaznaczajcie, co zostało zrobione.  
 
Less waste, zero waste w świątecznym porządku 

Spróbujcie przygotować razem drobiazgi dla najbliższych i zapakować je w duchu zero/less waste. Przyda się stary papier pakowy, zeszłoroczny niezużyty papier prezentowy, papierowe torby ze sklepu, stare mapy czy gazety. Choć same w sobie wydają się mało atrakcyjne, to ozdobione liśćmi, szyszkami, suszonymi plastrami cytrusów, gałązkami drzew iglastych i przewiązane zwykłym sznurkiem jutowym, zyskają zupełnie inne oblicze! Większość z tych rzeczy zbierzecie w okolicznym parku czy lesie, a jutę czy sznurek konopny dostaniecie na giełdzie kwiatowej czy w najbliższym sklepie plastycznym.  

Najprostsze z najprostszych to papier gazetowy, który możemy przyozdobić innymi elementami wykonanymi również z gazety. Poszukajcie wspólnie z dziećmi nieużywanych kartonów, kolorowych magazynów, skrawków papieru – tak przygotowana wyklejanka wzruszy niejedno serce babć, cioć czy wujków, a przy okazji kupimy jeden zadrukowany papier do pakowania czy karton mniej.  

Dla bardziej wprawnych rąk polecamy również uszycie woreczków ze skrawków materiałów lub starych koszulek, które po wyciągnięciu prezentu mogą służyć jako wielorazowe woreczki na zakupy. Stare firanki również świetnie się nadają do tworzenia z nich opakowań, które potem można użyć ponownie.  
 
Święta bez prezentów? Podaruj przeżycia, nie przedmioty! 

Można wybrać jeszcze inną drogę i wraz z przedszkolakami wymyślić zupełnie inne prezenty. Wykonajcie wspólnie karnety na spacer z dziadkami, rysowanie z rodzicami, wypożyczenie zabawki młodszemu bratu – wszystko do odbioru w dogodnym terminie! To dobry moment, by pokazać dzieciom moc prezentów niematerialnych. Może w tym roku zamiast drobiazgów Mikołaj rozda przedszkolakom bony na wypożyczenie zabawki do domu albo wycieczkę z panią do lasu dla całej grupy? Każdy z nas cos potrafi, może warto podzielić się swoimi zdolnościami i nauczyć najmłodszych czegoś nietypowego? 
 
Nie marnuj 

Święta to dobry czas na mówienie o marnowaniu żywności. Może zdecydujecie się przeprowadzić zajęcia o tym, co dzieje się z jedzeniem, które nie zniknie z wigilijnego stołu. Co można zrobić z takim nadmiarem? Najlepiej podzielić się z potrzebującymi lub choćby z sąsiadem! Jeśli robicie w swoich grupach spotkanie świąteczne, zwróćcie dzieciom uwagę, co stanie się z resztkami. Możecie tez następnego dnia wybrać się razem do najbliższej jadłodzielni lub innego miejsca, gdzie oddacie Wasz nadmiar jedzenia, by ktoś inny mógł z niego skorzystać. 
 
Rób dobro!  

A może całą przedszkolną grupą w ramach świątecznych podarunków zechcecie zrobić coś dla kogoś? Wspólnie, razem przyczynić się do poprawienia czyjegoś losu? W okresie Bożego Narodzenia pojawia się wiele takich możliwości. Możecie poruszyć temat bezdomności czy samotności seniorów – niech inspiracją będą zbiórki “Małych braci Ubogich” czy inicjatywa “Zupa na Plantach”. Jeśli zdecydujecie się zadbać szczególnie o los zwierząt towarzyszących i ich prawa – warto zajrzeć na strony schronisk, przytulisk czy takich organizacji jak Otwarte Klatki. 

Fundacja WWF Polska zajmująca się ochroną dzikiej przyrody proponuje świąteczną symboliczną adopcję zwierzęcia zagrożonego wyginieciem. Nie znaczy to, że w Waszym przedszkolu pojawi się słoń czy żubr, któż miałby na niego miejsce? Za to dostaniecie imienny certyfikat, a Wasza grupa zostanie opiekunem danego zwierzęcia. Dzięki takiemu wsparciu fundacja będzie mogła dalej prowadzić projekty mające na celu ochronę tych gatunków. Wystarczy wejść na stronę pomagam.wwf.pl, by sprawdzić co możecie zrobić dla dzikiej przyrody! 

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź