Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Seria Siri w Polsce

Seria Siri w Polsce

ponad 9 lat temu

Pomysłową i rezolutną Siri pokochały dzieci już w kilkunastu krajach! Pełna humoru seria książek dla najmłodszych czytelników.

Dziecięca literatura skandynawska przeżywa właśnie chwile triumfu i cieszy się dużym zainteresowaniem. Docierające do nas książki mają swój wyjątkowy charakter, a najważniejsze w nich jest dziecko. To, jak ono widzi świat, jak sobie radzi z różnymi problemami, które napotyka na swej drodze – dlatego nakładem Wydawnictwa Wilga należącego do Grupy Wydawniczej Foksal ukazała się seria pięknie ilustrowanych, niezwykłych książek dla dzieci o przygodach Siri.

To wyjątkowo świeża, sympatyczna seria adresowana do najmłodszych czytelników, zarówno do chłopców, jak i dziewczynek od 5 roku życia. Główna bohaterka Siri to wesoła dziewczynka, taka z wyraźnym charakterem, zdecydowana w swych odczuciach i działaniach, wyrażająca wszystkie emocje wprost. Stany ducha i zachowania ukazane są tu z jednej strony ze zrozumieniem dla ich podłoża i natury, z drugiej z humorem i lekkością. Dziewczynka ma głowę pełną szalonych pomysłów i niespożytą energię do zabawy. Ma także trzech dobrych kumpli: Dużego Otto, Średniego Otto i Małego Otto. Razem tworzą zgraną paczkę przyjaciół. Autorka doskonale rozumie dziecięcy świat i mistrzowsko wyraża ich ekspresję emocjonalną. Przedstawia świat tak, jak widzą go dzieci. Nie boi się stawiania pytań.

Serię rozpoczynają 4 książki: „Siri i nowi przyjaciele”, „Siri i Brudasek”, „Siri i Pies Sąsiada”, oraz „Siri Strzela Gola”. W lipcu bieżącego roku ukażą się dwie kolejne części z serii – „Siri i pchła” oraz „Siri i straszna świnka”.


Siri i nowi przyjaciele

Siri chciałaby mieć młodsze rodzeństwo. Pyta, czy mama urodzi siostrę lub brata. Niestety, mama nie ma dobrych wiadomości dla córki. Jeżeli nie możemy mieć dziecka – stwierdza Siri – to musimy mieć psa. - Porozmawiajmy o tym za godzinę – mówią jej rodzice, 
tylko kiedy ta „zagodzina" nastąpi? Siri w dalszym ciągu próbuje pozyskać czworonoga. Trzej nowo poznani na podwórku chłopcy oferują swoją pomoc w poszukiwaniach. Proponują też zaprzyjaźnienie się, ale dziewczynka tego nie potrzebuje, chce psa. Mimo że psa nie udaje się znaleźć, trzej chłopcy o imieniu Otto, stają się jej przyjaciółmi.Siri i Brudasek

Gdy już Siri znalazła przyjaciół, nadchodzi czas, by poczuła co to zazdrość. Zwłaszcza, że w otoczeniu pojawia się inna dziewczynka – umorusana, zabłocona, ale mimo to lubiana i podziwiana przez podwórkowych kompanów. Siri jest podekscytowana urodzinami Małego Otto, bawi się świetnie do czasu, kiedy wkracza zabłocona dziewczynka – Kerttu. Okazuje się, że jest kuzynką Jubilata Otto. Dochodzi do wymiany zdań i pulpetów między dziewczynkami. Chłopcy są oczarowani niezwykłą Kerttu. Zawiedziona Siri ze smutkiem wraca do domu, płacze nad swoją samotnością. Proroczy sen sprawia, że Siri wpada na pomysł – też zostanie brudaską! Książka kończy się w sposób nieoczekiwany…!


Siri i Pies Sąsiada

Siri obiecała sąsiadowi z drugiego piętra, panu Pilvinenowi, że przez jeden dzień zaopiekuje się jago malutkim pieskiem, Onnim. Dziewczynka wybiera się z Onnim do parku, a towarzyszą jej przyjaciele – mały Otto, średni Otto i duży Otto. Nagle piesek znika. Przyjaciele szukają go wszędzie, ale bez skutku. Siri jest zrozpaczona – co powie Panu Pilvinenowi? W końcu Onni odnajduje się w najmniej spodziewanym miejscu…

Siri strzela gola

Duży Otto, Średni Otto i Mały Otto uwielbiają grać w piłkę nożną. Siri chciałaby grać z nimi, ale zdaniem chłopców nie ma oka do piłki. Postanawia pokazać przyjaciołom, na co ją stać i udowodnić, że dziewczyna też może być dobrą zawodniczką. Zapisuje się do drużyny futbolowej Dzielne i Celne. Jest najmłodsza i ciągle ktoś zabiera jej piłkę na boisku. Gdy Siri słyszy, że jej drużyna zagra przeciwko Błyskawicom, chce zrezygnować, ale wtedy przychodzi jej z pomocą Mały Otto…

O Autorce:

Tiina Nopola (ur. 1955 r.) posiada wyższe wykształcenie w zakresie edukacji specjalnej i edukacji muzycznej. Od 1994 roku razem z siostrą Sinikką Nopolą napisała ponad 30 książek dla dzieci. Bestsellerowe cykle sióstr to m.in. Ricky Rapper, Hayflower i Quiltshoe, Pokojowe Erkki oraz Gekko i Puupponen. Najbardziej znana na świecie seria Siri została napisana przez Tiinę Nopolę i zilustrowana przez nagrodzoną ilustratorkę Mervi Lindman. Prawa do serii Siri zostały sprzedane do tej pory do 14 krajów. Tiina Nopola otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę państwa Kultura dla dzieci reprezentowaną przez Radę Sztuki w Finlandii w listopadzie 2011 roku. Nagroda jest potwierdzeniem dobrej pracy na rzecz dziecięcej kultury.


Seria Siri
Autor: Tiina Nopola
Wydawnictwo Wilga
Ilustracje: Mervi Lindman
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Cena: 24,90 zł
Tu możesz kupić książki

Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
150 zł w prezencie za zakup wyprawki plastycznej! sprawdź