WIEWIÓRKA ZUU W ŚWIECIE PRZYRODY


Przyroda jest nieskończoną dziedziną, której środek leży wszędzie, a zakres nigdzie

/Albert Schweitzer/

Świat przyrody jest fascynujący, tajemniczy, dostarcza pozytywnych emocji, cieszy i wzrusza. Poznawanie, obcowanie z przyrodą rozbudza naszą wyobraźnię, wrażliwość. Już od najmłodszych lat należy kształtować w człowieku umiłowanie do przyrody, aby ludzkość nie odczuła z jej strony konsekwencji np. takich jak wyginięcie pewnych gatunków zwierząt itd. Dziecko powinno doświadczać jak długotrwały jest proces odradzania się przyrody, aby zrozumiałą że należy ją szanować.

Projekt „Wiewiórka ZUU w świecie przyrody” – skierowany jest do pracy z dziećmi przedszkolnymi (3 - 6-letnimi). Jego zadaniem jest propagowanie u dzieci chęć eksplorowania świata przyrody, ekologii oraz uświadomienie dzieciom, iż człowiek jest częścią przyrody i ma na nią znaczący wpływ.

Projekt edukacyjny – to metoda nauczania kształtująca wiele umiejętności oraz integrująca wiedzę z różnych dyscyplin. Istotą metody projektów jest samodzielna praca służąca do realizacji do określonego przedsięwzięcia (zadania lub problemu dydaktycznego i wychowawczego). Podczas udziału w projekcie dzieci będą poznawały życie wiewiórek, niedźwiedzi brunatnych. Zapoznają się z charakterystycznymi cechami zimy. Kluczowym elementem w projekcie są eksperymenty, które dzieci będą wykonywały wraz z nauczycielem.

Tytułowa wiewiórka ZUU wprowadza w atrakcyjny sposób w świat przyrody. Zachęca dzieci do zgłębiania wiedzy przyrodniczej poprzez eksperymenty, obserwacje, poszukiwanie. Celem projektu „Wiewiórka ZUU w świecie przyrody” jest uświadomienie życzliwości i troski o świat przyrody.

Na czym polega udział w projekcie?

Przedszkola, które są chętne do współpracy wybierają koordynatora projektu, następnie koordynator przekazuje listy od wiewióki nauczycielom, którze je realizują (realizację projektu nauczyciele odnotowują w dzienniku przyrodniczo - ekologicznym). Następnie, po realizacji scenariuszy ujętych w liście, nauczyciele przygotowują np. 3 eksperymenty, bądź opisują wybraną przez siebie obserwację przyrodniczą - umieszczają je w dzienniku i dołączają zdjęcia. Tak uzupełniony dziennik powraca do koordynatora projektu w danym przedszkolu, a następnie koordynator przygotowuje "Przedszkolną księgę eksperymentów i obserwacji przyrodniczych". Do maja nauczyciele wraz z dziećmi zbierają makulaturę, natomiast zysk ze sprzedaży makulatury nauczyciele przeznaczają na adopcję niedźwiadka (Fundacja WWF). Koordynatorzy przesłają jeden egzemplarz księgi eksperymentów do Organizatora. Za udział w projekcie będą przewidziane dyplomy.

Organizator: Ewelina Kasperczak (ewlinka2@wp.pl)
 


PROJEKT ZAKOŃCZONY
 

Pod patronatem

 

 

Komentarze

Zobacz również


Zabawne wiersze dla dzieci i dorosłych

Zabawne wiersze dla dzieci i dorosłych

Książka Marka Dutkiewicza
z audiobookiem czytanym przez Piotra Fronczewskiego.

Poznaję UKŁAD SŁONECZNY

Poznaję UKŁAD SŁONECZNY

Edukacja przez zabawę, czyli Kosmiczne puzzle dla każdego przedszkolaka!

Akademia Wyobraźni Play-Doh 

Akademia Wyobraźni Play-Doh 

Ogólnopolski program edukacyjny

Listonosz Kot. Pięć minut Leona

Listonosz Kot. Pięć minut Leona

Dzięki tej serii najmłodsi poznają sekrety pracy listonosza
i funkcjonowania poczty.