Polecamy Makowa Łąka

Makowa Łąka

ponad 2 lat temu Polecamy

Ruszyła kolejna edycja Makowej Łąki. Podobnie jak w ubiegłym roku, Pszczółka Maja, jako ambasadorka owadów, zachęca wszystkich do poznawania jej dzikich przyjaciół. Dzięki niej dzieci i ich opiekunowie dowiedzą się, jak chronić dziko występujące owady, i w jaki sposób stworzyć im przyjazne środowisko. Każdy może pomóc. Pszczółka Maja pokazuje jakie to proste. Każdy z nas może wesprzeć Maję w tej ważnej inicjatywie. Na stronie internetowej: www.pszczolkamajaochronaowadow.pl, znajdują się przydatne informacje i wskazówki, jak zrobić coś dobrego dla dziko żyjących przyjaciół Pszczółki Mai.

Na platformie znajdziemy między innymi serię filmików pokazujących jak samodzielnie lub wspólnie z dziećmi, wykonać hotele dla owadów czy gniazda lęgowe dla pszczół. Na stronie przeczytamy też jakie rośliny pszczoły lubią najbardziej i które z nich możemy zasadzić w naszym ogródku lub na balkonie.

Skąd pomysł na Makową Łąkę?

Idea Makowej Łąki powstała z potrzeby informowania o tym, jak ważna jest ochrona owadów i dbanie o różnorodność biologiczną. Pszczółka Maja została ambasadorką Makowej Łąki, ponieważ jako przedstawicielka owadów, chce troszczyć się o swoich dziko żyjących przyjaciół. Maja pokazuje rodzicom i dzieciom, że pomaganie może być proste. Nawet poprzez kupowanie miodu – szczególnie z małych pasiek – możemy wspierać dzikich przyjaciół Mai. Możemy posadzić w ogrodzie rośliny kwitnące od wiosny do jesieni, żeby pszczoły przez długi czas odwiedzały nasz ogródek. Warto też przeznaczyć, chociaż niewielką część działki na miejsce, w którym swobodnie będą rosły rośliny i wysoka trawa. Dzikie owady znajdą w takim miejscu pożywienie i schronienie.

Pszczółka Maja i Owadzie Lato

Częścią projektu Makowa Łąka jest Owadzie Lato, które już od kilku lat organizowane jest w Niemczech. Polega na obserwowaniu i liczeniu owadów. Pszczółka Maja postanowiła zorganizować Owadzie lato także w Polsce. I to już po raz drugi. Wspólnie z owadzimi specjalistami z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zachęca do poznawania jej dziko żyjących przyjaciół. W zeszłym roku w Owadzim Lecie wzięło udział ponad 600 osób, głównie przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas podstawówki. Mali badacze napotkali aż 1755 owadów. Do najczęściej spotykanych należały osy, mrówki, chrząszcze i motyle. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się w czerwcu.