Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Ogródki ze smakiem

Ogródki ze smakiem

rok temu Pod patronatem

Przedszkolaki mogą już cieszyć się ogródkami warzywnymi. Electrolux wręczył nagrody w ogólnopolskim konkursie „Ogródki ze smakiem”

- Ogródek przedszkolny ułatwia zrozumienie jak funkcjonuje przyroda i pozwala doświadczyć radości z obcowania z nią. Dzieci, które same posiały marchewkę, obserwowały jej kiełkowanie, podlewały i pieliły, będą ją chętnie jadły i będą wiedziały, że warzywa i owoce nie biorą się ze sklepu – mówi Jagoda Valkov, autorka i wykonawczyni ogródków warzywnych, nagrody w ogólnopolskim konkursie firmy Electrolux „Ogródki ze smakiem”.

W kwietniu br. marka Electrolux zorganizowała ogólnopolski konkurs dla przedszkoli „Ogródki ze smakiem”, w którym nagrodą główną były ogródki warzywne. Od 9 maja do 3 czerwca ogródki zostały wykonane w zwycięskich przedszkolach. Komisja konkursowa nagrodziła 5 spośród ponad 300 przedszkoli, które zgłosiły się do konkursu. Pozostałe 15 placówek, które dostały się do ścisłego finału akcji, otrzymały zestawy ogrodnicze. Jurorzy wyróżnili te przedszkola, które w pierwszym etapie konkursu zdobyły najwięcej głosów od swoich sympatyków oraz wykazały się wyjątkowymi pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych.

Akcję honorowym patronatem objął PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, a wspierał Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola.

- Realizując konkurs „Ogródki ze smakiem” chcieliśmy dotrzeć do dzieci, rodziców, opiekunów i pokazać, że mądrą edukację najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Nasza akcja odbyła się w tym roku po raz pierwszy. Widząc w tym działaniu duży potencjał edukacyjny, planujemy powtarzać ją cyklicznie. W Electrolux głęboko wierzymy, że promując uczenie ekologii przez doświadczenie, jesteśmy w stanie wpłynąć na ekologiczne nawyki dzieci w przyszłości. Dlatego cieszę się, że konkurs i nagrody spotkały się z tak dużym entuzjazmem przedszkoli, zwłaszcza dzieci, bo to daje nadzieję, że kolejne pokolenia będą potrafiły zadbać o naszą planetę i własne zdrowie – mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager kategorii Taste w Electrolux Polska.

Ogródki warzywne pojawiły się w Olsztynie, Gdyni, Łodzi, Głubczycach oraz w Kątach Wrocławskich. Dzieci ze zwycięskich przedszkoli uczestniczyły w warsztatach z projektowania ogródków oraz w zajęciach ogrodniczych, aby mogły włączyć się w tworzenie własnego ogródka i w przyszłości wiedziały jak się nim opiekować.

Podczas sadzenia roślin nie zabrakło też nauczycielek, które wspierały swoich podopiecznych w pracach na grządkach. Było przy tym dużo zabawy i uśmiechów, a także ogromnej satysfakcji ze stworzenia własnego ogródka, w którym niebawem wyrosną prawdziwe pomidory czy pachnące zioła. W trakcie realizacji ogródków rozmawialiśmy z dyrektorkami placówek na temat projektu.

Dlaczego przedszkole przystąpiło do konkursu „Ogródki ze smakiem” i kto był inicjatorem pomysłu? 

- Do konkursu przystąpiliśmy z bardzo ważnego dla nas  powodu - chcieliśmy zrealizować nasze wieloletnie marzenie o profesjonalnym ogródku warzywnym, na wykonanie którego nigdy nie było środków. Od wielu lat bawimy się w ogrodników, jednak nigdy nie mieliśmy profesjonalnych warunków do realizacji działań z tym związanych. Inicjatorem podejmowania działań ekologicznych była rada pedagogiczna, co było naturalną reakcją na posiadanie w zespole nauczycielki, która ma ukończone studia podyplomowe z zakresu ekologii i która od 2002 roku do dzisiaj jest głównym koordynatorem i motorem wszelkich tego typu działań. Inicjatorką pomysłu przystąpienia do konkursu była nasza najmłodsza stażem nauczycielka, która propozycję konkursu znalazła w czasopiśmie „Bliżej Przedszkola”. 

Lucyna Bisewska, dyrektorka Przedszkola nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni

Dlaczego nauka ekologii najmłodszych jest ważna?

- Ucząc ekologii przygotowujemy dzieci do podejmowania świadomych, odpowiedzialnych  działań dla ich własnego zdrowia i zdrowia innych, promujemy zdrowy styl życia i bycia, uzmysławiamy, jak ważne jest dbanie o przyrodę i najbliższe otoczenie, uczymy szacunku dla różnorodnych form życia, właściwych i aktywnych postaw wobec przyrody i jej ochrony.

Jolanta Drążek, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie

Czy działania i świadomość ekologiczna do tej pory były ważnym tematem w edukacji przedszkola?

- W obecnym roku przedszkolnym realizujemy różnorodne projekty ekologiczne, a konkurs „Ogródki ze smakiem” jest świetnym uzupełnieniem poznanych treści w praktyce. Oprócz rozrywki i frajdy, którą przedszkolakom zapewnia tworzenie własnego warzywniaka i zachęty do wspólnej zabawy, konkurs kryje przede wszystkim ważny cel, czyli kształtowanie mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska.

Alicja Szymańska, dyrektorka Przedszkola Publicznego nr 2 w Kątach Wrocławskich

Jaki macie plan na wykorzystanie ogródka w edukacji ekologicznej dzieci? Co planujecie robić?

- Planujemy stworzyć roczny plan „kalendarz małego ogrodnika” zawierający harmonogram prac w ogródku i prowadzić całoroczne prace ogrodnicze przez dzieci w 6-ciu grupach przedszkolnych.  Zorganizujemy warsztaty z  rolnikami i producentami rolnymi w rocznym cyklu zajęć oraz warsztaty kulinarne z zebranych plonów zarówno z naszego ogródka, jak i z pobliskich pól i sadów.

Joanna Radecka, dyrektorka Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka w Głubczycach

Jaki macie pomysł na pierwsze zajęcia i edukacyjną inaugurację ogródka?

- Warzywa, owoce i zioła zostały posadzone. Odtąd naszym zadaniem jest systematyczne dbanie o nie i codzienne doglądanie. Podczas pierwszych zajęć zwrócimy uwagę dzieci na konieczne warunki zapewniające roślinom optymalny wzrost. Kolejny nasz krok to nauka nazw uprawianych warzyw, owoców i ziół. Napiszemy na tabliczkach ich nazwy, zaczniemy naukę rozróżniania ich liści i zaplanujemy jadłospis z wykorzystaniem własnych upraw.

Sylwia Dobrodziej, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 112 w Łodzi

Zobacz film

Dowiedz się więcej

 

Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się