Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom

ponad 10 lat temu

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” podsumowuje tegoroczną edycję kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, prowadzonej pod hasłem „Mądra szkoła czyta dzieciom”, nagradzając najaktywniejszych Liderów i Koordynatorów akcji.

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
z przyjemnością informuje, że rozstrzygnięty został „Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014”, na który napłynęło blisko 150 sprawozdań z całego kraju. Komisja Konkursowa, składająca się z pracowników Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, przyznała 29 Nagród, 15 Wyróżnień, 6 Wyróżnień Specjalnych oraz 2 Nagrody Specjalne. Laureaci – Koordynatorzy i Liderzy kampanii CPCD z całej Polski – to osoby, które mają szczególny wkład w realizowanie założeń kampanii czytania. Najaktywniej – tendencja ta utrzymuje się od kilku lat – działają Koordynatorzy i Liderzy z województwa śląskiego. Wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się również liczni przedstawiciele bibliotek. Laureaci otrzymają dyplomy, a także książki nagrodzone w organizowanym przez Fundację Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.  


Sylwetki wybranych Laureatów „Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014”:

Woj. łódzkie – Paulina Dębiec, Przedszkole Samorządowe w Ujeździe (Nagroda Specjalna): Absolwentka studiów podyplomowych Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: „Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji”, moderatorka na Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania. Powołała do życia prężnie działający Klub Czytających Rodziców. Działa skutecznie od wielu lat, współpracując z Komendą Powiatową Policji i ze środowiskiem lokalnym.

Woj. podlaskie – Elżbieta Sterlingow, Liderka z Przedszkola z Oddziałami Żłobkowymi Nr 5 w Hajnówce (Nagroda): Działa prężnie przez cały rok – nie tylko w obrębie placówki, lecz również poza nią. Wprowadziła w mieście akcję „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, którą włączyła do obchodów XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, połączonych z happeningiem czytelniczym pod hasłem: „Czytanie – mądra rzecz”. Współpracuje z Aresztem Śledczym. Jego przedstawiciele oraz Burmistrz Hajnówki wzięli m.in. udział w spotkaniu „Bajeczki do Poduszeczki”, skierowanym do dzieci w wieku 3 i 4 lat. Zaplanowała również wydanie książki z bajkami więźniów i ilustracjami wykonanymi przez przedszkolaki.

Woj. pomorskie – Marzena Stępkowska, Liderka (od 2004 roku) z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Słupsku (Wyróżnienie): Po tym jak zachęciła do programu czytania kilkunastu dyrektorów przedszkoli w Słupsku, w minionym roku szkolnym zorganizowała już III edycję akcji „W każdym roku przedszkolaku, bez książeczki ani kroku”. Aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym: pisarką J. Nitkowską-Węglarz, Klubem Plastyka, Teatrem Nowy im. Witkacego i Teatrem TĘCZA, gazetą Głos Pomorza, szkołami
i księgarniami. Niestrudzenie zachęca rodziców do włączenia się w kampanię czytania dzieciom, dzięki czemu, jak deklaruje, coraz chętniej i częściej czytają dzieciom w domu.

Woj. śląskie – Małgorzata Nowak, Liderka z Przedszkola Publicznego we Wrzosowej (Wyróżnienie): W jej przedszkolu codziennie czytają rodzice, dziadkowie i przedstawiciele różnych zawodów. Organizuje happeningi czytelniczo-sportowe, np. „Przedszkolak na stadionie”, i akcję obdarowywania maluchów książkami pod hasłem „Od trzeciego roku bez książeczki ani kroku”. Prowadzi cykliczne, cotygodniowe, czytanie bajek z udziałem licznych czytających gości, takich jak: kombatanci, ratownicy medyczni, sportowcy, czy członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Wrzosowej”. W ramach specjalnej akcji zaopatruje w książki i zabawki poczekalnie w przychodniach lekarskich. Do prowadzonych przez siebie działań włącza funkcjonariuszy policji. Swego czasu zorganizowała nawet czytanie w… komisariacie policji.

Woj. zachodniopomorskie – Danuta Biegańska, Liderka z Przedszkola z Zespołu Szkół w Grzmiącej (Nagroda): Dzieciom wręcza paszporty czytelnika, podróżując później wraz z nimi po krajach Unii Europejskiej i po świecie (np. Japonii). Prowadzi całoroczną zbiórkę książek pod hasłem: „I Ty możesz zostać sponsorem”. Niestrudzenie buduje lokalną strukturę kampanii czytania i organizuje spotkania promujące ideę czytania dzieciom. Angażuje się w liczne akcje ekologiczne i charytatywne. Dla swoich działań pozyskała wsparcie Wójta.

Czytaj więcej


Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” od 2001 roku. Tegoroczna edycja akcji realizowana jest pod hasłem: „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Kampania ma na celu uświadomienie dorosłym, jak ważne jest czytanie dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Skierowana jest do całego społeczeństwa: rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, psychologów, księży, lekarzy, dziennikarzy oraz polityków. Kampania prowadzona jest przez Fundację przez cały rok we współpracy z ogólnopolską siecią Koordynatorów i Liderów w całej Polsce (obecnie to blisko 8500 osób). Są to wolontariusze (nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury itp.) z ponad 3200 miejscowości. Dla wszystkich zaangażowanych w prowadzenie kampanii osób Fundacja raz do roku organizuje Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania w danym roku szkolnym.

Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowywania dzieci i budowania ich zasobów wewnętrznych. Czytanie dzieciom jest coraz bardziej potrzebne nie tylko z powodu szybkiego obniżania się poziomu czytelnictwa, lecz także alarmującego pogorszenia się umiejętności językowych dzieci i młodzieży. Współczesne dzieci i nastolatki coraz mniej czytają, mają też narastające problemy z rozumieniem języka i mówieniem. Przyczyną jest brak dostatecznych doświadczeń językowych w dzieciństwie. Wynika to z braku czasu dorosłych w rodzinie na kontakty, rozmowę, czytanie i zabawy z dzieckiem,
z niezamierzonego ograniczania potencjału językowego uczniów przez szkołę i coraz większego wpływu mediów elektronicznych na dzieci od najmłodszego wieku.

Więcej informacji o Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i kampanii czytania: www.calapolskaczytadzieciom.pl (zakładka: „Mądra szkoła czyta dzieciom”); www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom

Pod patronatem


Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka