Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom

ponad 9 lat temu

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” podsumowuje tegoroczną edycję kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, prowadzonej pod hasłem „Mądra szkoła czyta dzieciom”, nagradzając najaktywniejszych Liderów i Koordynatorów akcji.

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
z przyjemnością informuje, że rozstrzygnięty został „Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014”, na który napłynęło blisko 150 sprawozdań z całego kraju. Komisja Konkursowa, składająca się z pracowników Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, przyznała 29 Nagród, 15 Wyróżnień, 6 Wyróżnień Specjalnych oraz 2 Nagrody Specjalne. Laureaci – Koordynatorzy i Liderzy kampanii CPCD z całej Polski – to osoby, które mają szczególny wkład w realizowanie założeń kampanii czytania. Najaktywniej – tendencja ta utrzymuje się od kilku lat – działają Koordynatorzy i Liderzy z województwa śląskiego. Wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się również liczni przedstawiciele bibliotek. Laureaci otrzymają dyplomy, a także książki nagrodzone w organizowanym przez Fundację Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.  


Sylwetki wybranych Laureatów „Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014”:

Woj. łódzkie – Paulina Dębiec, Przedszkole Samorządowe w Ujeździe (Nagroda Specjalna): Absolwentka studiów podyplomowych Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: „Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji”, moderatorka na Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania. Powołała do życia prężnie działający Klub Czytających Rodziców. Działa skutecznie od wielu lat, współpracując z Komendą Powiatową Policji i ze środowiskiem lokalnym.

Woj. podlaskie – Elżbieta Sterlingow, Liderka z Przedszkola z Oddziałami Żłobkowymi Nr 5 w Hajnówce (Nagroda): Działa prężnie przez cały rok – nie tylko w obrębie placówki, lecz również poza nią. Wprowadziła w mieście akcję „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, którą włączyła do obchodów XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, połączonych z happeningiem czytelniczym pod hasłem: „Czytanie – mądra rzecz”. Współpracuje z Aresztem Śledczym. Jego przedstawiciele oraz Burmistrz Hajnówki wzięli m.in. udział w spotkaniu „Bajeczki do Poduszeczki”, skierowanym do dzieci w wieku 3 i 4 lat. Zaplanowała również wydanie książki z bajkami więźniów i ilustracjami wykonanymi przez przedszkolaki.

Woj. pomorskie – Marzena Stępkowska, Liderka (od 2004 roku) z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Słupsku (Wyróżnienie): Po tym jak zachęciła do programu czytania kilkunastu dyrektorów przedszkoli w Słupsku, w minionym roku szkolnym zorganizowała już III edycję akcji „W każdym roku przedszkolaku, bez książeczki ani kroku”. Aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym: pisarką J. Nitkowską-Węglarz, Klubem Plastyka, Teatrem Nowy im. Witkacego i Teatrem TĘCZA, gazetą Głos Pomorza, szkołami
i księgarniami. Niestrudzenie zachęca rodziców do włączenia się w kampanię czytania dzieciom, dzięki czemu, jak deklaruje, coraz chętniej i częściej czytają dzieciom w domu.

Woj. śląskie – Małgorzata Nowak, Liderka z Przedszkola Publicznego we Wrzosowej (Wyróżnienie): W jej przedszkolu codziennie czytają rodzice, dziadkowie i przedstawiciele różnych zawodów. Organizuje happeningi czytelniczo-sportowe, np. „Przedszkolak na stadionie”, i akcję obdarowywania maluchów książkami pod hasłem „Od trzeciego roku bez książeczki ani kroku”. Prowadzi cykliczne, cotygodniowe, czytanie bajek z udziałem licznych czytających gości, takich jak: kombatanci, ratownicy medyczni, sportowcy, czy członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Wrzosowej”. W ramach specjalnej akcji zaopatruje w książki i zabawki poczekalnie w przychodniach lekarskich. Do prowadzonych przez siebie działań włącza funkcjonariuszy policji. Swego czasu zorganizowała nawet czytanie w… komisariacie policji.

Woj. zachodniopomorskie – Danuta Biegańska, Liderka z Przedszkola z Zespołu Szkół w Grzmiącej (Nagroda): Dzieciom wręcza paszporty czytelnika, podróżując później wraz z nimi po krajach Unii Europejskiej i po świecie (np. Japonii). Prowadzi całoroczną zbiórkę książek pod hasłem: „I Ty możesz zostać sponsorem”. Niestrudzenie buduje lokalną strukturę kampanii czytania i organizuje spotkania promujące ideę czytania dzieciom. Angażuje się w liczne akcje ekologiczne i charytatywne. Dla swoich działań pozyskała wsparcie Wójta.

Czytaj więcej


Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” od 2001 roku. Tegoroczna edycja akcji realizowana jest pod hasłem: „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Kampania ma na celu uświadomienie dorosłym, jak ważne jest czytanie dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Skierowana jest do całego społeczeństwa: rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, psychologów, księży, lekarzy, dziennikarzy oraz polityków. Kampania prowadzona jest przez Fundację przez cały rok we współpracy z ogólnopolską siecią Koordynatorów i Liderów w całej Polsce (obecnie to blisko 8500 osób). Są to wolontariusze (nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury itp.) z ponad 3200 miejscowości. Dla wszystkich zaangażowanych w prowadzenie kampanii osób Fundacja raz do roku organizuje Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania w danym roku szkolnym.

Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowywania dzieci i budowania ich zasobów wewnętrznych. Czytanie dzieciom jest coraz bardziej potrzebne nie tylko z powodu szybkiego obniżania się poziomu czytelnictwa, lecz także alarmującego pogorszenia się umiejętności językowych dzieci i młodzieży. Współczesne dzieci i nastolatki coraz mniej czytają, mają też narastające problemy z rozumieniem języka i mówieniem. Przyczyną jest brak dostatecznych doświadczeń językowych w dzieciństwie. Wynika to z braku czasu dorosłych w rodzinie na kontakty, rozmowę, czytanie i zabawy z dzieckiem,
z niezamierzonego ograniczania potencjału językowego uczniów przez szkołę i coraz większego wpływu mediów elektronicznych na dzieci od najmłodszego wieku.

Więcej informacji o Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i kampanii czytania: www.calapolskaczytadzieciom.pl (zakładka: „Mądra szkoła czyta dzieciom”); www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom

Pod patronatem


Komentarze

Zobacz również

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się