Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


 • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce

16 najpiękniejszych miejsc w Polsce

ponad 9 lat temu
16 najpiękniejszych miejsc w Polsce

Prawie 800 fantastycznych i niezwykle urokliwych miejsc w Polsce zostało zgłoszonych przez przedszkola z całej Polski do konkursu „Najpiękniejsze miejsce
w Twojej okolicy”, który już po raz drugi odbywał się
w ramach programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W konkursie łącznie bawiło się ponad 80 000 przedszkolaków.


Od kwietnia do końca maja w całej Polsce, w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, trwała już druga edycja konkursu dla przedszkoli na „Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy”. Zadaniem przedszkoli, podobnie jak rok temu, było nadesłanie zdjęcia przedstawiającego ciekawe miejsce, w którym dzieci oraz rodziny mogą wspólnie spędzać czas. Bardzo ważnym aspektem było również to, aby zgłoszone miejsce było w pobliżu przedszkola, ponieważ jednym z celów konkursu jest promowanie lokalnych urokliwych zakątków na mapie Polski. Do zdjęcia należało także dołączyć kreatywny o opis, uzasadniający dlaczego właśnie to sfotografowane miejsce jest takie niezwykłe.


800 wspaniałych miejsc w całej Polsce zgłoszonych w konkursie

Przez dwa miesiące przedszkola z całej Polski, z każdego województwa, zgłaszały swój udział w konkursie. Zaowocowało to bazą 800 bardzo pięknych i często szerzej nieznanych miejsc w całym kraju. Łącznie w działania konkursowe było zaangażowanych prawie 80 000 maluchów. Przedszkola zgłaszały zarówno bliskie sobie parki miejskie czy osiedlowe, jak i podwórka przedszkolne. Wśród zgłoszonych miejsc są np. park dendrologiczny, ogrody botaniczne, pałace i zamki, lasy, zalewy, jeziora, stawy, nadbałtyckie plaże, zabytki, urokliwe zakątki miast czy wsi, a także tak ciekawe okazy natury jak np. przepiękna sosna na szczudłach. Tak ogromna baza zdjęć świadczy o tym, że w naszym kraju jest ciągle bardzo wiele wspaniałych zakątków i okolic wartych odkrywania
i odwiedzania. Każde województwo w Polsce może się poszczycić wieloma takimi niepowtarzalnymi miejscami.

- Poprzez udział w tego typu konkursach dostarczamy dzieciakom wielu ciekawych informacji na temat ekologii, ochrony środowiska, uwrażliwiamy na piękno środowiska i edukujemy, aby na co dzień dbały o nie – komentuje Bożena Paterek, dyrektor przedszkola w Rawie Mazowieckiej, które wzięło udział w konkursie.

- Konkurs jest nie tylko atrakcyjną propozycją zabawy dla przedszkoli, ale również stanowi cenną bazę informacji, gdzie można pojechać, aby odkryć nieznane zakątki Polski, a przez to poznać nasz kraj na nowo i na nowo się w nim zakochać. Konkurs ma za zadanie uczyć dzieci, że warto każdego dnia dbać o środowisko wokół nas, aby właśnie tymi wspaniałymi miejscami, gdzie dzieci wraz ze swoimi rodzinami na co dzień spędzają czas, mogły się cieszyć następne pokolenia – dodaje Magdalena Dąbrowska z firmy Tymbark.


Ponad 800 000 oddanych głosów

Poprzez cały okres trwania konkursu, czyli prawie 60 dni, trwało również głosowanie. Na zgłoszone zdjęcia, na stronie konkursowej, oddawali głosy nauczyciele z przedszkoli, ale także rodzice i rodziny maluchów, głosowali sąsiedzi, przyjaciele i znajomi dzieciaków. Często w głosowanie byli także zaangażowane całe społeczności lokalne. Każdego dnia przybywało coraz więcej głosów. W całym konkursie oddano rekordową liczbę ponad 800 000 głosów. Do drugiego etapu konkursu przeszło 5 przedszkoli z każdego województwa. Spośród takiej grupy zdjęć Jury konkursowe wybierało 16 najlepszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc – po jednym w każdym województwie.


16 zwycięskich przedszkoli


Podczas oceny Jury szczególną uwagę zwracało na to, czy miejsce przedstawione na zdjęciu znajduje się na łonie przyrody, czy jest to miejsce przyjazne dzieciom, a także czy posiada walory krajoznawcze, rekreacyjne, ale także walory edukacyjne. Jury szukało także miejsc nietypowych i ciągle mało znanych. Niezmiernie istotne było również samo zdjęcie, jego kompozycja, walory estetyczne i wkład pracy włożony w jego przygotowanie. Warto podkreślić, że bardzo często przedszkola zgłaszały niezwykłe collage zdjęciowe, aby w jednym obrazie pokazać jak najwięcej walorów miejsca. Kolejnym ważnym aspektem w ocenie był opis dołączony do zdjęcia. Przedszkola nawet tutaj stanęły na wysokości zadania. Przesyłały samodzielnie układane wiersze, kreatywne opowiadania, które bardzo obrazowo przedstawiały walory danego miejsca. Łącznie zostało wybranych 16 wspaniałych zdjęć, po jednym z każdego województwa. Dla wszystkich zwycięskich przedszkoli marka Kubuś przygotowała atrakcyjne nagrody.
    
Lista zwycięskich przedszkoli:

 • ŚWIĘTOKRZYSKIE: Przedszkole w Młodzawach – Sosna na szczudłach


   
 • WIELKOPOLSKIE: Dwujęzyczne Przedszkole Niepubliczne Na Górze Róże – Czarowny Zakątek w Owinskach
   
 • ŚLĄSKIE: Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaworznie – GEOsfera strefa edukacji, zdrowia i zabawy!


   
 • POMORSKIE: Akademia Przedszkolaka Smyk Małe Przedszkole w Charzykowcach – Jezioro Charzykowskie


   
 • PODKARPACKIE: Przedszkole Parafialne „U Dominikanek” w Zaczerniu – Przedszkole z Zaczernia zaprasza do…


   
 • PODLASKIE: Punkt przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Raczkach – Pałac Paca w Dowspudzie


   
 • ZACHODNIOPOMORSKIE: Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Biesiekierzu – Tajemniczy Zakątek


   
 • WARMIŃSKO-MAZURSKIE: Miejskie Przedszkole „Perełka” im. Jana Brzechwy w Ełku – Ełk – tu wracam


   
 • OPOLSKIE: Publiczne Przedszkole w Graczach – Park dendrologiczny


   
 • ŁÓDZKIE: Przedszkole Miejskie nr 137 w Łodzi – Dziecięce marzenia


   
 • MAZOWIECKIE: Szkoła Podstawowa w Górkach Grubkach – Górki Grubaki – kraina Liwcem płynąca i lasem szumiąca


   
 • DOLNOŚLĄSKIE: Miejskie Przedszkole nr 4 w Bolesławcu – Dzieci wesoło wybiegły z przedszkola


   
 • KUJAWSKO-POMORSKIE: Przedszkole Niepubliczne Promyczek w Toruniu – Motyle w roli Kubusiowych Przyjaciół Natury


   
 • LUBELSKIE: Przedszkole nr 28 w Lublinie – Ogród Saski


   
 • LUBUSKIE: Publiczne Przedszkole w Torzymie – Trzeci Młyn


   
 • MAŁOPOLSKIE: Samorządowe Przedszkole w Tenczynie – Gospodarstwo pod lasem


Kubusiowi Przyjaciele Natury – Największy program dla przedszkolaków

Konkurs na „Najpiękniejsze miejsce w Polsce” odbył się w ramach VI edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W tym roku
w akcję zaangażowało się aż pół miliona dzieci. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy w Polsce program edukacyjny dla przedszkoli, którego celem jest uczenie dzieci, w jaki sposób dbać o naturę oraz kształtować pozytywne nawyki żywieniowe. Szósta edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” rozpoczęła się 22 października specjalnym Dniem Przyjaciół Natury i trwała do końca czerwca. Wszystkie zgłoszone przedszkola otrzymały bezpłatne materiały edukacyjne, które zawierają m.in. wiele fantastycznych pomysłów na naukę przyrody i ekologii. Dzięki nim maluchy zdobywają ważną ekologiczną i przyrodniczą wiedzę, którą później wykorzystują w praktyce. Przedszkola otrzymały foldery dla nauczycieli, książeczki i upominki dla dzieci, płyty CD
z bajkami, piosenkami i dodatkowymi materiałami oraz Certyfikat potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Łącznie w VI edycji programu wzięło udział prawie 80% przedszkoli w Polsce. Wszystkie informacje o programie można znaleźć na stronie: www.przyjacielenatury.pl

Pod patronatem


Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!