Polecamy IV edycja konkursu EDUeko rozstrzygnięta!

IV edycja konkursu EDUeko rozstrzygnięta!

ponad 10 lat temu

85 przedszkoli stanęło do walki o tytuł najbardziej ekologicznego w Krakowie w IV edycji konkursu EDUeko. Zaciętą rywalizację po raz drugi z rzędu wygrało Samorządowe Przedszkole nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia. II miejsce przyznano Przedszkolu Samorządowemu nr 34, a III – Przedszkolu Samorządowemu nr 176.

Placówki biorące udział w konkursie organizowanym przez IKEA Kraków miały za zadanie udokumentować zrealizowane w ciągu ostatniego roku inicjatywy na rzecz środowiska oraz przedstawić szczegółowy opis jednej z nich. Ocenie podlegał również konspekt zajęć związany z hasłem przewodnim tegorocznej edycji: „Kocham przyrodę – dbam o wodę” oraz plakat tematycznie nawiązujący do tego właśnie hasła.

- Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że edukacja i ekologia tworzą naprawdę zgrany duet. Dzieci, jak co roku, zaskoczyły nas kreatywnością, a ich opiekunowie – różnorodnością inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia i kształtowania świadomości ekologicznej – mówi Agata Czachórska, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Kraków. - Z radością obserwujemy, że placówki z Krakowa i okolic podchodzą z dużym zaangażowaniem i pomysłowością do edukacji ekologicznej podopiecznych. Nie tylko posiadają spójne plany działań na rzecz środowiska, ale konsekwentnie je realizują przez cały rok szkolny. Z naszych obserwacji wynika, że dzisiejsze przedszkolaki wiedzą o ekologii dużo więcej, niż ktokolwiek z nas w ich wieku! – dodaje.

Samorządowe Przedszkole nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia w Krakowie

Z ekologią za pan brat

Spacerują, eksperymentują, malują, a nawet plewią… Przedszkolaki z Krakowa i okolic uczą się szacunku dla przyrody na wiele sposobów, a nauczyciele wykazują się niemałą pomysłowością w organizacji zabaw i inicjatyw kształtujących eko-zwyczaje. Segregacja odpadów, zbieranie nakrętek i zużytych baterii, udział w akcjach sprzątania świata czy różnego rodzaju konkursach ekologicznych stały się już niemal normą.

Na tle tych działań wyróżniają się inicjatywy podejmowane przez nauczycieli i wychowanków Samorządowego Przedszkola nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia, któremu jako jedynemu w historii konkursu dwukrotnie przyznano pierwszą nagrodę.

- Jesteśmy dumni, że po raz kolejny zostaliśmy wyróżnieni w konkursie EDUeko – mówi Celina Piwowarczyk, dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia. - Projekty ekologiczne stanowią zasadniczy element edukacji naszych podopiecznych. Przez cały rok organizujemy spacery połączone z patrolami ekologicznymi, dbamy o kąciki przyrody w salach i aktywnie włączamy się w akcje promujące zdrowy styl życia. Od lat współpracujemy z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, a w tym roku zaangażowaliśmy się w pomoc schronisku dla bezdomnych zwierząt. Wiele zajęć dydaktycznych poświęciliśmy również realizacji autorskiego projektu edukacyjnego „Drogocenna woda – to nasze zdrowie, to przyroda” – wylicza.

Przedszkole Samorządowe nr 34 w Krakowie

Podsumowanie wyników IV edycji konkursu EDUeko

I miejsce i 3 tys. zł. na wyposażenie otrzymało Samorządowe Przedszkole nr 104 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Księcia z Krakowa.

II i III miejsce – bony po 1 tys. zł. na zakupy w IKEA – przyznano kolejnym placówkom z Krakowa: Przedszkolu Samorządowemu nr 34 i Przedszkolu Samorządowemu nr 176 im. Marii Konopnickiej.

Wyróżnione grupy przedszkolaków wezmą również udział w przygotowanych specjalnie dla nich ekolekcjach w krakowskim sklepie IKEA.

Nagrody za najlepsze prace plastyczne w konkursie publiczności przyznano podopiecznym Przedszkola „Kubusiowy Świat” w Rząsce (I miejsce), Przedszkola Niepublicznego „Bajka” z Krakowa (II miejsce), Przedszkola Samorządowego nr 2 z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi w Skawinie (III miejsce) oraz Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Baby Garden II z Krakowa (IV miejsce).

Natomiast najlepsze scenariusze zajęć nawiązujące do hasła „Kocham przyrodę – dbam o wodę” przygotowały panie: Dorota Banaś z Samorządowego Przedszkola nr 154 im. Janusza Korczaka w Krakowie, Natalia Nowak z Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland „Akademia Małych Pociech” w Krakowie, Joanna Chmiel z Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie oraz Elżbieta Kostyra z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Marzenie” w Krakowie.

Przedszkole Samorządowe nr 176 im. Marii Konopnickiej w Krakowie

Patroni medialni akcji:

IKEA Kraków od lat aktywnie angażuje się w działania proekologiczne. W sklepie wprowadzono innowacje związane ze zmniejszeniem energochłonności budynku, a Klientom pokazano szereg rozwiązań pozwalających na ekologiczne i oszczędne życie w domu. IKEA Kraków zachęca również swoich pracowników do angażowania się w kwestie proekologiczne oraz prowadzi wiele działań edukacyjnych kierowanych do najmłodszych, w tym autorski program: ekolekcje.