Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 501.85 kb
Stron: 3
Id: 3326

Przemoc nienamacalna – o emocjonalnym krzywdzeniu dzieci

Agnieszka Pasternak    Maj 2013

Krzywdzenie emocjonalne dziecka przez rodziców przejawia się ogólnie jako obojętność, którą można wyraźnie zaobserwować, a wynika ona z niekiedy głęboko ukrytego braku akceptacji dziecka. Badania Claussen i Crittenden prowadzone wokół zagadnienia krzywdzenia emocjonalnego dzieci pokazały, iż maltret... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

przemocpsychologiawychowanierodzice

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Maj 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

Żartowanie z dziecka, przezywanie go, ośmieszanie, krytykowanie, wątpienie w jego możliwości, podważanie zdolności, brak pochwał, unikanie bliskości fizycznej, brak spędzania wspólnie czasu – to tylko niektóre zachowania mogące nosić znamiona emocjonalnego krzywdzenia.

Z treści artykułu dowiesz się, czym jest przemoc emocjonalna i na czym polega emocjonalne krzywdzenie dzieci, zapoznasz się z symptomami emocjonalnego krzywdzenia, a także przeczytasz o jego skutkach.
 

Krzywdzenie emocjonalne dziecka przez rodziców przejawia się ogólnie jako obojętność, którą można wyraźnie zaobserwować, a wynika ona z niekiedy głęboko ukrytego braku akceptacji dziecka. Badania Claussen i Crittenden prowadzone wokół zagadnienia krzywdzenia emocjonalnego dzieci pokazały, iż maltretowanie emocjonalne współwystępujące z przemocą fizyczną wywoływało wyraźnie negatywne skutki w rozwoju dzieci, podczas gdy sam fakt przemocy fizycznej nie dawał takich efektów. Hart, Germaine, Brassard wyróżnili pięć form emocjonalnego krzywdzenia dzieci: odtrącenie, szantażowanie, izolację, wykorzystywanie/przekupywanie oraz chłód emocjonalny. Iwaniec twierdzi, że rodzice, którzy często krytykują dziecko, zawstydzają je, grożą, upokarzają, ośmieszają, powodują w nim lęk, ból, a ponadto rzadko pokazują zadowolenie z osiągnięć dziecka – krzywdzą je emocjonalnie. Przemoc emocjonalna objawia się również poprzez dystansowanie się wobec dziecka, ignorowanie jego lęku i potrzeb, które wyraża, unikanie bliskości emocjonalnej i fizycznej z dzieckiem, odmawianie mu pomocy, niepoświęcanie uwagi oraz niestymulowanie w rozwoju. Takie zachowanie rodziców, świadomie krzywdzące i sprawiające dziecku ból, zaburza jego rozwój. Emocjonalną, psychiczną krzywdę dziecka może spowodować zarówno aktywne odrzucanie go przez rodziców – przyjmujące różne formy, jak i bierne zaniedbywanie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.