Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Przemoc nienamacalna – o emocjonalnym krzywdzeniu dzieci

Agnieszka Pasternak    Maj 2013

Krzywdzenie emocjonalne dziecka przez rodziców przejawia się ogólnie jako obojętność, którą można wyraźnie zaobserwować, a wynika ona z niekiedy głęboko ukrytego braku akceptacji dziecka. Badania Claussen i Crittenden prowadzone wokół zagadnienia krzywdzenia emocjonalnego dzieci pokazały, iż maltret... więcej
Pobierz
Ten plik można kupić za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA lub usługi bliżej MAX.

Żartowanie z dziecka, przezywanie go, ośmieszanie, krytykowanie, wątpienie w jego możliwości, podważanie zdolności, brak pochwał, unikanie bliskości fizycznej, brak spędzania wspólnie czasu – to tylko niektóre zachowania mogące nosić znamiona emocjonalnego krzywdzenia.

Z treści artykułu dowiesz się, czym jest przemoc emocjonalna i na czym polega emocjonalne krzywdzenie dzieci, zapoznasz się z symptomami emocjonalnego krzywdzenia, a także przeczytasz o jego skutkach.
 

Krzywdzenie emocjonalne dziecka przez rodziców przejawia się ogólnie jako obojętność, którą można wyraźnie zaobserwować, a wynika ona z niekiedy głęboko ukrytego braku akceptacji dziecka. Badania Claussen i Crittenden prowadzone wokół zagadnienia krzywdzenia emocjonalnego dzieci pokazały, iż maltretowanie emocjonalne współwystępujące z przemocą fizyczną wywoływało wyraźnie negatywne skutki w rozwoju dzieci, podczas gdy sam fakt przemocy fizycznej nie dawał takich efektów. Hart, Germaine, Brassard wyróżnili pięć form emocjonalnego krzywdzenia dzieci: odtrącenie, szantażowanie, izolację, wykorzystywanie/przekupywanie oraz chłód emocjonalny. Iwaniec twierdzi, że rodzice, którzy często krytykują dziecko, zawstydzają je, grożą, upokarzają, ośmieszają, powodują w nim lęk, ból, a ponadto rzadko pokazują zadowolenie z osiągnięć dziecka – krzywdzą je emocjonalnie. Przemoc emocjonalna objawia się również poprzez dystansowanie się wobec dziecka, ignorowanie jego lęku i potrzeb, które wyraża, unikanie bliskości emocjonalnej i fizycznej z dzieckiem, odmawianie mu pomocy, niepoświęcanie uwagi oraz niestymulowanie w rozwoju. Takie zachowanie rodziców, świadomie krzywdzące i sprawiające dziecku ból, zaburza jego rozwój. Emocjonalną, psychiczną krzywdę dziecka może spowodować zarówno aktywne odrzucanie go przez rodziców – przyjmujące różne formy, jak i bierne zaniedbywanie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Maj 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź