Moja mama, mój tata i ja! (scenariusz zajęć otwartych)

Maria Broda-Bajak   Kwiecień 2013

Ten plik można pobrać bezpłatnie.
Pomoce dydaktyczne 4
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:

• ilustracje potrzebne do realizacji zajęć oraz zapis nutowy do piosenki „Piosenka dla Tatusia” oraz "Rodzinny pociąg" – do pobrania TU;
  • podkład muzyczny do piosenki „Piosenka dla Tatusia” (TU);
  • podkład muzyczny do zabawy muzyczno-ruchowej „Rodzinny pociąg” (TU);
  • fotografie przedstawiające dzieci pomagające w obowiązkach domowych – zostały dołączone do miesięcznika w formie plakatu (TU możesz go zobaczyć).

Scenariusz zajęć otwartych z okazji Dnia Mamy i Taty dla dzieci cztero- i pięcioletnich, w którym zwarto następujące cele operacyjne – dziecko:

• uczestniczy w zabawach przy piosence i muzyce: ilustruje je ruchem i gestem, porusza się zgodnie z rytmem;
  • recytuje wiersze, śpiewa piosenki, podejmuje próbę odgadnięcia zagadki;
  • wypowiada się swobodnie na dany temat na podstawie ilustracji i własnych przemyśleń;
  • uczestniczy w zabawie pantomimicznej, odgrywa powierzone mu role;
  • wycina kształt po linii;
  • układa rytmy według rozpoczętego wzoru.
Wybrane zabawy ze scenariusza: *) Co robi mama? Co robi tata? Zabawa pantomimiczna – nauczyciel zaprasza rodziców do czynnego udziału w zabawie pantomimicznej – chętni rodzice stają przed dziećmi i za pomocą ruchów i gestów prezentują czynności/obowiązki najczęściej wykonywane w domu przez mamę albo tatę (np. podlewanie kwiatów, mycie naczyń, wieszanie prania, gotowanie obiadu, mycie podłogi). Dzieci odgadują, co to za czynność, a następnie wszyscy naśladują wykonywanie tej czynności. *) Jak mogę pomóc? Rozmowa inspirowana obrazkami – nauczyciel prezentuje na tablicy osiem (odwróconych) obrazków przedstawiających prace domowe, które mogą wykonywać dzieci. Chętne dzieci podchodzą kolejno, wybierają jeden obrazek, odsłaniają go i na jego podstawie wypowiadają się, w jaki sposób dzieci mogą pomagać rodzicom w obowiązkach domowych. Nauczyciel zwraca uwagę na aspekt bezpieczeństwa przy omawianiu konkretnych czynności – np. odkurzacza nigdy nie wolno włączać samemu (ani wkładać wtyczki do kontaktu, ani go uruchamiać), powinien zrobić to rodzic.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

MP3
Rodzinny pociąg - podkład (PD, mp3)