Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz
Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Prawo autorskie w przedszkolu – część I

Dariusz Skrzyński  
Kwiecień 2013

(…) Przedszkole może w ramach działalności statutowej również organizować wystawy dla swojej społeczności. Jeżeli przedszkole chce wykorzystać jako przedmiot wystawy utwory (plakaty, zdjęcia) pozyskane z różnych źródeł, np. z Internetu, w grę mogą wchodzić regulacje prawa autorskiego, bowiem na taki... więcej
Pobierz plik

Ten plik można pobrać za pomocą SMS (11.07 PLN brutto) lub wpisując kod do pobierania.

Jak pobierać?
Informacje o pliku
Typ pliku: pdf
Wielkość pliku: 270.62 kb
Stron: 3
Id: 3250

Zobacz również

dyrektor
menadżer
prawo oświatowe
nauczyciel

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów:
dyrektor
menadżer
prawo oświatowe
nauczyciel


lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Zarządzanie placówką edukacyjną

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2013

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że prawo autorskie nie ma zastosowania w przedszkolu – nic bardziej mylnego... W artykule tym przeczytasz m.in. o:
  • zasadach wykorzystywania cudzych utworów przez przedszkola;
  • prawach autorskich do prac plastycznych dzieci;
  • prawie autorskim w kontekście twórczości pracowniczej i wydarzeń przedszkolnych.
(…) Przedszkole może w ramach działalności statutowej również organizować wystawy dla swojej społeczności. Jeżeli przedszkole chce wykorzystać jako przedmiot wystawy utwory (plakaty, zdjęcia) pozyskane z różnych źródeł, np. z Internetu, w grę mogą wchodzić regulacje prawa autorskiego, bowiem na takie korzystanie wymagana jest zgoda. Jeżeli jednak jest to związane z procesem dydaktycznym, to można korzystać nieodpłatnie i bez jakiejkolwiek zgody i z takich materiałów. Zawsze trzeba podać imię i nazwisko autora oraz źródło pochodzenia danego utworu. Jeżeli jednak przedszkole chciałoby zorganizować wystawę publiczną, to na takie działanie należy mieć zgodę właścicieli praw autorskich do autorskich eksponatów. Z wystawą publiczną będziemy mieli do czynienia, jeżeli mogą na nią wejść potencjalnie wszystkie osoby. Nie należy w mojej ocenie traktować jako wystawy publicznej wystawy dla rodziców dzieci. Przedszkole może również wypożyczyć jakieś eksponaty – wtedy powinna regulować to umowa z podmiotem, który dokonał wypożyczenia. Jeżeli przedszkole organizuje konkurs i prace zwycięskie chce upublicznić (np. w internecie), należy w regulaminie konkursu przewidzieć postanowienia dotyczące zgody na tego rodzaju działania. Chodzi tutaj o zgodę autorów prac, w przypadku dzieci – o zgodę rodziców (opiekunów). Uchroni to nauczycieli i przedszkole przed ewentualnymi problemami z tym związanymi. Atrakcją dla dzieci są spotkania z różnymi osobami: autorami, ilustratorami, strażakami, policjantami, itd. Problemem prawnym z punktu widzenia praw autorskich, który może się pojawić w kontekście przygotowywania i samego przebiegu spotkania autorskiego, jest wykonywanie zdjęć i nagrań filmowych oraz ich późniejsze wykorzystanie np. na stronach www.