Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Prawo autorskie w przedszkolu – część I

Dariusz Skrzyński   Kwiecień 2013

(…) Przedszkole może w ramach działalności statutowej również organizować wystawy dla swojej społeczności. Jeżeli przedszkole chce wykorzystać jako przedmiot wystawy utwory (plakaty, zdjęcia) pozyskane z różnych źródeł, np. z Internetu, w grę mogą wchodzić regulacje prawa autorskiego, bowiem na taki... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (11.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że prawo autorskie nie ma zastosowania w przedszkolu – nic bardziej mylnego... W artykule tym przeczytasz m.in. o:
  • zasadach wykorzystywania cudzych utworów przez przedszkola;
  • prawach autorskich do prac plastycznych dzieci;
  • prawie autorskim w kontekście twórczości pracowniczej i wydarzeń przedszkolnych.
(…) Przedszkole może w ramach działalności statutowej również organizować wystawy dla swojej społeczności. Jeżeli przedszkole chce wykorzystać jako przedmiot wystawy utwory (plakaty, zdjęcia) pozyskane z różnych źródeł, np. z Internetu, w grę mogą wchodzić regulacje prawa autorskiego, bowiem na takie korzystanie wymagana jest zgoda. Jeżeli jednak jest to związane z procesem dydaktycznym, to można korzystać nieodpłatnie i bez jakiejkolwiek zgody i z takich materiałów. Zawsze trzeba podać imię i nazwisko autora oraz źródło pochodzenia danego utworu. Jeżeli jednak przedszkole chciałoby zorganizować wystawę publiczną, to na takie działanie należy mieć zgodę właścicieli praw autorskich do autorskich eksponatów. Z wystawą publiczną będziemy mieli do czynienia, jeżeli mogą na nią wejść potencjalnie wszystkie osoby. Nie należy w mojej ocenie traktować jako wystawy publicznej wystawy dla rodziców dzieci. Przedszkole może również wypożyczyć jakieś eksponaty – wtedy powinna regulować to umowa z podmiotem, który dokonał wypożyczenia. Jeżeli przedszkole organizuje konkurs i prace zwycięskie chce upublicznić (np. w internecie), należy w regulaminie konkursu przewidzieć postanowienia dotyczące zgody na tego rodzaju działania. Chodzi tutaj o zgodę autorów prac, w przypadku dzieci – o zgodę rodziców (opiekunów). Uchroni to nauczycieli i przedszkole przed ewentualnymi problemami z tym związanymi. Atrakcją dla dzieci są spotkania z różnymi osobami: autorami, ilustratorami, strażakami, policjantami, itd. Problemem prawnym z punktu widzenia praw autorskich, który może się pojawić w kontekście przygotowywania i samego przebiegu spotkania autorskiego, jest wykonywanie zdjęć i nagrań filmowych oraz ich późniejsze wykorzystanie np. na stronach www.

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!