Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Maj miesiącem różnorodności biologicznej!

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Co tak naprawdę świętujemy? Mnogość i różnorodność form życia na naszej Planecie. Warto już teraz zwrócić uwagę najmłodszych na bogactwo gatunków, które nas otaczają oraz ich rolę w naszym życiu. Bez pszczół nie mielibyśmy co jeść, bez wielu roślin nie byłoby leków, nawet komary czy pająki są ważne dla środowiska. W maju wszystko rozkwita i tętni życiem, dlatego to doskonały miesiąc do mówienia o różnorodności biologicznej i potrzebie jej ochrony.

ODKRYJCIE RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNĄ Z WWF POLSKA – 3 ZABAWY

Przyrodnicze memory 

Wystarczy wydrukować podwójnie zestaw „Gatunki morskie”, „Gatunki arktyczne” lub „Gatunki leśne” z narzędziowników WWF Polska, najlepiej na sztywnym papierze. Wycięte obrazki to gotowe memory! Gdy zabawa się znudzi, można karty wykorzystać do grupowania gatunków. Kto ma 2 nogi, kto 4, a kto płetwy? A może starszaki spróbują ułożyć łańcuch pokarmowy i zgadnąć „kto kogo zjada”?

Kim jestem? 

Wydrukuj wybrany zestaw. Przyklej każdemu uczestnikowi na czoło karteczkę z obrazkiem gatunku. Wyjaśnij, że teraz zadaniem każdego z Was będzie ustalenie, jakim zwierzęciem jest! Dowie się tego, zadając pytania o cechy przedstawionych zwierząt, na które odpowiedzieć można tylko TAK lub NIE, np. „Czy mam płetwy?”, „Czy potrafię latać?”, „Czy mam szczypce?”. To świetna zabawa dla całej grupy, zwłaszcza, gdy ulubiona pani nie może zgadnąć, że właśnie została kaczką!

Jakie zwierzę widzisz? 

Starsze dzieci można zaprosić do nietypowej zabawy rysunkowej – będą rysować nieznane zwierzę na podstawie instrukcji! Jedna osoba, patrząc na zdjęcie lub ilustrację wybranego zwierzęcia z planszy, będzie przekazywać pozostałym wskazówki, jak je narysować od ogółu do szczegółu: „To zwierzę ma krótkie płetwy”, „Ma duże, ciężkie ciało”, „Z jego pyska wystają długie kły!”. Zwróćcie uwagę na kształty, kolory, cechy charakterystyczne. Poproś dzieci, żeby nie zgadywały podczas rysowania – niech tajemnicze zwierzę pozostanie zagadką do samego końca. Skończyliście? Jeszcze jedno spojrzenie na swój rysunek i jesteście gotowi! Pokaż dzieciom zdjęcie zwierzęcia, które narysowaliście, porównajcie je z osobliwymi portretami i poszukajcie znaków szczególnych. Czyj rysunek był najbliższy rzeczywistości? 

Fundacja WWF Polska zachęca do korzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych – narzędziowników Klimat, Ssaki morskie, Duże Drapieżniki oraz Eksperymenty Przyrodnicze, wszystkie do pobrania TUTAJ.

Materiały do opisanych zabaw można również pobrać za darmo TUTAJ.
 

  

 


Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

Komentarze