Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Jak być EKO na wakacjach?

Projekt Ekokulturalne Przedszkole przez cały rok zachęcał do bycia bardziej eko i zero waste. Fundacja WWF Polska, która objęła patronatem medialnym projekt, ma nadzieję, że nowe nawyki weszły już w krew przedszkolakom, ich rodzicom i nauczycielom i nikt nie planuje robić sobie wakacji od dbania o naszą Planetę. Jak być eko na wakacjach? Sprawdźcie sami!

10 ekologicznych porad na wakacje

1. Używajcie wielorazowych opakowań

Własny kubeczek czy butelka wielorazowego użytku na napój to świetny sposób na ograniczenie produkcji śmieci! Zamiast plastikowych sztućców miejcie ze sobą własne. To wcale nie obciąży plecaka czy torby, a na pewno będzie odciążeniem dla przepełnionych w tym okresie koszy na śmieci. 

2. Przygotujcie własne przekąski lub wybierzcie lokalną restaurację

Własne kanapki to gwarancja, że zjecie to, co lubicie najbardziej. Jeśli jednak kuszą Was nowe smaki albo wakacyjne kulinarne przysmaki – wybierzcie lokalną restaurację zamiast sieciówki. W ten sposób wesprzecie miejscowy biznes.

3.    Spróbujcie noclegu pod namiotem albo w agroturystyce

Noclegi pod namiotem to prawdziwa przygoda, zwłaszcza dla dzieci! Pamiętajcie jednak, by korzystać z wyznaczonych do tego miejsc oraz nie rozpalać ognisk tam, gdzie nie jest to dozwolone. Miejsce biwaku zostawcie zawsze takim, jakim chcielibyście je zastać.
Jeśli nie jesteście miłośnikami namiotu, warto rozważyć np. agroturystykę i tym samym wesprzeć lokalnych kwaterodawców.

4.    Weźcie ze sobą własny ręcznik i kosmetyki

Wiele hoteli oferuje ręczniki i miniaturowe kosmetyki. Bądźcie eko i nie korzystajcie z nich! Lepiej zabrać ze sobą własne, a jeśli korzystacie z ręczników hotelowych, nie zostawiajcie ich na podłodze, bo trafią do codziennego prania! 

5.    Dobrze wybierajcie pamiątki z podróży

Plażowe akcesoria najlepiej zabrać z domu. W wakacyjnych kurortach nie tylko kosztują więcej, ale też po wyjeździe trafiają w czeluści szaf i piwnic. Jeśli lubicie przywozić z podróży pamiątki, postarajcie się wybrać te, które są wykonane z materiałów naturalnych albo będą praktyczne w codziennym życiu, jak np. wypleciona z trzciny miseczka albo drewniane pudełko na skarby.

6.    Less waste w restauracji to nie wstyd!

Zdarzyło się Wam nie zjeść wszystkiego z talerza? To nic strasznego! Tak samo jak poproszenie obsługi restauracji o zapakowanie resztek na wynos, najlepiej do własnego opakowania.

7.    Zabierajcie śmieci zawsze ze sobą

To punkt, który nie zaskakuje nikogo, jednak nadal jest potrzebny. Pamiętajcie, że śmieci ważą mniej niż produkty, które się w nich znajdowały. Dzięki temu w pewnym momencie wycieczki, nawet, gdy zabierzecie puste opakowania, Wasze plecaki staną się lżejsze. Co więcej, może zdecydujecie się na zabranie choć jednego „pasażera na gapę” w postaci znalezionego na szlaku śmiecia?

8.    Zrezygnujcie czasem z 4 kółek

Jedziecie na wakacje samochodem? Może w tym roku warto spróbować przesiąść się do pociągu? To może być przygoda sama w sobie! A może zamiast wycieczki za miasto autem, wsiądziecie na rowery? Odkryjcie różnorodność środków transportu, by być bardziej eko i przeżyć wakacyjną przygodę!

9.    Wybierajcie kosmetyki przyjazne środowisku

Czy wiecie, że olejek do opalania też może szkodzić przyrodzie? Przecież po nasmarowaniu się nim i tak często zażywamy kąpieli w morzu czy jeziorze, a jego resztki zostają tam i mogą zatruwać mieszkańców tego wodnego środowiska. Przed wyjazdem poszukajcie kosmetyków bez pochodnych ropy naftowej, SLS, SLES olejów mineralnych czy parabenów.

10.    Spakujcie do bagażnika trochę mniej

Czy wszystko, co trafia do Waszego bagażnika jest na pewno potrzebne? Im mniejsza masa samochodu, tym mniejsze spalanie. Każdy kilogram ma znaczenie.
 


__________________________________________________________________________

Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

W roku przedszkolnym 2021/2022 zaprosimy Was do udziału w drugiej edycji projektu. Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole
 

 

Komentarze