Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Klimatyczne bajki

Klimatyczne bajki

rok temu Pod patronatem

Dzisiaj odbyła się emisja pierwszego odcinka cyklu cotygodniowych słuchowisk „Klimatyczne bajki”, skierowanego do dzieci i rodziców. Na cykl składa się 6 edukacyjnych bajek o ekologii autorstwa Katarzyny Ogonowskiej, a w role bohaterów wcielili się Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek. Wszystkie odcinki serii będą publikowane na stronie www.klimatyczne-bajki.pl i platformach streamingowych. Inicjatorem projektu jest marka Electrolux.

Z „Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”* wynika, że najczęściej wskazywanym powodem, dla którego warto chronić środowisko, jest troska o przyszłe pokolenia. Ten powód wybrało prawie trzy czwarte badanych (73%) i jest to najwyższy uzyskany wynik na przestrzeni wszystkich edycji badania od 2011 r.

Pełen ciepła i humoru cykl „Klimatyczne bajki” opowiada o codziennym życiu rodziny Zieleniewskich, a jego głównymi bohaterami są 6-letnia Ela, jej brat Aleks oraz ich rodzice. Państwo Zieleniewscy są zaangażowanymi rodzicami, do tego interesują się światem, który ich otacza. To świadomi obywatele planety Ziemia, a przez zabawę oraz sposób spędzania wspólnego czasu, przekazują ekologiczne wartości Eli i Aleksowi.

 

„Klimatyczne bajki” poprzez historię zwykłej rodziny pokazują, w jaki sposób te mniejsze, ale kluczowe idee wdrożyć w domu. Mówimy o małych czynach z naszego domowego podwórka, przedszkola czy szkoły, które zsumowane powodują, że w przyszłości nam i naszym dzieciom może żyć się lepiej. Electrolux od lat wspiera proekologiczne zmiany w naszych codziennych zachowaniach oraz promuje postawę zrównoważenia w swoim modelu biznesowym. Do tej pory realizowaliśmy nasze akcje i przekaz głównie wśród dorosłych odbiorców. Dziś mamy również propozycje dla najmłodszych. Wierzę, że dzięki naszym bajkom dzieci nie tylko nauczą się troski o planetę, ale przekażą tę naukę innym – rodzicom, dziadkom, opiekunom i zainspirują całą rodzinę do codziennej ekologii.” – mówi Natalia Kostera, Brand Manager marki Electrolux, która jest pomysłodawcą projektu.

 

„Klimatyczne bajki” to 6 opowiadań, które mają uwrażliwić najmłodsze pokolenie na najważniejsze kwestie codziennej ekologii. W każdym z nich poznajemy jeden temat, który w swoich działaniach na rzecz środowiska stara się nagłaśniać marka Electrolux. Wśród poruszanych zagadnień są: czyste powietrze, oszczędzanie energii i wody, drugi obieg ubrań, odpowiedzialne podróżowanie oraz niemarnowanie jedzenia.

 

Jak opowiadać dzieciom o ekologii?

Słuchowiska to wyjątkowa forma przekazu. Z jednej strony powrót do złotych czasów radia, ciekawa i zabawna historia, która przez zabawę przekazuje dzieciom ekologiczne wartości. A z drugiej, dostępność na tablecie czy telefonie pozwala nam słuchać „Klimatycznych bajek” w dowolnym czasie – w dalekiej i długiej podróży, ale też w drodze do lub ze szkoły i przedszkola.

Przygody bohaterów słuchowiska stworzyła Katarzyna Ogonowska, współzałożycielka  wydawnictwa Parasolka, promującego  wartościowe i pełne emocji opowieści dla dzieci w formie czytanek, audiobooków oraz książek; autorka książki „Rózia i kolorowe emocje”, inicjatorka charytatywnej akcji Bajki pod Parasolką, felietonistka magazynu dla rodziców „Dzieci”. Odkąd była małą dziewczynką, uwielbiała pisanie, więc już wtedy postanowiła, że zwiąże swoje życie zawodowe z tworzeniem tekstów. Dzisiaj jej córka nie wyobraża sobie dnia bez wspólnego czytania albo wieczoru bez historyjki na dobranoc, co niezmiennie inspiruje autorkę do tworzenia bajek i opowiadań dla dzieci, które towarzyszą rodzinom w poznawaniu emocji i odkrywaniu świata.

W wydawnictwie Parasolka odpowiadam na pytania wynikające z dziecięcej ciekawości, sięgającej wielu dziedzin. Zauważam taką potrzebę również w sprawie ekologii. Kiedy Electrolux powierzył mi opracowanie „Klimatycznych bajek”, cyklu słuchowisk wprowadzających dzieci w świat troski o planetę, uznałam, że misja, którą realizuję w wydawnictwie – inspirowanie do zabaw i rozmów o tym, co ważne – idealnie wpisuje się w to zadanie. Uwrażliwianie dzieci, a poprzez nie także w dużej części dorosłych, na proekologiczne zachowania w sytuacji, w której znajduje się nasza planeta, jest po prostu ważne i potrzebne. A jak mówić do dzieci o ekologii?  Przygody rodziny Zieleniewskich dotykają codziennych sytuacji. Rodzice Eli, głównej bohaterki, dbają o naturę i poprzez sposób spędzania rodzinnego czasu, przekazują ekologiczne wartości swoim dzieciom. To powoduje, że temat ekologii jest bardzo prawdziwy i jest blisko słuchaczy, ich rodzin i domów. W „Klimatyczne bajki” wpleciony jest element zabawy, co pomaga dzieciom chętniej się zaangażować i sprawia, że łatwiej jest zapamiętać informacje, które mogą być trudne albo nawet mało atrakcyjne dla maluchów. Dzieci uczą się poprzez modelowanie. Na nic lekcje ekologii czy to w przedszkolu, czy w szkole, jeśli maluch nie ma możliwości przyswojenia proekologicznych zachowań w sposób naturalny, jeśli nie widzi takich wzorców w swoim najbliższym otoczeniu. mówi Katarzyna Ogonowska, autorka serii słuchowisk „Klimatyczne bajki”.

W bohaterów „Klimatycznych bajek” wcielili się znani i lubiani przez dzieci oraz dorosłych: Marta Wierzbicka, znana z głosu Alicji w cyklu „Alicja w Krainie Czarów” i Jarosław Boberek, mistrz dubbingu, kultowy król Julian w całej serii „Madagaskar”. Martę Wierzbicką usłyszymy jako Elę i mamę, a Jarosława Boberka jako Aleksa i tatę.

Kolejne odcinki publikowane będą od 20 stycznia, co czwartek na stronie www.klimatyczne-bajki.pl, wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi słuchowisk, autorki i omawianych tematów ekologicznych. Ukażą się także w platformach streamingowych, tj. YouTube i Spotify oraz pod koniec lutego w serwisie streamingowym Bliżej Przedszkola „Moja płytoteka” (www.blizejprzedszkola.pl/plytoteka), z konspektami zajęć dla przedszkolaków, do realizacji zarówno w przedszkolu, jak i w domu.

Słuchowiska „Klimatyczne bajki” patronatem objęły: Centrum Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa w Katowicach oraz media: Bliżej Przedszkola, ladnebebe.pl i Polskie Radio Dzieciom.

 

Posłuchaj

 

Pod patronatem

 

 

 

* „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w ramach nowego wieloletniego programu badawczego Ministerstwa Klimatu i Środowiska”, pomiar z października 2020 r.

 

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
150 zł w prezencie za zakup wyprawki plastycznej! sprawdź