Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Pięciolatek w przedszkolu

Ewa Zielińska    Wrzesień 2011

Od 2011 roku dziecko pięcioletnie jest objęte obowiązkową edukacją przedszkolną. Ta decyzja władz jest wielkim dobrodziejstwem, gdyż wszyscy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji pozbawiania dzieci w tym wieku odpowiedniej stymulacji. To nauczycielka wychowania przedszkolnego zadba o wszechstronny ro... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z działu

Gotowość szkolna

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2011

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Od 2011 roku dziecko pięcioletnie jest objęte obowiązkową edukacją przedszkolną. Ta decyzja władz jest wielkim dobrodziejstwem, gdyż wszyscy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji pozbawiania dzieci w tym wieku odpowiedniej stymulacji.
To nauczycielka wychowania przedszkolnego zadba o wszechstronny rozwój dziecka na rok przed podjęciem obowiązku szkolnego, ukształtuje system wartości, wdroży do pokonywania trudności, ukształtuje odporność emocjonalną i stworzy warunki do rozwijania umiejętności społecznych. Po obserwacji dziecka, sprawdzeniu zakresu jego wiadomości i umiejętności (diagnoza przedszkolaka) będzie miała rozeznanie w jego możliwościach rozwojowych. Do nich dopasuje treści programowe i rozpocznie proces wspomagania w osiąganiu przez nie gotowości szkolnej.
Na temat rozwoju pięciolatka napisano wiele rozpraw naukowych z dziedziny pedagogiki i psychologii. W jednych zaprezentowano sprawdziany rozwojowe (Franus), w innych w sposób szczegółowy scharakteryzowano rozwój dziecka pięcioletniego. Na potrzeby tego artykułu podjęłam się sporządzić w zarysie charakterystykę dziecka na rok przed podjęciem nauki w szkole, z równoczesnym przypomnieniem zajęć rozwijających wiadomości i umiejętności w ramach realizacji podstawy programowej.


W dalszej część artykułu autorka prezentuje charakterystykę dziecka pięcioletniego w obszarze rozwoju fizycznego i motorycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego.
 

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!