EDUKACJA NAJMŁODSZYCH TEATREM – HISTORIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA OPOWIEDZIANA SPEKTAKLEM [reklama]
Nie od dziś wiadomo, że nic nie pobudza lepiej kreatywności oraz wyobraźni niż sztuka. Oprócz rozwijania w ludziach twórczych zdolności, pozwala ona również między innymi zaspokajać ciekawość, dawać spokój, rozrywkę, a także nierzadko przekazuje wiedzę na tematy ważne z perspektywy każdego człowieka. Coraz częściej ta część kultury jest wykorzystywana w celach edukacyjnych oraz wychowawczych dzieci.
A czy historia Świętego Mikołaja wyrażona w formie spektaklu jest w stanie przyczynić się do poszerzenia wiedzy u najmłodszych odbiorców?
#Edukacja przez spektakl
Rozwój przez spektakl może być szczególnie wartościową formą edukacji dzieci w wieku przedszkolnym.
Powodów może być co najmniej kilka – dzięki uczestnictwie w takiej inscenizacji, wychowankowie mogą kształtować swoje umiejętności słuchania, a przede wszystkim interpretowania przekazywanych im znaczeń. Aktywny udział i interakcja z osobami prezentującymi sztukę, pozwala najmłodszym uczyć się w indywidualny sposób odbierać przedstawione im bodźce.
Dziecko jako widz może odczuwać wiele różnych emocji – ciekawość, radość, zadowolenie, a nawet niepokój. Za pośrednictwem muzyki, słów, dialogów, gestów, kreacji postaci, dzieci odkrywają swoje reakcje, które mogą kształtować ich późniejsze przekonania oraz wartości.
Nic więc dziwnego, że sztuka jest wybierana jako jedna z dróg dotarcia do najmłodszych. To za jej bowiem pośrednictwem dzieci mogą poznawać swoją osobowość oraz weryfikować własne upodobania. Aktywna ocena walorów estetycznych spektaklowego widowiska oraz zaangażowanie w teatralne spotkanie umożliwia młodym ludziom nie tylko rozwijanie wyobraźni, ale także odkrywanie swoich własnych zainteresowań.
Sztuka w każdym możliwym wydaniu może spełniać ponadto wychowawczą funkcję. Teatralna inscenizacja skupiająca się wokół takich wartości jak troska, wzajemna pomoc, bezinteresowność, czy wrażliwość wobec drugiego człowieka może w takiej artystycznej odsłonie podkreślać cechy godne naśladowania.
Czego uczy postać Świętego Mikołaja?
Nie istnieje chyba na świecie żadne dziecko ani rodzic, które nie kojarzyłoby kultowej postaci Świętego Mikołaja. Starszy siwy pan, ubrany w czerwony płaszcz, który 6 grudnia rozdaje grzecznym dzieciom prezenty, a tym mniej, rózgi. Ale czy każdy z uczniów wie, że ten brodaty mężczyzna był biskupem oraz pomagał najuboższym?
Wokół postaci Świętego Mikołaja krąży wiele legend – jedna z nich mówi, że zasłynął on także jako wybawiciel żeglarzy z katastrofy morskiej. Każda z przypowieści próbuje przybliżyć swoją narracją historię człowieka o wielkim sercu, który na pierwszym miejscu stawiał przede wszystkim potrzeby innych ludzi. Co więcej, jego dobre uczynki wobec bliźnich nie kończyły się tylko i wyłącznie na materialnych podarunkach. Bezinteresowność oraz życzliwość to niewątpliwie cechy, z którymi powinno się utożsamiać postać Świętego Mikołaja. Dziś jednak niewiele mówi się o tym, dlaczego na tego starszego pana z siwą brodą mówimy „święty”. Częściej jego wizerunek kojarzony jest z medialnym szałem prezentów z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. A za osobą Mikołaja stoi ktoś więcej – nie tylko kreacja roznosiciela podarunków, ale przede wszystkim człowieka pełnego miłości wobec drugiego człowieka.
O tym czego uczy postać biskupa, będzie można się dowiedzieć podczas tegorocznego sezonu Parku Świętego Mikołaja organizowanego przez Zatorland!
#Park Świętego Mikołaja zaprasza na spektakl!
Możliwość uczestniczenia w spektaklu na temat świętego Mikołaja w Parku Zatorland pozwoli najmłodszym podopiecznym nie tylko poznać lepiej jego historię.
Spacer po najciekawszych wątkach z życia człowieka, na prezenty, którego wyczekują dzisiaj wszystkie dzieci na całym świecie, będzie niepowtarzalną okazją do tego, aby dowiedzieć się dlaczego tak naprawdę nazywany jest on „świętym”.
Dzięki spektaklowi, najmłodsi będą mogli poznać najpiękniejsze momenty z życia Świętego Mikołaja.
Mamy nadzieję, że spektakl przyniesie dla najmłodszych nie tylko radość, a także uwrażliwi wszystkie dzieci na takie cechy jak dobrość, troska i potrzeba czynienia dobrych uczynków… nie tylko 6 grudnia!
Park Św. Mikołaja
ul. Parkowa 8, 32-640 Zator
rezerwacja 601 858 851
parkmikolaja.pl
tekst: Patrycja Sekuła/ www.zatorland.pl
#dinozaury, #ruchomedinozaury, #najwiekszy_ruchomy_dinozaur_na_swiecie #paleontologia, #mitologia, #bohaterowie, #herosi, #literatura klasyczna, #owady
polub nas na www.facebook.com/ZatorlandParkiRozrywki