Moja mama… (scenariusz zajęć dla 2-, 3-latków)

Gabriela Gąsienica   Kwiecień 2014

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • fotografie do zabawy dydaktycznej „Co robi moja mama?”oraz fotografie przedmiotów – znajdziesz je TU;
  • podkład do piosenki „Sto lat, Mamusiu” – TU;
  • plakat na Dzień Mamy, który został dołączony do bieżącego numeru – TU możesz go zobaczyć.
Powstał z uwzględnieniem treści pochodzących ze znakomitej publikacji prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć, wyd. Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Kraków 2012.

Zawarto w nim następujące cele szczegółowe – dzieci:
  • w skupieniu wysłuchają opowiadania;
  • opisują czynności przedstawione na ilustracjach;
  • wypowiadają się na temat czynności wykonywanych przez mamę;
  • dzielą się własnymi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami;
  • naśladują ruch nauczyciela;
  • „rysują” w powietrzu elementy postaci;
  • biorą udział w zabawie fonacyjnej;
  • biorą udział w zabawie ruchowej;
  • poruszają się w rytm muzyki;
  • reagują na sygnał;
  • za pomocą gestu i ruchu przedstawiają dane czynności;
  • manipulują masą solną;
  • nawlekają korale lub makaron na sznurek, tworząc korale;
  • podejmują próby rysowania postaci.
Przykładowe propozycje ze scenariusza: ● Ciasto dla mojej mamusi. Zabawa usprawniająca małą motorykę – lepienie z masy solnej. Każde dziecko otrzymuje masę solną, z której według własnych upodobań i umiejętności lepi ciasto, tort lub ciasteczka dla mamy – przy tym doskonali umiejętność tworzenia kul i wałków, ćwiczy rączkę, by była przygotowana na rysowanie. ● Moja mama robi tak… Zabawa ruchowa z muzyką w tle – reagowanie na przerwę w muzyce. Dzieci poruszają się po całej sali w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, nauczycielka podnosi do góry ilustrację przedstawiającą mamę, która: odkurza, gotuje, bawi się z dzieckiem, prasuje, czyta, robi zakupy, przytula dziecko, zmywa naczynia. Dzieci pokazują ruchem prace wykonywane przez mamę na zdjęciu/ilustracji. Można też utrudnić zadanie i zamiast zdjęć czynności, pokazywać dzieciom ilustracje z konkretnymi elementami. Dzieci mają za zadanie przedstawić czynność wykonywaną z tym elementem, np. żelazko – prasowanie.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania