Standardy ochrony małoletnich dla pracowników przedszkoli
Zamknięte
typ szkolenia3/4
godzin dydaktycznych25
maks. ilość uczestnikówCel szkolenia
Wyposażenie pracowników w niezbędną wiedzę w zakresie definiowania krzywdzenia, objawów przemocy, standardów ochrony małoletnich, roli pracownika w systemie ochrony dzieci oraz umiejętności związane ze stosowaniem konkretnych procedur interwencyjnych.
Szkolenie przeznaczonego dla całego grona pracowników przedszkola nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Nie tylko nauczyciel może zaobserwować objawy krzywdzenia małoletniego i poinformować konkretne osoby w przedszkolu aby bardziej wnikliwie przyjrzały się konkretnemu dziecku pod katem krzywdzenia.
Chodzi o uświadomienie pracownikom ich roli i zadań w Polityce/Zasada/Procedurach ochrony małoletnich w przedszkolu w związku z obowiązek stosowania standardów ochrony małoletnich w jednostkach oświatowych od 15 lutego 2024 r.
Docelowo: personel przedszkola – od pracowników niepedagogicznych przez wychowawców grup, specjalistów, pozostałych nauczycieli, również dyrektorów, wicedyrektorów; ponadto osoby odpowiedzialne w przedszkolu za zawiadamianie policji, prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka, osoby odpowiedzialni za zawiadomienie sądu opiekuńczego, pomocy społecznej o zagrożeniu dobra dziecka, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”.
Każda jednostka będzie musiała wykazać że wdrożyła standardy ochrony. Jednym ze wskaźników (oprócz kwestii papierologicznej związanej z przyjmowaniem dokumentów (polityk, procedur postępowania, zarządzeń dotyczących wskazywania osób odpowiedzialnych) może być liczba pracowników przeszkolonych. Pracownik przeszkolony to świadomy pracownik. Wie jak postępować, kogo zawiadomić w sytuacji gdy podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone, jak reagować.
Czego dowiesz się podczas szkolenia
Po szkoleniu każdy nauczyciel będzie:
1) wiedział:
- co to są i po co standardy ochrony małoletnich;
- jakie są symptomy krzywdzenia dziecka;
- kto i za co odpowiada w przedszkolu;
2) potrafił reagować w sytuacji:
- zagrożenia dobra dziecka;
- podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka;
- podejrzenia stosowania przemocy domowej;
3) znał i potrafił zastosować schematy interwencyjne w sytuacji podejrzenia krzywdzenia ze strony pracowników, praktykantów, stażystów, rodziców, opiekunów prawnych, innych małoletnich.
Przebieg szkolenia
1. STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH z punktu widzenia pracownika – czym dokładnie są standardy, po co są, przepisy.
2. Rola nauczyciela, pracownika w strukturze ochrony małoletnich.
3. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dziećmi a personelem.
4. Definicja krzywdzenia dziecka, jak rozpoznać krzywdzenie w praktyce.
5. Procedury podejmowania interwencji wewnętrznej w przypadku krzywdzenia dziecka (lub podejrzenia krzywdzenia) – schematy działania.
5. Procedury podejmowania interwencji zewnętrznych (prawnych) w przypadku krzywdzenia dziecka (lub podejrzenia krzywdzenia) – policja, prokuratura, sąd opiekuńczy, pomoc społeczna, zespół interdyscyplinarny w zakresie Niebieskiej Karty.
Dodatkowe informacje
Materiały dla uczestników: materiał elektroniczny - „Standardy ochrony małoletnich. PORADNIK dla pracowników".
Warunki uczestnictwa
Ustalenie z organizatorem terminu, miejsca oraz liczby uczestników szkolenia.
Długość szkolenia do ustalenia indywidualnie - 3 lub 4 godziny dydaktyczne.
Adresaci szkolenia
Dane kontaktowe
ul. Kwiatowa 3
30-437 Kraków
Nr konta: 32 1020 2892 0000 5002 0532 8671
koordynator szkoleń:
Tel. 12 631 04 10 wew. 103
Tel. Kom. 570 336 091 lub 530 210 853
E-mail: szkolenia@blizejprzedszkola.pl