Raport z ewaluacji wewnętrznej a sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego

Agnieszka Czeglik   Czerwiec 2011

Pobierz

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1324), jednym z zadań dyrektora przedszkola jest prowadzenie ewaluacji wewnętrznej – w obszarach i w odniesieniu do wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia – oraz kontroli wewnętrznej w zakresie przestrzegania przez pracowników przedszkola obowiązujących przepisów prawa. Jednocześnie – zgodnie z brzmieniem §22 wspomnianego rozporządzenia – do dnia 31 sierpnia każdego roku dyrektor szkoły lub placówki publicznej przedstawia Radzie Pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, czyli prowadzonej ewaluacji, kontroli i wspomagania. Jaki ma być kształt raportu? Czy wystarczy podsumować ewaluację wewnętrzną? Czy może tradycyjnie opracować sprawozdanie z nadzoru? Myślę, że obecnie te pytania nie mają już większego znaczenia, bowiem nie forma jest teraz ważna, a treść, czyli wiedza, którą udało nam się zebrać w wyniku realizacji planu nadzoru. Jak zatem zabrać się do sprawozdania z nadzoru pedagogicznego, aby „zrobić i się nie narobić”?

Autorka omawia m.in., co powinno zawierać sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego oraz jak powinno wyglądać podsumowanie sprawowanego nadzoru. Artykułowi towarzyszy wzór raportu z ewaluacji wewnętrznej oraz wzór sprawozdania z nadzoru pedagogicznego.