Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Pierwsza pomoc w diagnozie przedszkolnej

Agnieszka Czeglik   Październik 2010

Oceniając gotowość dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego, trzeba uwzględnić rozwój wszystkich sfer, tzn. umysłowej, emocjonalnej, społecznej i motorycznej. Rozstrzygając sposoby diagnozowania dojrzałości szkolnej, należy sięgnąć do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, które re... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (2.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z działu

Obserwacja i diagnoza

Więcej z tego numeru

Październik 2010

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Oceniając gotowość dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego, trzeba uwzględnić rozwój wszystkich sfer, tzn. umysłowej, emocjonalnej, społecznej i motorycznej. Rozstrzygając sposoby diagnozowania dojrzałości szkolnej, należy sięgnąć do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, które reguluje tę kwestię, ale nie wskazuje narzędzia, jakim należy się posługiwać (Rozporządzenie z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, Dz. U. nr 4, poz.17/2009). Ponadto w przywołanym rozporządzeniu mówi się o „prowadzeniu obserwacji pedagogicznych”, co oznacza, że powinny to być działania prowadzone systematycznie i w dłuższym okresie czasu, a to całkowicie wyklucza np. testy.


W artykule szczegółowo omówiono istotę diagnozy przedszkolnej. Towarzyszy mu zestawienie cech i umiejętności, którymi powinno charakteryzować się dziecko gotowe do podjęcia nauki szkolnej oraz gotowe narzędzia:
- kogo obejmuje diagnoza przedszkolna?;
- komentarz do komunikatu w sprawie wydawania informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej;
- dwa przykładowe arkusze, na których można odnotować wyniki badań diagnostycznych, by następnie przekazać je rodzicom.

 

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!