Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Kartka z kalendarza – CZERWIEC

Kartka z kalendarza – CZERWIEC

rok temu Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza – CZERWIEC – o czym warto pamiętać?
Inspirowanki – zestaw gotowych pomysłów i inspiracji na zajęcia z przedszkolakami w czerwcu

 

Czerwiec w przedszkolu to czas pełen inspiracji i ważnych wydarzeń. Z nami przygotujesz się do końca roku przedszkolnego, zorganizujesz niezapomniane zajęcia dla dzieci i odpowiednio uczcisz DZIEŃ OJCA.

 

Nie zapomnij!

  • Zorganizuj zebranie podsumowujące rok przedszkolny.
  • Zaplanuj zakończenie roku przedszkolnego. Nie przegap ostatniego momentu na zamówienie upominków dla absolwentów przedszkola. Polecamy nasz zestaw prezentowy „Jaś Pierwszoklasista”, zawierający cztery książeczki w eleganckiej obwolucie, z dyplomem ukończenia przedszkola. Z publikacji przedszkolaki dowiedzą się, według jakich zasad funkcjonuje szkoła. Bardzo zabawne przygody Jasia i jego przyjaciół, wzbudzą pozytywne emocje jeszcze zanim dziecko przekroczy próg szkoły. To idealny prezent, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka.

  • Dzień Ojca – zaskocz niebanalnymi upominkami! Przygotowaliśmy dla Ciebie kreatywne pomysły na prezenty, które nie tylko zaskoczą każdego tatę, ale też będą im towarzyszyć na co dzień. Wybierz spośród propozycji, które podkreślają znaczenie tej wyjątkowej roli w życiu dziecka.

  • Bezpieczne wakacje. Zbliżają się wakacje – idealna okazja, aby przypomnieć przedszkolakom zasady bezpieczeństwa. Nasze materiały edukacyjne pomogą dzieciom przygotować się do bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

  • Jeśli pracujesz w trakcie dyżuru wakacyjnego – zaplanuj na ten czas specjalne atrakcje. W Kartce z kalendarza w lipcu i sierpniu znajdziesz szereg pomysłów. 

 

Niezapominajki i inspirowanki na czerwiec: 
 

3 czerwca – DZIEŃ SAVOIR-VIVRE

5 czerwca – DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

15 czerwca – DZIEŃ WIATRU

22 czerwca – POCZĄTEK LATA

23 czerwca – DZIEŃ TATY

30 czerwca – DZIEŃ MOTYLA KAPUSTNIKA

 

Pomysły i inspiracje na Dzień Lata, Dzień Taty i dyżur wakacyjny

Skorzystaj z naszych inspiracji i materiałów edukacyjnych, aby zaplanować zajęcia wokół tematów takich jak: Wakacyjne podróże, Tatuś moim bohaterem, Poszukiwacze skarbów, Przyszło do nas lato. Każdy dzień miesiąca może być pełen edukacyjnych przygód dzięki naszym gotowym scenariuszom zajęć.

 SCENARIUSZE

 

Temat: WAKACYJNE PODRÓŻE   

Cele edukacyjne: uświadamianie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w trakcie wakacji; rozwijanie wyobraźni; poszerzanie słownika i wiedzy o otaczającym świecie.

 

Temat: TATUŚ MOIM BOHATEREM 

Cele edukacyjne: stymulowanie zmysłów; rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej; kształtowanie umiejętności matematycznych; kształtowanie prawidłowej postawy ciała; zachęcanie do wypowiadania się na temat utworu na forum grupy; rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego; doskonalenie sprawności manualnej.

 

Temat: POSZUKIWACZE SKARBÓW 

Cele edukacyjne: rozbudzenie zainteresowań podróżniczych; poszerzenie wiedzy o niezwykłych budowlach z całego świata.


Temat: PRZYSZŁO DO NAS LATO 

Cele edukacyjne: uświadomienie potrzeby przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży; stwarzanie warunków do ćwiczenia odporności emocjonalnej; stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania otoczenia; zachęcanie do eksperymentowania pod okiem dorosłego.

 

Zyskaj nieograniczony dostęp do scenariuszy zajęć, filmów, piosenek i innych materiałów edukacyjnych,

które wzbogacą codzienne zajęcia. Subskrybując Bliżej MAX, otrzymasz także możliwość pobierania dowolnych pomocy

ze strony www.blizejprzedszkola.pl. Za pomocą pobrań możesz ściągnąć dowolne pomoce dydaktyczne, które wykorzystasz na zajęciach z dziećmi.

 

 PLATFORMA EDUKACYJNA

Uzupełnij swoje zajęcia o materiały filmowe, edukacyjne, które pomogą przedszkolakom zrozumieć trudniejsze zagadnienia i treści. Na platformie znajdziesz też szereg inspiracji na świetne zabawy przy muzyce. 

 

 MOJA PŁYTOTEKA

To serwis streamingowy, w którym znajdziesz ponad 6000 utworów muzycznych (piosenek, podkładów, audiobooków). Korzystaj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania sprzętu z napędem CD. Sprawdź, o ile wygodniejsza będzie Twoja praca!

 

 

 

Wypróbuj bliżej MAX za darmo przez 14 dni

W ramach testów skorzystasz z pełnego dostępu do wszystkich trzech usług: Platformy edukacyjnej, Mojej płytoteki, Kiosku.


SKLEP

Co w tym miesiącu polecamy z naszego sklepu?

 

  • Adaptacja przedszkolna zbliża się wielkimi krokami – w większości przedszkoli zajęcia te przypadają na czerwiec lub sierpień, ale w niektórych rozpoczynają się już w maju. To zawsze stres dla nauczyciela – czy szybko „złapie wspólny język” z dziećmi oraz z ich rodzicami…? Z pomocą przybywa Vademecum efektywnych rozwiązań. Adaptacja! Siłą tej publikacji jest jej różnorodność – zawdzięczamy to temu, że jest ona dziełem wielu Autorów. Do współpracy przy jej tworzeniu zaprosiliśmy nauczycieli edukacji przedszkolnej, dyrektorów, psychologów, pedagogów, w wielu przypadkach będących jednocześnie rodzicami. Podzielili się oni na jej stronach swoich doświadczeniem dydaktyczno-wychowawczym. To zarówno artykuły wyjaśniające proces adaptacji – z fragmentami, które są opracowane tak, aby łatwo udostępnić je rodzicom, jak i praktyczne zabawy. Oto przykładowa propozycja adaptacyjno-integracyjna z niniejszego opracowania, oparta na koncepcji polisensorycznego wspierania rozwoju dziecka (która stanowi w tej publikacji jej osobny dział):

 

Jak się czuję?

zabawa na powitanie doskonaląca rozumienie emocji

(Anna Wiktor-Stępień)

 

Pomoce: piłki o różnej fakturze (gdy dzieci poznają już zabawę, można dołożyć pompony, piórka, szyszki, kwiaty itp.)

Dzieci z rodzicami (lub z nauczycielem) siedzą w kole. Nauczyciel wręcza każdemu przedszkolakowi „gadżet” w postaci piłki (piórka/pompona itp.). Dziecko trzyma w ręku to, co dostało i za nauczycielem recytuje:

 

Miękką/miękkie (małą/twardą/dużą/żółtą) piłkę (piórko/szyszkę)
w dłoniach mam.

Jak się czuję? Powiem Wam!

 

lub w uproszczonej wersji:

 

Piłkę (piórko/szyszkę) w dłoniach mam.

Jak się czuję? Powiem Wam!

 

Dzieci próbują nazwać swoje emocje – to, jak się czują lub co czują w danym momencie.

 

Wskazówka: Zabawę tę można wykorzystać także do poznania imion dzieci:

 

Piłkę (piórko/szyszkę) w dłoniach mam.

Jak się nazywam? Powiem Wam!

 

  • Adaptacja bez Adaptajek? Nie… To zdecydowanie zły pomysł. :) Zachęcamy do przyjrzenia się zawartości tej niezwykłej publikacji autorstwa Marii Brody-Bajak. Adaptajki to wierszyki, zabawy, piosenki i bajki: utwory, które pomogą maluszkom w adaptacji przedszkolnej. Na publikację składają się:

- książka z tekstami piosenek i opisami aktywności do nich, 15 wierszykami i rymowankami z zabawami oraz 14 propozycjami zabaw ruchowych, integracyjnych, orientacyjno-porządkowych i paluszkowych, z pomocą których dzieci zintegrują się ze sobą i poczują się dobrze w przedszkolu. Zamieszczono tu także teksty opowiadań zrealizowanych w formie słuchowisk oraz scenariusz uroczystości pasowania na przedszkolaka (niewymagający długich i mozolnych przygotowań);

- 2 płyty CD z 12 piosenkami, podkładami muzycznymi do nich oraz 4 słuchowiskami. Wśród piosenek znalazły się m.in. te na powitanie, zapraszające do utworzenia koła, węża czy par, organizujące dzień aktywności w przedszkolu, a także 3 na pasowanie na przedszkolaka. Słuchowiska mają na celu oswojenie dzieci z tematem pójścia do przedszkola – dowiedzą się z nich, czym jest przedszkole, jakie panują w nim zasady i jak będą tu spędzać czas.

Poniżej jedna z wielu propozycji z tego zbioru:

 

Powitanka II

zabawa integracyjna z wierszykiem na powitanie

(Maria Broda-Bajak)

Nauczyciel staje na dywanie i gestem dłoni przywołuje do siebie dzieci. Zaprasza dwoje ochotników, aby stanęli obok niego. Pozostałe dzieci dołączają do tworzącego się koła, chwytając się za ręce. Następnie nauczyciel podchodzi do dowolnego dziecka, mówiąc: raz, przechodzi do dziecka stojącego obok i mówi: dwa, a następnie przechodzi do kolejnego i mówi: trzy. Ostatnie wskazane dziecko macha do reszty przedszkolaków, a one mu odmachują. Gdy maluszki poznają już dobrze tę wersję zabawy – mogą samodzielnie wymyślać inne sposoby na powitanie: indiański okrzyk, przesłanie buziaka, pomachanie stopą itp.:

 

Stoję sama/sam na dywanie,

które dziecko przy mnie stanie?

Przedszkolaki, w kole stańcie,

rączki sobie w mig podajcie.

Raz, dwa, trzy:

dziś się z nami witasz ty!

 

  • Zabawowy trening mowy autorstwa Doroty Kluski i Bogumiły Kluski-Luberdy to publikacja zachęcająca do działań z zakresu prewencji i terapii logopedycznej na przedszkolnym dywanie. Muzyka do piosenek, wspierających rozwój mowy, stworzona została przez Miłosza Konarskiego (Pan Miłosz). Ta publikacja skierowana jest do nauczycieli, rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Zawiera sprawdzone strategie wspierające rozwój mowy, zabawy wzmacniające mięśnie artykulacyjne i umiejętności komunikacyjne. Dodatkowo zamieszczono tu merytoryczne wprowadzenia i komentarze. To nowatorskie spojrzenie na praktyczny wymiar logopedii – intuicyjne, rzeczowe, gotowe do wplecenia w codzienne aktywności. Nie musisz być specjalistą-logopedą, aby korzystać z tej publikacji! Ale możesz być specjalistą-logopedą i również z niej zaczerpnąć. :) Poniżej przykładowa propozycja:

 

Język-sportowiec

(Dorota Kluska)

 

Dzieci siedzą w kole i wykonują zgodne z treścią wiersza ruchy językiem:

 

Język na dół, język w górę,

język wszystkie ząbki liczy*!

Teraz nasz sportowiec mały,

jak co rano, dzielnie ćwiczy... wykroki!

(podskoki / skłony na boki / unoszenie się na palcach / skłony w dół)

 

Następnie starają się wykonać ćwiczenia wskazane przez nauczyciela:

- wykroki – wysuwanie i chowanie języka;

- podskoki – poruszanie wysuniętym językiem do góry i na dół;

- skłony na boki – przesuwanie języka wysuniętego na zewnątrz w prawą i w lewą stronę;

- unoszenie się na palcach – wysuwanie języka w kierunku nosa;

- skłony w dół – wyciąganie języka na brodę.

 

* Czynność zwana „liczeniem ząbków” to dotykanie kolejnych zębów górnych, a następnie kolejnych zębów dolnych czubkiem języka.

Zobacz tę zabawę również na naszym kanale YouTube.

 

Książeczki wchodzące w skład zestawu opisują przygody Jasia Pierwszoklasisty, Połykacza Liter, ich przyjaciół oraz... Pożeracza Cyfr! Z kolejnych części tej serii dziecko dowie się, skąd przybył Połykacz Liter, dlaczego zamieszkał w bibliotece, jak zaprzyjaźnił się z Jasiem, jak być bezpiecznym w szkole i... jak nie stać się źródłem zagrożeń dla innych oraz dlaczego umiejętności matematyczne naprawdę mogą się przydać w codziennym życiu. A przede wszystkim przekona się, według jakich zasad funkcjonuje szkoła i poczuje się w niej dobrze jeszcze zanim przekroczy jej progi.

Posłuchaj książeczki Jaś Pierwszoklasista i Połykacz Liter, znajdującej się w tym zestawie, czytanej przez Roberta Halika!

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjnych materiałów i prezentów, które pomogą Ci przygotować się do najważniejszych momentów czerwca w przedszkolu.

 

 

 

Na lato z pewnością przydadzą się propozycje Elizy Szeligi-Kraus ze szkolenia online „Pomysłowy kuferek – wiosna/lato”. 

 

 

 

Jedyne takie TRIO: Pani Zuzia - Pani Monia - Pan Miłosz. Praktyczna i teoretyczna baza rozwiązań do pracy w przedszkolu 

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka