Kartka z kalendarza – STYCZEŃ
Kartka z kalendarza – STYCZEŃ – o czym warto pamiętać?
Inspirowanki – zestaw gotowych pomysłów i inspiracji na zajęcia z przedszkolakami w styczniu.
Nie zapomnij!
- Sprawdź, kiedy wypadają ferie zimowe w Twoim województwie. Na pewno część przedszkolaków spędzi ten czas w przedszkolu. Niech będzie dla nich radosny i twórczy.
- Zorganizuj zebranie z rodzicami podsumowujące pracę prowadzoną w grupie w pierwszym semestrze. Jeśli chcesz wzbogacić swój warsztat w temacie o współpracy z rodzicami, sięgnij do bazy naszych artykułów.
- Wykonaj prezenty z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nie warto tego odkładać na ostatnią chwilę. Inspiracje na prezenty i życzenia, a także scenariusze inscenizacji oraz zajęć zamieściliśmy na tej podstronie: Dzień Babci i Dziadka.
- Monitoruj stan jakości powietrza i gdy tylko smog na to pozwoli (a pogoda dopisze), baw się z dziećmi na śniegu, aby miały piękne zimowe wspomnienia z przedszkola. Kilka pomysłów na zimowe zabawy znajdziesz w scenariuszu „Zimowa olimpiada sportowa” oraz w publikacji „Przedszkolaki na świeżym powietrzu”.
- W styczniu rozpoczyna się karnawał – inspiracje na zabawy karnawałowe znajdziesz tutaj.
Niezapominajki i inspirowanki na styczeń:
1 stycznia – NOWY ROK
- Scenariusze zajęć
- Tik-tak! Zabawy na czasie
- Roczek – słuchowisko z audiobooka „Każdy ma własne królestwo”
11 stycznia – DZIEŃ WEGETARIAN
- Scenariusze zajęć w temacie warzywa i owoce
- Moja płytoteka – wyszukaj utwory po haśle: owoce, warzywa
14 stycznia – DZIEŃ OSÓB NIEŚMIAŁYCH
- Scenariusze zajęć
- Kotałek Nieśmiałek – słuchowisko z audiobooka „Mądre bajki do słuchania cz. 1”
18 stycznia – DZIEŃ BAŁWANA
- Scenariusze zajęć
- Naucz mnie piosenką
- Zabawy bez końca z Panem Miłoszem!
- Vademecum przedszkolnych zabaw – zima
- Sposoby na nudę. Zima
- Filmy
- Piosenki
21 stycznia, 22 stycznia – DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA
23 stycznia – DZIEŃ BEZ FOLIOWYCH OPAKOWAŃ
- Scenariusze zajęć
- Ekobajki prosto z natury. Audiobook CD + konspekty
- Ekozabawki – instruktaż na Platformie edukacyjnej
- Piosenki
Mamy dla Was mnóstwo inspiracji na zajęcia z przedszkolakami.
Na początek 20 scenariuszy zajęć – na każdy dzień miesiąca, dodatkowo materiał ten uzupełniamy poniżej piosenkami, filmami, aby ułatwić Ci zorganizowanie różnorodnych i ciekawych zajęć, które ucieszą i zachęcą do zabawy Twoje przedszkolaki!
Część z naszych materiałów dostępna jest BEZPŁATNIE (wystarczy zalogować się na stronie blizejprzedszkola.pl).
Aby w pełni korzystać z przygotowanych przez nas materiałów – wypróbuj naszą usługę bliżej MAX.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów?
Z pakietem bliżej MAX otrzymasz nieograniczony dostęp do scenariuszy i pomocy, filmów oraz piosenek (nie tylko zebranych przez nas), ale do całej zawartości naszego archiwum jak i NOWYCH treści!
KIOSK
Temat: W KRAINIE ŚNIEGU
Temat: ZIMOWE ZABAWY
Cele edukacyjne: uświadamianie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa zimą; stwarzanie okazji do zabaw i ćwiczeń ruchowych; stwarzanie okazji do zabaw rozwijających motorykę małą.
Temat: CZY MOŻNA ZATRZYMAĆ CZAS?
Cele edukacyjne: zapoznanie z nazwami dni tygodnia; wzbogacanie wiedzy na temat przedmiotów z dawnych lat; doskonalenie znajomości nazw miesięcy i pór roku; zapoznanie z zawodem zegarmistrza i z różnymi typami zegarów.
Temat: KOCHANI DZIADKOWIE
Cele edukacyjne: budowanie postawy wdzięczności dla babć i dziadków; zachęcanie do robienia miłych niespodzianek bliskim; utrwalenie nazw pór roku; budowanie więzi międzypokoleniowych; poznawanie różnych sposobów na spędzanie wolnego czasu z dziadkami; zachęcanie do utrwalania wspomnień na fotografiach.
Subskrybując Bliżej MAX otrzymasz także 10 pobrań do pobierania dowolnych pomocy ze strony www.blizejprzedszkola.pl. Za pomocą pobrań możesz ściągnąć dowolne pomoce dydaktyczne, które wykorzystasz na zajęciach z dziećmi.
PLATFORMA EDUKACYJNA
Uzupełnij swoje zajęcia o materiały filmowe, edukacyjne, które pomogą przedszkolakom zrozumieć trudniejsze zagadnienia i treści. Na platformie znajdziesz też szereg inspiracji na świetne zabawy przy muzyce.
MOJA PŁYTOTEKA
To serwis streamingowy, w którym znajdziesz ponad 6000 utworów muzycznych (piosenek, podkładów, audiobooków). Korzystaj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania sprzętu z napędem CD. Sprawdź, o ile wygodniejsza będzie Twoja praca!
Wypróbuj bliżej MAX za darmo przez 14 dni
W ramach testów oferujemy pełny dostęp do wszystkich trzech usług: Platformy edukacyjnej, Mojej płytoteki, Kiosku.
SKLEP
Co w tym miesiącu polecamy z naszego sklepu?
- Mówi się, że piosenka jest dobra na wszystko! Świetnym pomysłem jest więc organizowanie zajęć w oparciu o konkretne piosenki we wszystkich porach roku. Nasza NOWOŚĆ wydawnicza, czyli „Cztery pory roku z piosenką” poleca się do podejmowania z przedszkolakami zabaw muzyczno-rytmicznych.
Ta pozycja to gwarancja, że dzieci pokochają świat dźwięków i radości płynącej z aktywności muzycznych. Autorki postawiły na łatwe i atrakcyjne metody wprowadzania dzieci w świat muzyki, obejmujące ruch przy muzyce, śpiew, grę na instrumentach, słuchanie muzyki i tworzenie własnych akompaniamentów. Wystarczy pięć minut dziennie, aby dzieci szybko zapamiętały nową piosenkę, a kolejnych pięć – aby dobrze i rozwijając się przy niej pobawiły. Następnie każdą piosenkę utrwalamy w ciągu zaledwie dwóch, trzech zajęć, sprawiając, że proces uczenia się staje się równie przyjemny, co efektywny.
Fragmentów piosenek z płyty towarzyszącej tej publikacji możesz posłuchać w serwisie streamingowym Moja płytoteka, klikając tu. A także zaproponować dzieciom następującą, pochodzącą z niej, aktywność zabawową:
Wyścig sanek po przekątnej – zabawa muzyczno-ruchowa (Krystyna Serwańska)
Dzieci dobierają się w pary, stają jedno za drugim i podają sobie ręce, tworząc „sanki”. Następnie dzielą się na cztery grupy, które ustawiają się w czterech rogach sali. Wyścig zaczynają pierwsze pary ustawione po przekątnej, wskazane przez nauczyciela. Wymijają się na środku (prawą stroną), a następnie zatrzymują się na końcu przeciwległego rzędu. Wówczas wyścig, po drugiej przekątnej, zaczynają pierwsze saneczki z pozostałych rzędów – i tak na zmianę. Zabawę rozpoczynamy od wolnego tempa, wygrywanego przez prowadzącego na tamburynie. Gdy dzieci zrozumieją sens zabawy – przyśpieszamy. Kończymy, gdy wszystkie saneczki wrócą na swoje miejsce.
- Już niebawem Dzień Babci oraz Dzień Dziadka! Upiększy go przedstawienie przygotowane przez dzieci w oparciu o scenariusz „Kochamy Was!” pochodzący ze zbioru „Wielkie poruszenie na małej scenie” autorstwa Anny Bomby.
- Znajdź inspirację w naszym zestawie scenariuszy przedstawień przedszkolnych! To niezwykłe narzędzie dla nauczycieli, którzy chcą nie tylko przygotować występ z przedszkolakami, ale także przekazywać im w trakcie ważne wartości. Inscenizacje te bowiem skupiają się na rozwijaniu życzliwości, więzi rodzinnych i koleżeńskich. Odkrywają ponadto przed małymi aktorami i widzami tajniki pór roku i fascynujące ciekawostki ze świata przyrody.
-
Inscenizacji z okazji Dnia Babci i Dziadka towarzyszy piosenka „Całusy dla babci i dziadka”, której fragmentu możesz posłuchać w serwisie streamingowym Moja płytoteka. Poniżej publikujemy jej tekst:
Całusy dla babci i dziadka
(sł. Anna Bomba, muz. Mateusz Hrynkiewicz)
1. Dziś dla babci i dla dziadka
taniec ten tańczymy.
To ich święto, więc tu dla nich
pięknie wystąpimy.
Ref. Dla babci i dziadka
tańczymy, śpiewamy.
Dla babci i dziadka
sto całusów mamy. /2x
2. Zaprosimy dziś do tańca
babcię oraz dziadka.
Dla nich polka, walc czy cza-cza
to prawdziwa gratka.
Ref. Dla babci i dziadka...
- „Pobawmy się razem” to zbiór ponad 400 zabaw i gier, który oddaliśmy w ręce Czytelników z przekonaniem o jego ogromnej wartości. Książka zawiera propozycje aktywności, których celem jest dostarczanie i bogacenie dziecięcych doświadczeń. Uczestnicząc w zaproponowanych w nim zabawach, dzieci mają szansę na utrwalenie posiadanych umiejętności i nabywanie nowych. Zabawy te mogą stanowić pomysł na zagospodarowanie czasu przedszkolaków zarówno w momentach, kiedy trzeba zespół uaktywnić, jak i wyciszyć. Jedne propozycje, w zależności od potrzeb i możliwości grupy, dają okazję do zabawy poprzez ruch czy integrujące działania w kręgu; inne zaś wymagają większego skupienia i wysiłku umysłowego.
Proponowane zabawy zawierają elementy śpiewu, tańca, pantomimy; czerpią z metod aktywizujących i dzięki temu znajdą zastosowanie zarówno w grupach najmłodszych, jak i najstarszych przedszkolaków.
Realizacja zawartych tu propozycji nie wymaga specjalnych przygotowań i tworzenia skomplikowanych pomocy – większość zabaw można przeprowadzić bez rekwizytów, część uwzględnia wykorzystanie przyborów gimnastycznych, takich jak krążki czy woreczki.
Publikacji towarzyszy album z muzyką (kliknij tu, aby posłuchać fragmentów), dostępny poprzez serwis streamingowy Moja płytoteka, na którym znajduje się 19 utworów o zróżnicowanym charakterze – przeznaczonych do realizacji tych zabaw, w których niezbędny jest akompaniament. Poniżej dwie zimowe zabawy z tego zbioru:
Karmnik – zabawa kołowa (Anna Sztaba)
Pomoce: krzesła (dla każdego uczestnika)
Przedszkolaki siadają na krzesłach ustawionych w kręgu. Prowadzący przypisuje każdemu nazwę ptaka, np. sikorka, wróbel, sójka, gil – po kolei. Następnie mówi: Do karmnika przyleciały... i wymienia nazwę ptaka. Dzieci, którym został przypisany dany gatunek wstają i zamieniają się miejscami. Jeśli pada hasło: karmnik, wszyscy zamieniają się miejscami. Uwaga: Dzieciom można rozdać kolorowe szarfy – dany kolor odpowiada danemu gatunkowi ptaka. Będzie to pomocne szczególnie w przypadku młodszych dzieci.
Mierzenie szalików – zabawa matematyczna (Anna Sztaba)
Pomoce: szaliki różnej długości, różne zabawki (jako mierniki), metr krawiecki
Dzieci rozkładają na podłodze zgromadzone szaliki – z tym, że krótszy bok każdego z nich musi znajdować się na jednej linii. Dzieci porównują długości szalików różnymi miarami: krokami, dłońmi, łokciami, misiami, klockami, metrem krawieckim. Na koniec zabawy chwytają jeden z końców swojego szalika jedną ręką, a drugą koniec szalika należącego do kolejnej osoby. W ten sposób tworzą jeden długi „szalikowy pociąg”.
Szkolenia:
Na zimę z pewnością przydadzą się propozycje Elizy Szeligi-Kraus ze szkolenia online „Pomysłowy kuferek – jesień/zima”.
Jedyne takie TRIO: Pani Zuzia - Pani Monia - Pan Miłosz. Praktyczna i teoretyczna baza rozwiązań do pracy w przedszkolu