Z przyrodą na ty – techniki twórczego myślenia i obserwacja

Beata Bielska   Kwiecień 2014

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Propozycjom zabaw i aktywności towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:

• schemat obiegu wody w przyrodzie, ilustracje obrazujące zanieczyszczenia, fotografie środowiska wodnego – znajdziesz je TU;
  • karta pracyTU;
  • plakaty tematyczne, które zostały dołączone do bieżącego numeru – „Drzewa liściaste wiosną” (TU), „Pod wodą” (TU), „Światowy Dzień Wody” (TU).

Tekst stanowi drugą część artykułu poruszającego zagadnienie rozwijania u dzieci inteligencji naturalistycznej - pierwszą część znajdziesz TU.

Wybrane zabawy ze scenariusza: ● Wiosenne gałązki. Wspólnie z dziećmi wybieramy drzewo rosnące blisko przedszkola. Na kartce wszyscy rysują gałązkę tego drzewa, zwracając uwagę na szczegóły. Po powrocie umieszczamy ją w kąciku przyrody. ● Rysujemy w plenerze. Przedszkolaki rysują miękkim ołówkiem lub kredkami świecowymi park (ogród, sad, las) podczas wycieczki. ● Rozpoznawanie drzew. Dzieci odrysowują korę danego drzewa poprzez przykładanie kartki do pnia i rysowanie na niej kredką świecową. Nauczyciel podpisuje na odwrocie nazwę drzewa. Po spacerze można zorganizować konkurs polegający na rozpoznawaniu drzew. ● Obserwujemy drzewa owocowe. Z wiosennej wycieczki dzieci przynoszą gałązkę, np. drzewa owocowego. Wkładają ją do wazonu i obserwują wygląd pąków przez lupę. ● Wiosenne listki. Na wycieczce w parku lub lesie przedszkolaki obserwują i nazywają drzewa, zwracając uwagę na pąki i liście, oraz porównując ich wygląd z zimowym lub jesiennym. ● Wiosenne odgłosy przyrody. Podczas spaceru dzieci starają się wsłuchać w odgłosy przyrody i nagrać je oraz zaobserwować mieszkańców drzew. Można wykonać zdjęcia. W przedszkolu słuchają nagrań i rozpoznają np. ptaki.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania