Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z projektu zrealizowane przez P. M. nr 4 w Łodzi


Wpis dodał(a) Kinga Stasiak
ponad 6 lat temu, wyświetleń 922


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W ramach projektu przedszkolaki zrealizowały 11 zadań:

Zadanie 1. Nauka, odsłuchanie i zaśpiewanie hymnu polski – Mazurka Dąbrowskiego.

   9 listopada po uroczystości o godz. 11:11 wszystkie przedszkolaki zaśpiewały 4-zwrotkowy hymn polski. Było pięknie, aż niektórym zakręciła się łezka w oku.

Zadanie 2. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej.

   27 listopada odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przeczytaliśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Rozmawialiśmy o symbolach Polski. Rodzice odgadywali tytuły piosenek patriotycznych, rozpoznawali zabytki Polski i umieszczali je na wykonanej przez siebie mapie. Było także wiele zabaw ruchowych związanych z naszym krajem. Sprawdzaliśmy też wiedzę rodziców z województw naszego kraju.

Scenariusz zajęć otwartych:

Cele ogólne:

  • wzbogacanie wiedzy dzieci na temat własnego kraju,
  • kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

Cele szczegółowe:

  • wymienia i nazywa symbole narodowe,
  • poznają wybrane regiony Polski oraz miejsca, zabytki
  • słucha uważnie różnych form literackich,
  • wypowiada się na określony temat.

Przebieg zajęć:

1. „Witające się rączki” – zabawa integracyjna.

    Dzieci i rodzice dobierają się w pary i wykonują gesty zgodnie z treścią wierszyka.

     Dwie rączki się spotkały,
     więc się przywitały.
     Najpierw zaklaskały,
     później pogłaskały.
     Mocno się ściskały,
    bo się dawno nie widziały.
    Jak się przywitały,
    no to pogadały.

2. „Trzej bracia” – opowiadanie.

     Po wysłuchaniu opowiadania wszyscy odpowiadają na pytania:
     - O czym opowiada ta legenda?
     - Czego szukali trzej bracia?
     - Jak się nazywali?
     - O jakim symbolu narodowym była mowa w legendzie?
     - Co jest jeszcze naszym symbolem narodowym?
     - Jak wygląda flaga Polski?

3. „Co to za piosenka?” – zagadki słuchowe.

    Wszyscy starają się rozpoznać tytuły piosenek.

4. „Maszerują żołnierze” – masażyk w parach.

     Maszerują żołnierze drogą - dzieci „spacerują” palcami po plecach

    tupią prawą i lewą nogą - uderzają piąstkami o plecy; na zmianę raz prawą, raz lewą ręką

    Maszerują żołnierze raz i dwa - dzieci „spacerują” palcami po plecach

   każdy w sercu Polskę ma – rysują na plecach serce

   Na ich czapce orzeł świeci - łączą kciuki obu dłoni i machają paluszkami

   kraju strzegąc od stuleci - układają dłonie w „lornetkę” i przykładają do oczu

   Gdy żołnierze maszerują - dzieci „spacerują” palcami po plecach

  nasze serca się radują - rysują na plecach serca.

5. „Województwa” – zabawa dydaktyczna.

     Każda grupa dostaje kontur Polski z naniesionymi województwami. Nauczyciel wymienia województwo
       i przyporządkowuje do niego kolor. Każda grupa ma za zadanie pokolorować województwa zgodnie z instrukcją.

  • dolnośląskie – czerwony
  • łódzkie – żółty
  • warmińsko-mazurskie – fioletowy
  • lubelskie – jasnozielony
  • wielkopolskie – różowy
  • podlaskie – pomarańczowy
  • zachodniopomorskie – jasnobrązowy
  • lubuskie – ciemnozielony
  • kujawsko-pomorskie – jasnoniebieski
  • świętokrzyskie – granatowy
  • pomorskie – szare
  • mazowieckie – czarne
  • opolskie - w kropki
  • małopolskie – w kratkę
  • podkarpackie – białe
  • śląskie - ciemnobrązowy

6. „Co do czego pasuje?” – zabawa dydaktyczna.

     Rodzice mają za zadanie z długiego sznurka ułożyć na dywanie kontur Polski, a dzieci z niebieskiej wstążki –
     linię  Wisły. Następnie należy dopasować informacje do zdjęć, a następnie prawidłowo umieścić zdjęcia wewnątrz
     kon­turu mapy wykonanej ze sznurka.

  • Barania Góra (las porastający szczyt Góry, Wieża Widokowa na szczycie Góry, Czarna Wisełka, Ka­skady Rodła na Białej Wisełce),
  • Kraków (Zamek Królewski na Wawelu, smok wawelski, Su­kiennice i kościół Mariacki),
  • Warszawa (Pałac Kultury, warszawska syrenka, pomnik Fryderyka Chopina w parku Łazienkowskim, Kolumna Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym),
  • Toruń (pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz staromiejski),
  • Gdańsk (Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, fontanna Neptuna, Stocznia Gdańska),
  • Łódź (Park Źródliska, Pałac Poznańskiego, Biała Fabryka, Palmiarnia),
  • Poznań (Koziołki na wieży ratusza, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Off Cinema)
  • Wieliczka (kopalnia, głębokość, sól)

7. „Rymowana gimnastyka” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych

     Nauczyciel recytuje rymowanki i jednocześnie demonstruje ćwiczenie, a dzieci  i rodzice wykonują polecenia
      zgodnie  z instrukcją. JA!

na PRZEDSZKOLA 10.193/2017

Taka Polska jest wspaniała, jak wskazuje Polka mała.

Taki kraj wielki, wspaniały, jak wskazuje Polak mały.

Każdy Polskę kochać chce,

Polsce w pas kłaniamy się!

Polskę przejdę wzdłuż i wszerz,

może pójdziesz ze mną też?

Czy na lewo, czy na prawo,

dla Ojczyzny ćwiczę żwawo.

Każda zdrowa Polka fika co dzień rano pajacyka!

Każdy zdrowy Polak fika co dzień wieczór pajacyka!

Lecę jak ten orzeł biały, wielki, dumny i wspaniały!

Chociaż mały się wydaję,

to dla Polski rano wstaję!

Każdy dzień mnie wita szczerze,

bo ja w moją Polskę wierzę!

Kocham moją Polskę tak,

jak swą wolność kocha ptak.

I się cieszę, podskakuję, że tu mieszkam, nie żałuję!

8. Ćwiczenia z elementami W. Sherborne.

     „Skała” – ćwiczenia oparte na relacji „przeciwko”. Dzieci i rodzice dobierają się w pary. Jedno jest „skałą”
     (siedzi na podłodze w pozycji klęczącej z podparciem), a drugie próbuje przesunąć partnera. Kiedy uda się
      choć trochę przesunąć „skałę”, następuje zamiana ról.
     
       „Razem w kole” – ćwiczenia oparte na relacji „razem”. Dzieci siedzą w kole, trzymając się za ręce.
        Na sygnał prowadzącego cała grupa kładzie się na brzuchu, potem na plecach, a na końcu wstaje,
        cały czas trzymając się za ręce. To samo robią rodzice.

        „Iskierka” – ćwiczenie na zakończenie zajęć. Wszyscy stoją w kole i trzymają się za ręce.
        Nauczyciel wysyła uścisk dłoni – „iskierkę”, a każdy po kolei przekazuje ją po cichu,
        aż wróci do nauczyciela.

9. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach.

Zadanie 3. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada

   9 listopada odbyła się w przedszkolu Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości.

Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, malowały obrazy. A na koniec - dokładnie o 11:11 zaśpiewały hymn polski.

Scenariusz Uroczystości Dnia Niepodległości:

Cele:

- uczczenie narodowego święta,

- rozwijanie i pogłębianie  zainteresowania przeszłością, zachodzącymi w niej procesami i wydarzeniami,

- ugruntowanie poczucia przynależności narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej oraz pogłębienie i umacnianie postawy patriotyzmu

Przebieg:

  1. Malowanie mapy polski podczas utworu instrumentalnego.
  2. Taniec Trzech Zaborców zakończone związaniem dzieci.
  3. Piosenka „Głos historii”
  4. „To co było, co się kiedyś wydarzyło”  - prezentacja wierszy.
  5. Taniec ludowy.
  6. Piosenka „Nasza Polska”
  7. Recytacja wierszy: Nasza Polska Flaga”, „Godło Polski”, „Niepodległość – trudne słowo”.
  8. Hymn Polski.

Zadanie 4. Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej

   Dzieci przygotowując się do uroczystości, nauczyły się piosenek takich jak: „Głos historii” „Niepodległość trudne słowo” i „Nasza Polska”. I nie śpiewały ich tylko podczas uroczystości, ale nawet podczas swobodnej zabawy.

Zadanie 5. Nauka tańca ludowego

   Przedszkolaki poznały różne tańce ludowe, w tym: „Krakowiaka”i „Trojaka”.

Zadanie 6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

   Przedszkolaki reprezentowały także nasze przedszkole na konkursie „Patriotyzm” w jednej

ze szkół podstawowych. Powiedzieli wiersze” „Mazurek Dąbrowskiego” i  otrzymali wyróżnienie.

Zadanie 7. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”

   W holu przedszkolnym zorganizowany został kącik „Piękna nasza Polska cała”.

W którym znalazły się symbole narodowe.

Zadanie 9. Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

   Podczas zajęć przedszkolaki poznały różne zabawy ludowe, np.: „Różyczka”, „Jaworowi ludzie”, „Moja Julijanko”, „Mam chusteczkę haftowaną”. Przy tym świetnie się bawiły.

Zadanie 12. „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości

   Przedszkolaki wysłały także pocztówkę swojej miejscowości.

Zadanie 14.  Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”

   Rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w konkursie plastycznym. Prace zostały wykonane podczas zajęć otwartych. Świetnie się przy tym wszyscy bawili.

Zadanie 20.  Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”

   Podczas zajęć koła sportowego odbyły się zawody. Oczywiście wszyscy zawodnicy ubrani byli w barwy biało-czerwone.

 

 

 

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Kinga Stasiak



Wyślij wiadomość
do Kinga Stasiak

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Kinga Stasiak

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka