Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Przedszkole Samorządowe nr 8 im. "Bajkowy Zakątek" w Bełchatowie


Wpis dodał(a) Agnieszka Janowska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 2018


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”

realizowanego w Przedszkolu Samorządowym nr 8 im. „Bajkowy Zakątek” w Bełchatowie

       Nasze placówka z ogromną radością i dużym zaangażowaniem przystąpiła do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.

       Do realizacji projektu przystąpiło 90 dzieci ( 4 grupy: „Krasnale” 3-latki; „Misie” 3,4-latki; „Kotki” 4,5-latki; „Elfy” 5,6-latki) oraz dyrektor przedszkola, 7 nauczycieli i rodzice, którzy wyrazili zgodę na udział dzieci w projekcie i czynnie angażowali się w poszczególne zadania.

     Nasze przedszkole podjęło się realizacji 14 zadań, które udało się wykonać z dziećmi w wieku przedszkolnym. Dzieci z dużym zainteresowaniem i radością bogaciły wiedzę o naszym kraju i własnym regionie, stając się codziennie bardziej świadomym, małym patriotą, natomiast pracownicy przedszkola oraz rodzice mieli możliwość kolejny raz poczuć dumę bycia Polakiem.

Zrealizowane zadania:

  1. Nauka w przedszkolu i w domu 4 zwrotek Hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego” i wspólne odśpiewanie podczas Uroczystości z okazji 11 listopada oraz przyłączenie się do Ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” i zaśpiewanie hymnu o godzinie 11:11, 9listopada.
  2. Przeprowadzenie zajęć otwartych dla rodziców o tematyce patriotycznej, które odbyły się w dwóch najstarszych grupach wiekowych w przedszkolu. Dzieci wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego oraz legendy związanej z powstaniem Bełchatowa i dzieliły się swoją wiedzą na temat Polski i Bełchatowa. Również rodzice zaprezentowali najmłodszym poezję o tematyce narodowej i regionalnej. Odbyły się również konkursy wiedzy o naszym kraju, zabawy i tańce ludowe oraz prace plastyczne, które ukazywały nasze symbole narodowe.
  3. Przygotowanie uroczystości z okazji 11 listopada – Akademię pt.: „Dziękuję, Polsko!” przygotowała najstarsza grupa „Elfy” w dniu 9 listopada. Świętowanie w tym dniu rozpoczęła pani dyrektor w scenerii barw narodowych, gdzie wszyscy ubrani na galowo z biało – czerwonymi kokardkami, uczciliśmy 100 – tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci zaprezentowały legendę pt.: „O Lechu, Czechu i Rusie”, przybliżyły historię Polski pod zaborami, piękne patriotyczne wiersze i piosenki oraz układ taneczny, który symbolizował Polskę pod zaborami i Polskę wolną. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. Przygotowana uroczystość pozwoliła wszystkim przeżyć odgrywane wydarzenia i na długo pozostała w naszej pamięci. Scenariusz uroczystości - załącznik nr 1.
  4. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej – dzieci chętnie uczyły się nowych piosenek, poznały m.in. piosenki: „Jestem Polakiem”, „Nasza Polska”, „Polska – Ojczyzna”.
  5.  Nauka tańca ludowego – w ramach realizacji projektu najstarsze dzieci poznały i wspólnie tańczyły (również w strojach ludowych) różne narodowe tańce, m.in.: „Polonez”, „Przepióreczka”, „Szot”, „Krakowiak”, „Polka”.
  6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej – wszystkie dzieci poznały wybrane wiersze, m.in.: „Katechizm małego dziecka” Władysława Bełzy, „Nasza Polska” („Bliżej przedszkola”), „Pojedziemy w cudny kraj” Marii Konopnickiej.
  7. Zorganizowanie Kącika „Piękna Nasza Polska Cała” – w dwóch najstarszych grupach powstały kąciki o tematyce patriotycznej i folkowo- regionalnej, które były wzbogacane pamiątkami, książkami i pracami dzieci.
  8. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – grupowe prace plastyczne przygotowały grupy: „Misie” oraz „Kotki”, które prezentowały strój ludowy wieluński i opoczyński.
  9. Zabawa ludowa – dzieci bardzo chętnie poznawały nowe zabawy ludowe oraz z radością bawiły się w znane im już zabawy, m.in.: „Ciuciubabka”, „Grozik”, „Ulijanka”, „Jaworowi ludzie”, „Bawimy się w konopki”, „Kogucik”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Mało nas, mało nas do pieczenia chleba”, „Idźcie gąski w pole!”.
  10. „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wspólnie z dziećmi w grupie „Kotków” został upieczony chleb, a w najstarszej grupie „Elfów” dzieci przygotowały regionalne ciasto „Piernik marchewkowy”.  Przepis z fotografią - załącznik nr 2.
  11. „Piękna nasza Polska cała” – starszaki wybrały i wspólnie z wychowawcą wysłały pocztówkę Bełchatowa na wskazany adres.
  12. Konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców pt.: „Moja mała Ojczyzna”. W placówce został ogłoszony konkurs logopedyczno – plastyczny pt.: „Bełchatów – moja mała ojczyzna”, którego celem było: troska o poprawność językową wśród dzieci, rozwijanie inwencji twórczej i sprawności manualnej dzieci, poszerzanie słownictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych najmłodszych, budzenie postaw patriotycznych i zainteresowania własnym regionem, angażowanie rodziców w działania organizowane w placówce. Konkurs został przeprowadzony dla dzieci w wieku 3-6lat oraz ich rodziców i obejmował dwa etapy: I - Logopedyczny wierszyk – rymowany, napisany z pomocą rodzica, zawierający w treści trudne artykulacyjnie grupy głosek, np.: (ś,ź,ć,dź), (s,z,c,dz), (sz,ż,cz,dż), (l,r), (k,g) na temat naszego miasta – Bełchatowa; II - Ilustracja do wiersza – praca plastyczna przygotowana przez dziecko w formacie A4 i dowolnej technice. W konkursie wzięło udział 9 przedszkolaków wspólnie z rodzicami, powstały bardzo interesujące wiersze o naszym mieście oraz prace plastyczne prezentujące najciekawsze miejsca Bełchatowa. Wszystkie prace zostały wystawione w holu przedszkola i nagrodzone książkami.
  13. „Szlakiem historii” – w ramach tego zadania odbył się cykl wycieczek i spotkań, których celem było poznanie dorobku historycznego oraz kultury  i sztuki naszego regionu, były to m.in.: Wycieczka pod pomnik św. Jana Pawła II w naszym mieście w ramach XIV Bełchatowskich Dni Papieskich; Wycieczka na cmentarz i zapalenie zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz Obrońców Gór Borowskich, a także poznanie historii związanej z Bitwą pod Borową Górą; Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i oglądanie wystawy pn. „Polskie drogi do niepodległości”; spotkanie z przedstawicielem bełchatowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich i wysłuchanie kilku ciekawostek historycznych oraz poznanie i oglądanie wyposażenia żołnierzy.
  14. Turniej wiedzy patriotycznej pt.: Kocham cię, Polsko!” – w przedszkolu został przeprowadzony turniej wiedzy o Polsce i Bełchatowie w oparciu o zaproponowany scenariusz oraz ilustracje i pytania przygotowane przez nauczycielki.

       Poza powyższymi zadaniami odbyły się również: animacja filmu pt.: „Polak Mały”, prezentacja legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, prace plastyczne i dekoracja sal dydaktycznych w barwach narodowych (kotyliony, kokardki, flagi, opaski, wykonanie godła itd.), słuchanie literatury o tematyce patriotycznej czytanej przez nauczycieli i rodziców podczas spotkań czytelniczych w „Klubie Motyli Książkowych Bajkowego Zakątka”.

       Realizacja projektu o tematyce patriotycznej przyjęliśmy w naszym przedszkolu z wielkim entuzjazmem i radością. W cały przebieg dydaktyczno – wychowawczy włączyła się cała społeczność przedszkola, wszyscy pracownicy rodzice i oczywiście z ogromnym zapałem dzieci.

       Czas poświęcony na realizację zadań to czas radości płynący z naszej wolności, ale także czas zadumy, otwarty na trudne pytania o niewolę i wojnę. To czas wielkiej lekcji historii dla dzieci i dorosłych.

       Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tym wielkim narodowym przedsięwzięciu.

 

Załącznik nr 1
                                                                           „Dziękuję, Polsko!”

Scenariusz z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu Samorządowym nr 8 im. „Bajkowy Zakątek”

 

Część I

Na scenie stoją dzieci przebrane za rycerzy Lecha. W głębi widać wielki dąb – na nim orzeł na gnieździe. Z boku dzieci z chorągiewkami i godłem Polski.

DZIECKO Z GODŁEM

Orzeł Biały na tle czerwonym to nasze godło.

Znak narodowy.

 

NARRATOR I

Skąd ten znak pochodzi?

Tego legenda właśnie dowodzi.

Trzech braci kiedyś żyło...

Lech, Czech i Rus zwani byli.

Ciasno im w jednym miejscu było.

Wyruszyć w świat postanowili.

 

LECH

Gdy jadła zabraknie

może dojść do zwady.

Poszukajmy bracia,

jakiejś dobrej rady.

 

CZECH

Może się rozejdźmy

Na trzy świata strony.

W trzech różnych krainach

Zbudujemy domy.

 

RUS

Wielkie ryby w rzekach

złowimy o świcie.

I wszyscy zaczniemy

całkiem nowe życie.

 

NARRATOR II

Dniem i nocą

przez prastarą puszczę wędrowali...

Przez gąszcze i chaszcze...

Wytchnienia koniom nie dawali.

 

Piosenka „Wędrowali”

 /Rozchodzą się w trzy strony ze swoimi drużynami. Lech ze swoją drużyną na pierwszym planie/

 

NARRATOR III

Na północ ruszył Lech.

Na wschód skierował się Rus.

Południe zaś wybrał Czech.

 

NARRATOR I

Lech ze zmęczoną drużyną

daremnie gonił zwierzynę.

Ciemna już nocka nastała...

Spocząć drużynie kazała.

         /drużyna układa się pod dębem/

 

NARRATOR II

Na wzgórzu, pod dębem

wędrowcy spoczęli.

O świcie, nad sobą

łopot skrzydeł usłyszeli.

 

Odgłosy „Odgłosy orła”

 

RYCERZ  I

Jaki piękny orzeł na gałęzi!

 

RYCERZ II

Jaki wspaniały, jaki potężny!

 

RYCERZ III

Olbrzymie do nas wyciąga szpony.

 

RYCERZ IV

On swego gniazda broni!

 

LECH

Ten wspaniały ptak

To dla nas dobry znak.

 hołd tobie orle składam!

Tu będzie nasza osada!

 

RYCERZ I

Jak bronić gniazda wskazałeś.

Przykład nam godny dałeś!

 

LECH

Ten piękny zakątek ziemi

Gniezdnem nazwiemy!

         /rycerze siadają pod dębem/

 

NARRATOR III

Od tego w puszczy gniazda

powstała grodu nazwa.

Gniezno – pierwszy obronny

gród w okolicy...

Stał się też pierwszą

Polski stolicą.

 

Część II

DZIECKO Z GODŁEM

A Orzeł Biały:

Polski,

Wyniosły,

Cudny,

Z którego każdy

Polak jest dumny!

 

DZIECKO II

Ten wspaniały godła znak

towarzyszył Polakom

przez ponad tysiąc lat.

 

DZIECKO I

I naszą biało – czerwoną flagę

każde dziecko rozpoznaje!

A godło czci

i hołd mu oddaje!

 

Piosenka „Nasza Polska”

„Nasza Polska”

Tu powiewa flaga Polski nam na wietrze.

Każde dziecko, więc szczęśliwie na nią patrzy.

Na tą piękną, malowaną biel i czerwień,

dla Polaków bardzo dużo ona znaczy.

 

Ref.: Bo nasza Polska, nasza Polska jest dziś wolna.

Orzeł biały z godła do nas się uśmiecha.

Naszym hymnem jest Mazurek Dąbrowskiego

Wisła, Tatry, Bałtyk nasza to pociecha.

              

Dziś bezpiecznie wszyscy tutaj się czujemy.

I z radością do przedszkola wędrujemy.

Naszym dziadkom- bohaterom dziękujemy,

że w ojczyźnie wolnej żyć możemy.

                                              

DZIECKO II

Ten wspaniały godła znak

towarzyszył Polakom

przez ponad tysiąc lat.

 

DZIECKO III

My straszaki historię poznajemy

i o polskich dziejach opowiemy.

Co to za rocznica

11 listopada?

Wiedzieć to dzieciom

wszystkim wypada.

 

DZIECKO IV

Ja wiem, że kiedyś Polska

Wolność utraciła.

Straciła dużo wojska

i w niewoli była.

 

DZIECKO V

Dwa wieki temu

Ojczyzna osłabiona była.

Przez kłótnie, swary, złe rządy.

I właśnie wtedy wolność straciła.

Trzej potężni sąsiedzi

ziemię polską rozgrabili,

własne rządy wprowadzili.

  

DZIECKO VI

Co to za sąsiedzi?

To Rosja, Prusy i Austria

rozbiór ziem naszych zrobili.

Polskę z mapy świata wykreślili.

 

DZIECKO VII

To nie było już Polski wtedy?

 

DZIECKO VIII

Żyła, wciąż żyła w Polakach!

W sercach ukryta przez lata!

 

DZIECKO IX

A dlaczego ukryta?

Zaborcy też godność Polakom zabrali.

Wrogim językiem mówić kazali.

Za język polski surowo karali.

Tradycji naszych nie szanowali.

  

DZIECKO X

Lecz Polacy przeciwstawili się zaborcom.

Po polsku potajemnie czytali,

zbrojne powstania organizowali!

Powstania się jednak klęską kończyły –

zaborcy zbyt silni byli.

 

DZIECKO XI

Ponad sto lat trwała ta ciężka dola.

W 1914 roku nastąpił wybuch

pierwszej wojny światowej,

bo Rosja, Prusy i Austria

były już skłócone.

W szeregach wrogiego wojska

zmuszeni byli walczyć Polacy.

Głęboko wierzyli jednak,

że wolność odzyska Polska!

 

DZIECKO XII

Długo trwała ta wojna.

Polacy ponad 4 lata wojowali.

Lecz później Polska stała się wolna!

 

DZIECKO XIII

Bo Prusy i Austria klęskę poniosły!

A rewolucja wybuchła w Rosji.

11 listopada Polska wolność odzyskała

i na mapie świata znowu zaistniała.

 

DZIECKO XIV

Dzisiejsze spotkanie

to piękna lekcja historii.

Jak dobrze jest teraz,

że jesteśmy wolni!

 

 Piosenka „Jestem Polakiem”

 

„Jestem Polakiem”

Ja jestem Polką, a ty Polakiem

Polska jest naszą ojczyzną.

Kraj taki piękny od Tatr, aż po Bałtyk

Nad Wisłą rzeką błękitną.

 

Mieszkamy w pięknym kraju – Polsce

A Polska leży w Europie

Więc obok flagi biało – czerwonej

Flaga niebieska w gwiazdki złote

Kraj nasz jest w Unii Europejskiej

Wspólnocie przyjacielskich krajów

Gdzie wszyscy sobie pomagają

Zawsze wzajemnie się wspierają.

 

Zwiedzamy Polskę i inne kraje

Jak żyje się we wspólnocie

W zgodzie, jedności na pewno bezpieczniej

I lepiej, łatwiej, owocniej.

 

Część III

DZIECKO I

Wiem, co to jest Polska.

A czy ty wiesz?

 

DZIECKO II

Tak!

To piasek, sosna...

Bocian i topola.

Prababci krosna,

Wisły zakola...

I mój dom też!

 

DZIECKO I

Czy słyszysz ją?

 

DZIECKO II

Tak!

Na łące świerszczem,

Polonezem As – dur,

majowym deszczem.

I gdy pieje kur…

I mową mą!

 

DZIECKO I

Czy Polskę czujesz?

Czy czujesz ją?

 

DZIECKO I

Tak!

Nasturcją i malwą,

Skoszonym sianem,

Zroszoną trawą,

Gołębim gruchaniem…

I poezją!

I piosenką!

 

Piosenka „Polska – Ojczyzna”

„Polska – Ojczyzna”

Czy to noc, czy to dzień
w kraju naszym pięknie jest.
Już od morza, aż po góry.
Szczyty Tatr cudne są,
Niebo dumnie pręży pierś
i wzlatuje ponad chmury.

ref. Bo to nasz kraj,
nasza Ojczyzna.
Językiem mym –
piękna polszczyzna.
Polska ziemia wzdłuż i wszerz
najcenniejsza dla mnie jest,
zawsze będę mieszkać tutaj./ bis

2. Jezior blask, morza szum,
wszystko dla mnie piękne jest
w ukochanym kraju moim.
Tutaj las, jezior blask
każdym latem wzywa nas,
Wiatr kołysze białe chmury.

 

WSZYSCY

Kto ty jesteś?

Polak mały.

Jaki znak twój?

Orzeł Biały.

Gdzie ty mieszkasz?

Między swymi.

W jakim kraju?

W Polskiej ziemi.

Czym ta ziemia?

Mą Ojczyzną.

Czym zdobyta?

Krwią i blizną.

Czy Ją kochasz?

Kocham szczerze.

A w co wierzysz?

W Polskę wierzę!

 

Podkład „Andante Spianato i Wielki Polonez Es – dur op.22”

 

Wiersz „Moja ojczyzna”                                                  

Moja ojczyzna to bazie wiosną

i żółte zawilce, co w lasach rosną.

To szary skowronek, co w polu śpiewa,

to wierzba płacząca, kwitnące drzewa.

Moja ojczyzna to zapach chleba

i bocian nad łąką tak blisko nieba.

To miasta i wioski, rzeki, jeziora,

to hejnał mariacki z wieży kościoła.

Moja ojczyzna to wstęg Wisły.

jesienna zaduma i język ojczysty.

 

„Cieszymy się, Polsko”

Cieszymy się, Polsko, z twojej wolności, -                           

wspólnie świętujemy Dzień Niepodległości.

 

Tu wszystko jest polskie, szkoły, przedszkola,

boisko za domem, muzyka wesoła.

 

Dziś mali patrioci ojczyźnie hołd składają.

Kochać ją, szanować sercem przyrzekają.

 

Podkład „Dziękuję, Polsko!”

Wiersz „Dziękuję, Polsko”

 

Dziękuję, Polsko, za Orła Białego,

za dom rodzinny, zabawy z kolegą.

 

Dziękuję, Polsko, za polne kwiaty,

za uśmiech i miłość mamy i taty.

 

Dziękuję, Polsko, za złote zboże,

za zachód słońca nad polskim morzem.

 

Dziękuję, Polsko, za twoje dary,

za bursztyn na plaży i Kraków stary.

 

Dziękuję, Polsko, za krzyż na Giewoncie

i za Polaków serca gorące.

 

Dziękuję, Polsko, za twoją odwagę,

za biało – czerwoną na maszcie flagę.

 

Dziękuję, Polsko, Ojczyzno moja,

za to, że jesteś i ja jestem Twoja.

 

Kocham Cię, Polsko, mocno i szczerze,

bo jestem Polką i w ciebie wierzę.

 

Taniec –układ taneczny do podkładu „Mariage d’ Amour”

 

Hymn  „Mazurek Dąbrowskiego”

„Mazurek Dąbrowskiego”

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

 

Załącznik nr 2

Piernik marchewkowy


Przepis na piernik:

• 2 szklanki drobno startej marchewki (3 – 4 niewielkie marchewki)
• 4 jajka
• 1,5 szklanki cukru
• 2 szklanki mąki
• 1 szklanka oleju
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1 łyżeczka sody oczyszczonej
• 2 łyżeczki cynamonu
• ½ łyżeczki soli

Cukier puder

 

Przygotowanie:

Przygotuj piernik. Jajka wbij do dużej miski, dodaj cukier i ucieraj drewnianą pałką do uzyskania kremowobiałej masy. Stopniowo, łyżka po łyżce, dodawaj mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, sól i dolewaj olej cały czas ucierając. Wszystkie te czynności możesz również wykonać w mikserze ustawionym na niewysokie obroty. Na koniec dodaj startą marchewkę i dokładnie wymieszaj. Przełóż masę do wyłożonej papierem do pieczenia „keksówki” i piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 1 godzinę, aż patyczek wbity w ciasto będzie suchy po wyjęciu.

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Janowska



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Janowska

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Janowska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się