Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Przedszkole Miejskie nr 1 w Radzyniu Podlaskim


Wpis dodał(a) AGNIESZKA SZCZEPANIUK
ponad 5 lat temu, wyświetleń 857


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W roku szkolnym 2018/2019 Przedszkole Miejskie nr 1 w Radzyniu Podlaskim przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania:
1. Nauka i odśpiewanie Hymnu Polskiego – Mazurka Dąbrowskiego. Hymn został odśpiewany 9 listopada punktualnie o godz. 11:11, przystępując w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
2. Dnia 09.11.2018 odbyła się uroczysta akademia „Przedszkolaki dla Niepodległej” według scenariusza opracowanego przez nauczycielki Agnieszkę Kowalczyk i Anetę Domańską. Wspólnie utworzyliśmy „Żywą flagę”
3. Przedszkolaki nauczyły się piosenek o tematyce patriotycznej, m.in.: ,,Jesteśmy Polką i Polakiem’’, Piosenka małego patrioty”, „Podróż po Polsce”, „Moja Maryneczka”, „W moim ogródeczku” .
4. „Tańczymy i śpiewamy bo Polskę kochamy" - pod tym hasłem w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Radzyniu Podlaskim odbył się przegląd tańca ludowego. Dzieci podczas występów zaprezentowały krakowiaka, maryneczkę, kujawiaka, polkę i walczyka
5. Przedszkolaki nauczyły się wiersza o tematyce patriotycznej: „Polska jest wspaniała”, „Katechizm małego patrioty”
6. W każdej sali zorganizowany został kącik o tematyce folkowej i patriotycznej. Dodatkowo w przedszkolu od kilku lat działa prężnie Izba Regionalna.
7. Dziewczynki z koła plastycznego wykonały pracę plastyczną „Strój ludowy naszego regionu”.
8. Dzieci zapoznały się z zabawami ludowymi: „Grozik”, „Małe czerwone jabłuszko”, „Rolnik sam w dolinie”, „Jawor, jawor” „Uciekaj myszko” , „Baloniku nasz malutki”, „Kółko graniaste” oraz „Karuzela”, „Wesoła ciuciubabka”
9. Według przepisu babci wykonały bułeczki z jabłkami oraz kisiły kapustę.
10. „Na skrzydłach historii’’- wykonanie prezentacji multimedialnej, w której zaprezentowaliśmy zabytki i ciekawostki z Radzynia Podlaskiego.
11. Wysłaliśmy pocztówkę z Radzynia Podlaskiego do pani Ludmiły Fabiszewskiej
12. Dołączyliśmy do akcji „ Napisz kartkę Bohaterom”.

13. W przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Moja mała ojczyzna”

14. W przedszkolu odbył się pokaz mody patriotycznej. Uczestnicy podczas pokazu zaprezentowali stroje nawiązujące zarówno do historii Polski, jej ludowości, jak również trendów sportowych , dużą popularnością cieszyły się również stroje w najmodniejszych kolorach tego sezonu czyli bieli i czerwieni.

15. "Drzewko Pamięci" 100 - letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została upamiętniona przez Przedszkole "Jedyneczka" zasadzeniem drzewa. "Drzewko Pamięci" na stałe zmieniło krajobraz naszego ogrodu przedszkolnego.
16. „Szlakiem historii” przedszkolaki podczas wycieczki zapoznały się z zabytkami Radzynia Podlaskiego.

17. Przeprowadzony został turniej wiedzy patriotycznej pt: „Kocham Cię, Polsko”
18. W przedszkolu odbyły się zawody sportowe pt: „Biało- Czerwoni”.

Dodatkowo:

·         odbył się „Koncert Kolęd i Pastorałek”

·         od kilku lat w przedszkolu realizowany jest autorski program Agnieszki Kowalczyk „Radzyń Podlaski – moja mała ojczyzna”


Dziękujemy za wspaniały projekt i możliwość w nim udziału.

 

Przedszkole Miejskie nr 1 w Radzyniu Podlaskim

Dyrektor przedszkola: Anna Niewęgłowska

Patronat nad realizacją projektu objął Burmistrz Miasta Jerzy Rębek
koordynator projektu w placówce: Agnieszka Szczepaniuk

Aktywnie uczestniczyli : Agnieszka Kowalczyk, Ewa Kozłowiec, Anna Molicka, Luiza Konarska, Marta Skowron, Joanna Lewartowska, Małgorzata Bednarczyk, Aneta Domańska

 

 

Bułeczki według przepisu babci Lidki

3 jajka + 1 jajko do posmarowania bułek przed pieczeniem

½ szkl. cukru

Jajka łączymy razem z cukrem.

 

5 dkg drożdży

3 szkl. mleka

3 łyżki oleju lub 2 łyżki masła rozpuszczonego

 

 Do miski wsypujemy1kg mąki i  formujemy w środku dołek. Do dołka wkładamy 1 łyżeczkę cukru i rozkruszone drożdże i 0,5 szkl. ciepłego mleka. Jak drożdże zaczną bąbelkować  dodajemy olej i pozostałe ciepłe mleko i gnieciemy, aż do uzyskania właściwej konsystencji. Czekamy, aż ciasto urośnie i wtedy wszystkie składniki łączymy ze sobą. Ponownie gnieciemy. Następnie odstawiamy w ciepłe miejsce, aby powiększyło swoją objętość (około 3 razy). Dalej formujemy babeczki. Do środka wkładamy pokrojone w kostkę i posypane cukrem jabłka lub mak. Uformowane bułki smarujemy rozbełtanym jajkiem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku ( 180 st.) około 20 minut. Smacznego!

Kapusta kiszona według przepisu babci Anielki i babci Basi

 

Na kilogram kapusty zawsze dajemy 2 dag soli. Marchew dodajemy według uznania, pozostałe składniki również.
 

  • 20 kg poszatkowanej kapusty 
  • ok. 3 kg tartej marchwi 
  • 40 dag soli 
  • kminek 
  • liście laurowe 
  • nasiona ziela angielskiego 
  • nasiona jałowca 
  • suszona bazylia 
  • ziarna pieprzu 
  • suszony koper 


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Kapustę obieramy z zewnętrznych liści i szatkujemy. Marchew trzemy na tarce o grubych oczkach.
Kapustę zasypujemy solą i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na kilka godzin, aby puściła sok.

Kapustę wkładamy partiami do beczki, przesypując ją marchwią i przyprawami. Po włożeniu każdej części dokładnie i jak najdłużej ubijamy drewnianym ubijakiem, aby usunąć jak najwięcej powietrza. Podczas ubijania musi wytworzyć się duża ilość soku.

Nie należy napełniać garnka kamiennego lub beczki do pełna, ponieważ w czasie fermentacji będzie wydzielało się dużo soku, który wylałby się z beczki.

Kapustę zostawiamy w cieple. Lekko przykrywamy denkiem. Na następny dzień ubijamy, żeby cała kapusta pokryła się sokiem. Dobrze jest przebić kapustę głęboko w kilku miejscach, żeby gazy mogły swobodnie uchodzić.

Kapustę kiszoną obciążamy np. talerzykiem i wyszorowanym, wyparzonym polnym kamieniem. Po kilku dniach zamykamy pojemnik i wynosimy do piwnicy.

Kapusta wystająca ponad sok będzie pleśniała, również ta, która będzie pokrywała ścianki (dlatego systematycznie trzeba przecierać ścianki beczki). W razie potrzeby, gdy soku będzie mało, dolewamy przegotowaną wodę wymieszaną z solą (na litr wody 4 dag soli).

 

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od AGNIESZKA SZCZEPANIUK



Wyślij wiadomość
do AGNIESZKA SZCZEPANIUK

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do AGNIESZKA SZCZEPANIUK

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się