Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji Projektu "Piękna Nasza Polska Cała"


Wpis dodał(a) Barbara Ługowska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 655


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W  Szkole  Podstawowej nr 2  z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie, od września do grudnia był realizowany Międzynarodowy Projekt  Edukacyjny „ Piękna Nasza Polska Cała” . Celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych   u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, a także kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. W realizację projektu zaangażowali  się  najmłodsi uczniowie szkoły z klas I-III  oraz ich wychowawczynie.  Od września do grudnia zrealizowano 11 zadań oraz 5 działań podjętych  z własnej inicjatywy.

Przy  współpracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców udało się  zrealizować  następujące zadania :

  1. Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski – „ Rekord dla Niepodległej”(w zadaniu wzięła udział cała społeczność szkolna)
  2. Nauka piosenki „ Serce dla Polski” zwarsztatu Moniki Kluzy „ Biało – czerwone nutki”,„Jesteśmy Polką i Polakiem”  - z płyty „Niezwykłe lekcje rytmiki”
  3. Nauka tańca ludowego - Trojak z warsztatu Moniki Kluzy „ Biało – czerwone nutki” płyta Folkowe Nutki – Witold Jarosiński(realizacja na zajęciach kółka tanecznego)
  4. Nauka wierszaKatechizm Polskiego Dziecka „ Kto ty jesteś ?”(prezentacja podczas uroczystości „Pasowania na ucznia”)
  5. Zorganizowanie kącika „ Piękna Nasza Polska Cała”(w  holu szkoły oraz w każdej klasie)
  6. Zabawa ludowaPrzyśpiewka „ A mojej pani matki” – z płyty MAC Szkoła Tuż Tuż cz. 1,„Miała Baba Koguta” – KLANZA, „Konik” - z warsztatu Moniki Kluzy „ Biało – czerwone nutki” płyta Folkowe Nutki – Witold Jarosiński(zabawy realizowano na zajęciach kółka tanecznego oraz na lekcjach w-f)
  7. Według Przepisu Babci lub Dziadka – zajęcia pt: „Z Babcinej spiżarni” z udziałem babci jednego z uczniów. Degustacja zgromadzonych przysmaków z najlepszych przepisów babć. Rozmowa na temat sposobów wypiekania chleba na przestrzenia lat.(przepis i zdjęcie dodano jako drugi wpis)
  8. „Piękna Nasza Polska Cała” – wysłanie pocztówki z pozdrowieniami i drobnym upominkiem na podany adres do Pani Ludmiły Fabiszewskiej.
  9. „Napisz Kartkę Bohaterom” – zorganizowanie lekcji o tematyce patriotycznej, przybliżenie uczniom celu Akcji BohaterOn, zapoznanie z historią Powstania Warszawskiegooraz przybliżenie sylwetek Powstańców. Wypisanie i ozdabianie kartek, wysłanie ich na podany adres.(w działania związane z Akcją   BohaterOn włączyli się również uczniowie ze świetlicy)
  10. „Dzień Mody Patriotycznej” – uczniowie przybyli do szkoły w barwach narodowych oraz w strojach regionalnych.
  11. „ Szlakiem historii” – Wycieczka do Warszawy, której celem było poznanie zabytków stolicy, dorobku historycznego , kultury, architektury i tradycji. Zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem, wysłuchanie legend, najciekawszych faktów historycznych, wizyta w teatrze .

Zadania dodatkowe:

  1. Udział w szkolnej akcji 100 kotylionów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości
  2. Udział w Apelu z okazji 100-tnej Rocznicy Odzyskanie Niepodległości
  3. Udział w szkolnym konkursie Piosenki Patriotycznej
  4. Udział w Miejskich Konkursach : plastycznym, recytatorski i wokalnympod hasłem„ Wolność jest w Nas”
  5. Udekorowanie choinki w barwach narodowych oraz wykonanie ozdób choinkowych (na zajęciach otwartych z rodzicami) – „Aniołki w barwach narodowych”,dekoracja klasyiholu w barwach narodowych.

Rok 2018 był rokiem wyjątkowym dla Polski.  Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, był inspiracją i wspaniałym przedsięwzięciem, podczas którego  zarówno najmłodsi  uczniowie  jak i ich starsi koledzy w sposób kreatywny poznawali lub utrwalali symbole narodowe, historię Polski, tradycje, potrawy i zwyczaje z różnych regionów Polski . Uczestniczyli w działaniach artystycznych jakimi jest taniec, muzyka i plastyka. Dzięki temu szkoła piękniała nie tylko wizualnie.  Był to czas kiedy wyjątkowo wzmacniało się poczucie radości i dumy z bycia Polakiem. Czas integracji społeczności szkolnej, a także wielu wspaniałych placówek  i nauczycieli z Polski i  Kresów.

Podejmowane działania dostarczyły wszystkim zaangażowanym wiele satysfakcji, refleksji,  radości.  Serdecznie podziękowania należą się dla  autorki  tego przedsięwzięcia,  Pani Ludmiły Fabiszewskiej,  która potrafiła zaangażować i  zintegrować ze sobą tak wiele osób, zarówno osobiści jaki  drogą internetową. Projekt „Piękna Nasza Polska Cała” był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Warto kontynuować zaplanowane cele i  opracować   kolejne  edycje  Projektu na przyszłe lata wspólnego świętowania.

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Barbara Ługowska



Wyślij wiadomość
do Barbara Ługowska

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Barbara Ługowska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się