Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji Projektu Piękna nasza Polska cała


Wpis dodał(a) Krystyna Curyło
ponad 5 lat temu, wyświetleń 707


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipinach wzięła udział w Projekcie ,,Piękna Nasza Polska Cała”. W realizację proponowanych zadań zaangażowali się nauczyciele oddziału przedszkolnego, nauczyciele szkoły, dyrektor szkoły, pedagog szkolny, higienistka, panie bibliotekarki, rodzice i dzieci. Zrealizowaliśmy następujące zadania:

Zadanie 1:  Cała szkoła o godzinie 11.11 wraz z najmłodszymi przedszkolakami zaśpiewała hymn Polski na uroczystej akademii 9 listopada 2018r. 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Zadanie 3: Uroczystość szkolna 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
9 listopada  2018 – to historyczna data dla społeczności szkolnej  w Lipinach. W tym dniu nastąpiło uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na kamieniu upamiętniającym 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Następnie  uczniowie klasy V i VI w programie muzyczno-poetyckim przypomnieli czasy, kiedy to przez 123 lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.

Zadanie 4: Nauka piosenki o tematyce patriotycznej. Cała wspólnota szkolna śpiewała takie piosenki jak: My, Pierwsza Brygada (Legiony), Szara piechota,  Przybyli ułani pod okienko. Również przedszkolaki nauczyły się słów i melodii patriotycznych piosenek i wcale nie odstawały od starszaków podczas śpiewania.

Zadanie 5: Nauka tańca ludowego. Uczniowie z  klasy II tańczą Krakowiaka.

Zadanie 6: W Publicznej Szkole Podstawowej w Pilźnie odbył się /29.11.2018/ Gminny  Konkurs Recytatorski „Przedszkolaki wierszem o Polsce”, w którym uczestniczyły przedszkolaki z całej  gminy. W konkursie nasze przedszkole reprezentowała Oliwia Smoleń
(,,11 Listopada”- Ludwik Wiśniewski). Na Gminnym Konkursie Recytatorskim WIERSZOWISKO 4 w Domu Kultury w Pilźnie, naszą szkołę reprezentowała: Gabrysia Rogus ( „Polska – to dom” – A. Dziechciarczyk).

Zadanie 7: W przedszkolu jak i w poszczególnych klasach oraz korytarzu szkolnym zorganizowano Kąciki „Piękna  nasza  Polska  cała”  -  o tematyce patriotycznej.

Zadanie 9: W przedszkolu zapoznano dzieci z zabawami ludowymi takimi jak: Poszły w pole kurki trzy, Miała baba koguta, Mało nas do pieczenia chleba, Panna Ulijanka, itp. Dzieci chętnie bawią się do takich melodii, staja się bardziej otwarte na innych.

Zadanie 10: „Według  przepisu  Babci  lub  Dziadka”  –  uczniowie z klasy II upiekli  regionalną potrawę: racuchy, a młodzież pierniczki świąteczne. Przepis na racuchy. Ciasto:

150 g (1 szklanka) mąki pszennej

200 ml mleka (niepełna 1 szklanka)                                                

1 jajko

1 łyżka cukru wanilinowego

1 łyżeczka cukru

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

2 jabłka

do smażenia: olej roślinny

Przygotowanie

Mąkę przesiać, dodać cukier wanilinowy, cukier oraz sodę oczyszczoną, wymieszać. Dodać mleko i jajko i wymieszać składniki. Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, pokroić na plasterki. Włożyć do ciasta i wymieszać. Wykładać po około łyżce ciasta i po 3 plasterki jabłek na 1 placka na rozgrzany tłuszcz na patelni i smażyć przez około 1,5 minuty na złoty kolor. Przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie. Najlepiej smakują z cukrem pudrem. Smacznego!

Zadanie 12: „Piękna  nasza  Polska  cała”–  wysłano  pocztówkę  miejscowości Pilzno na podany adres celem wykonania z nadesłanych pocztówek mapy Polski, adres: Ludmiła Fabiszewska,  MP nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Łęczycka 4, 95-070.

Zdanie 13: „Napisz  kartkę  Bohaterom”–  starsi uczniowie pod opieką wychowawcy napisali kartki do uczestników Powstania Warszawskiego. W podziękowaniu za ich trud i poświęcenie wysłali im symboliczne kartki.

Zadanie 14: Konkurs Plastyczny dla dzieci pt. „Moja mała Ojczyzna”- przeprowadzono  przedszkolny konkurs plastyczny. Dzieci rysowały ilustrację na w/w temat.

Zdanie 16:  Drzewo pamięci. Pamiątkowy dąb posadzono przed szkołą podczas uroczystości Bieg dla Niepodległej 11 października 2018r. ( szczegółowy opis w zadaniu 20).

Zadanie 18: „Szlakiem historii” – zorganizowano wycieczkę, której celem było poznanie zabytków  kultury  regionalnej,  dorobku  historycznego,  kultury,  architektury i tradycji.  
5 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym ukazującym walkę narodu polskiego o niepodległość. Program przedstawiła grupa artystyczna Rekonstrukto. Prowadzący wystąpili w mundurach żołnierskich z różnych okresów historycznych, opowiadali ciekawostki historyczne, prezentowali kolekcję replik broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej. Publiczność również miała możliwość udziału w występie. Ta żywa lekcja historii wzbudziła duże zainteresowanie wśród wszystkich uczniów i na pewno długo pozostanie w pamięci. W akcję Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego włączyła się społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej  w Lipinach organizując spotkanie z udziałem dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów. Była to już VII edycja ogólnopolskiej akcji, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Zuchy i harcerze wzięli udział w Święcie Chorągwi Podkarpackiej "HARCERZE NIEPODLEGŁEJ - MAMY MOC" zorganizowanej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Zlot odbył się 22 IX 2018 r. w Rzeszowie Naszą szkołę reprezentowało 9 zuchów oraz 3 harcerzy pod opieką G. Anioł. W programie była min. gra miejska związana z okresem walk o niepodległość, utworzeniem ZHP i postaciami kluczowymi dla tych wydarzeń. Do rozwiązania był szereg zagadek a pomocą służyła aplikacja mobilna do odczytywania QR kodów. Gra łączyła więc czasy współczesne z historią. Następnie wszyscy uczestniczyli we Mszy Św., odsłonięciu pamiątkowego głazu, defiladzie.

Zadanie 20: Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”.  

Biało-czerwono i sportowo zrobiło się w Lipinach w piękne jesienne popołudnie 11 października 2018r. Uczniowie, nauczyciele, oraz mieszkańcy Lipin licznie wzięli udział w Biegu dla Niepodległej zorganizowanym przez Klub Wolontariatu działający w Publicznej  Szkole Podstawowej w Lipinach. Symboliczne hasło imprezy „100 km na 100 lecie niepodległości” uczestnicy realizowali różnymi sposobami: niektórzy pobiegli dłuższą lub krótszą trasą, inni powędrowali z kijkami lub  pokonali „swoje” kilometry na rowerach, zaś wśród najmłodszych prym wiodły rolki, hulajnogi, deskorolki, wrotki...liczyła się pokonana odległość i dobra zabawa. Wszyscy w tym dniu pojawili się w barwach narodowych.

Krótko po godzinie 16 w całych Lipinach wraz z przysiółkami zrobiło się odświętnie w biało czerwonych klimatach. Każdy kto pokonał swój odcinek w nagrodę otrzymał pamiątkowy znaczek. Po wysiłku fizycznym zaplanowano kolejną, już bardziej uroczystą i oficjalną część świętowania: przed budynkiem szkoły został posadzony, ufundowany przez dyrektora szkoły pamiątkowy dąb. Następnie zgromadzeni, i ci dorośli, i ci całkiem mali w równie uroczystym nastroju odtańczyli  poloneza, którego poprowadził nauczyciel wf. Nie obyło się także bez innych tańców, już bardziej rozrywkowych w tym niezawodnej belgijki. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na ognisko z pieczonymi ziemniakami, które były, a jakże okraszone solidnie „wkładką”, o co zadbał sołtys Lipin. Po ziemniaczanej uczcie w blasku ogniska i promieniach zachodzącego słońca zrobiło się bardzo nastrojowo, co było doskonałym wprowadzeniem we wspólne śpiewanie najbardziej znanych, polskich piosenek patriotycznych."

Koordynator: mgr Krystyna Curyło

wychowawca oddziału przedszkolnego w PSzP w Lipinach

krystynacurylo@interia.pl

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Krystyna Curyło



Wyślij wiadomość
do Krystyna Curyło

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Krystyna Curyło

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się