Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku grupy VI, VII


Wpis dodał(a) Marta Cieciura
ponad 6 lat temu, wyświetleń 745


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Od września z wielką przyjemnością włączyliśmy się w realizację Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”. w projekcie wzięło udział 36 dzieci z dwóch grup wiekowych z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku.

Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich aktywnościach proponowanych przez nauczycielki. Niestety nie udało nam się zrealizować wszystkich zadań przewidzianych w projekcie, gdyż w naszym przedszkolu jak również w ogrodzie przedszkolym trwa remont, który pokrzyżował nam plany. Mimo wszystko pracowaliśmy dzielnie ucząc się pilnie wszystkiego o naszym pięknym kraju.

Nasze przedszkole otrzymało zgodę na wykorzystanie identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

 

            Po krótce przedstawię to co udało nam się wykonać

Zadanie 1.

            Grupy biorące udział w projekcie to dzieci 5-6 letnie, więc utrwalaliśmy Hymn, który wspólnie z całym przedszkolem śpiewaliśmy podczas Koncertu dla Niepodległej oraz podczas bicia rekordu 9 listopada w holu przedszkola.

 

Zadanie 2

            25.10.2018 w grupie VII integracyjnej odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców realizowane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego- "Piękna Nasza Polska Cała". Podczas zajęcia dzieci obejrzały teatrzyk Kamishibai- "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie", utrwaliły symbole narodowe, ćwiczyły słuch fonematyczny. Rodzice mieli okazję wysłuchać piosenek patriotycznych z repertuaru pani Moniki Kluzy. Na koniec na dzieci czekała biało- czerwona słodka niespodzianka- galaretka i serkiem waniliowym.

 

Zadanie 3.

            8 listopada w Giżyckim Centrum Kultury odbył się Koncert dla Niepodległej inspirowany wspaniałym szkoleniem Pani Moniki Kluzy „biało- czerwone nutki”. Koncert zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście- przedstawicie miasta, zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i instytucji.

            w organizację uroczystości włączyli się rodzice jak również sponsorzy, dzięki którym powstały piękne dekoracje, stroje i  profesjonalne zdjęcia wykonane przez giżyckiego fotografa.

Dzieci prezentowały się w tańcach i piosenkach o tematyce patriotycznej oraz recytowały wiersze wspaniałych kobiet- Pani Doroty Kluski i Agaty Dziechciarczyk- wiersze piękne i dostępne dla dzieci i dorosłych. Czynny udział w uroczystości wziął również dziadek jednej z dziewczynek- Pan Jerzy, który recytując wiersz wprowadził wszystkich zgromadzonych gości w melancholijny i bardzo wzruszający nastrój.

 

Zadania 4.

            Od września poznaliśmy wiele piosenek patriotycznych, które dzieci prezentowały podczas Koncertu dla Niepodległej jak również zajęcia otwartego dla rodziców. „Moja ziemio ukochana”, „Niepodległa”, „Maki, bławatki i stokrotki” to tylko niewielka część tego co dzieci uwielbiają i śpiewają chętnie do dziś. W listopadzie do kącika patriotycznego dołączył kącik regionalny. Wszystkie eksponaty umieszczone w kąciku zostały dostarczone przez rodziców, nauczycieli i zaprzyjaźnione z przedszkolem osoby. W kąciku można było zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów:  tara, pocztówki dźwiękowe, maszyna do pisania, radio, naczynia, ścierki i wiele innych.

 

Zadanie 5.

            Giżycko to niewątpliwie stolica Mazur- nasza duma. Jak mieszkańcy tak pięknego zakątka kraju chcemy, aby kultywowane było wszystko co wiąże się z tym regionem. Podczas zajęć muzycznych dzieci poznały mazurski taniec- Szot. W pięknych oryginalnych strojach mazurskich prezentowały się podczas rozstrzygnięcia konkursu plastycznego, spotkania z ludowym zespołem „Jarzębiny”  i wielu innych uroczystości przedszkolnych.

 

Zadanie 6.

           

  Straszna to w historii chwila
Gdy się Polska podzieliła                          IGA
Albo rozdzielona raczej
Znikła z mapy – nie inaczej!

Trzech zaborców to zrobiło
Trzech do tego przyczyniło                                  MILENA
Nasze ziemie zagrabili
Do swych krajów przyłączyli

Rosja, Austria oraz Prusy
Na nasz kraj miały zakusy                        JAŚ G.
Po kryjomu spiskowali
Polskę z mapy wymazali

Są w historii tej sprzed laty
Trzy w historii smutne daty                                  TYMEK
Bo po trzykroć to się stało
Jakby jeden było mało

Jeden, siedem, siedem, dwa
Datę - pierwszy rozbiór ma                                  JAŚ CH.
Jeden, siedem, dziewięć, trzy
Drugi rozbiór – wiesz to Ty

A ostatni rozbiór trzeci
Taką datę ma w pamięci
Jeden, siedem, dziewięć, pięć                              EMILKA
Do wolności Tęskna chęć

Lecz choć lata te są straszne
To w historii bardzo ważne
I należy je pamiętać                                               JULKA G.
Bo prowadzą do Zwycięstwa

Naród, chociaż był dzielony
Poddać nie chciał się niewoli                               PAWEŁ N.
I pomimo trzech rozbiorów
Wyszedł w końcu spod zaborów

Po upływie długich lat
Znowu Polskę widzi świat                         FILIP
Razem sto dwadzieścia trzy
Było lat niewoli dni

Więc dziękować trzeba teraz
Tym, co poszli już do nieba                                  AREK
I za wolność swej Ojczyzny
Zostawili w sercach blizny

Wiersz Pani Agaty Dziechciarczyk- „Rozbiory- droga do wolności” to jeden z kilku wierszy, których dzieci nauczyły się w tym ważnym dla nas czasie. Ten jest wyjątkowy- stanowił dla nas wprowadzenie w Koncert dla Niepodległej. To dzięki tym pięknym słowom jakże trudna historia Polski- dla dzieci stała się prostszą i przyjemniejszą w odbiorze.

 

Zadanie 7

 

Pod koniec września w holu głównym przedszkola powstał kącik patriotyczny pod nazwą Piękna nasza Polska cała. Przedstawiał symbole narodowe- Godło, hymn i flagę Polski oraz najważniejsze miejsca naszego miasta Giżycka. Kącik patriotyczny zdobi nasz hol do dziś.

 

Zadanie 8

 

„Strój ludowy naszego regionu”- zadanie wypadło fantastycznie. Piękne stroje powstały przy współpracy dzieci z grupy VI integracyjnej i zaprzyjaźnionego zespołu ludowego „Jarzębiny”, który podczas swojej wizyty zapoznał dzieci z regionalnymi przyśpiewkami i pieśniami mazurskimi. Na co dzień obca dla dzieci gwara okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem dla nich. Podczas spotkania nauczyły się powitanki w gwarze mazurskiej „Dobry dzionek wom”

 

Zadanie 9.

            Gąski , Mama chusteczkę haftowaną i Rolnik sam w dolinie- to zabawy ludowe, które towarzyszą nam od początku i chyba nam się nigdy nie znudzą. Tym razem bawiliśmy się inaczej bo wspólnie z rodzicami podczas zajęcia otwartego.

 

Zadanie 12.

            Wycieczka do Urzędu Pocztowego w Giżycku była okazją do wysłania pozdrowień dla Pani Ludmiły J. 11 października kartka pocztowa z naszego pięknego miasta udała się w podróż do Aleksandrowa Łódzkiego

 

Zadanie 13.

„Napisz kartę bohaterom”- wspaniała akcja dzięki której dzieci uczą się pomagania, empatii i wdzięczności. Dzięki tym wspaniałym ludziom- bohaterom- możemy żyć w wolnym kraju. DZIĘKUJEMY

 

Zadanie 14.

            Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”.

W naszym przedszkolu konkurs w troszkę innej odsłonie- Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pod hasłem: „Dawna ozdoba mazurskiej chaty”. Na konkurs wpłynęło 13 prac z 4 placówek. Regulamin nie określał rygorystycznie formy pracy- dowolna przestrzenna, płaska. Prace przeszły nasze oczekiwania- piękno, różnorodność form i technik pokazała jak twórczy są rodzice i ich dzieci. Wybór przed którym stanęło jury był bardzo trudny- dlatego jednogłośnie zdecydowaliśmy że nagrodzimy wszystkich jednakowo.

 

Zadanie 17.

            Konkurs fotograficzny pod tytułem „Zakątki Mazur w obiektywie”. Konkurs dla dzieci z całego przedszkola. Niestety nie zgromadził wielu prac, ale za to te, które napłynęły były esencją piękna naszego regionu- za względu na brak zgody na udział tych dzieci w projekcie nie mogę opublikować fotografii.

 

Zadanie 18.

            „Szlakiem historii”… Giżycko to piękne miasto, które ma wiele wspaniałych miejsc godnych odwiedzin. Głównymi zabytkami charakterystycznymi dla nas są Zamek Krzyżacki, który obecnie pełni funkcję hotelu, wieża ciśnień z tarasu które rozciąga się widok na całe miasto.

Często odwiedzanym przez nas miejscem jest Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. To tu odbywa się wiele ważnych wydarzeń- rekonstrukcje walk, koncerty czy zloty motocykli.

Na uwagę zasługuje również uwielbiany przez dzieci zabytkowy most obrotowy, który w sezonie letnim jest otwierany i zamykany kilka razy dziennie tak, aby udostępnić możliwość przemieszczenia się dla ruchu wodnego z jeziora Niegocin na Kisajno. W tym roku pogoda pozwalała nam na wiele pieszych wycieczek podczas których odwiedzaliśmy te wszystkie wspaniałe miejsca.

 

            Udało nam się zrealizować 14 zadań, dzięki którym nasze przedszkolaki są bogatsze w niezbędną wiedzę na tematu Polski.

W imieniu swoim, koleżanek i dzieci serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tak pięknym projekcie i meldujemy gotowość do kolejnych edycji J

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z „Koncertu dla Niepodległej”

 

            8 listopada 2018 roku w Giżyckim Centrum Kultury odbył się „Koncert dla Niepodległej”, który był projektem  Stowarzyszenia Zintegrowani przy Przedszkolu Miejskim nr1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku współfinansowanym przez Gminę Miasta Giżycka.

            Uroczystość jest odpowiedzią na uczczenie 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

            Podczas koncertu gościliśmy przedstawicieli Miasta Giżycka oraz rodziców, dziadków naszych przedszkolaków. Dzieci z poszczególnych grup wiekowych prezentowały wiersze patriotyczne autorstwa Pani Doroty Kluski i Pani Agaty Dziechciarczyk oraz śpiewały piosenki pochodzące z płyty „Serce dla Polski” Państwa Moniki Mateusza Kluza.

 

 

Scenariusz „Koncert dla Niepodległej”

 

 

  1. Wstęp

 

Spotykamy się dzisiaj na „Koncercie dla Niepodległej”- zorganizowanym  z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Uroczystość prowadzą nauczycielki Marta Cieciura i Agnieszka C.

 

Koncert jest projektem Stowarzyszenia Zintegrowani przy Przedszkolu Miejskim nr1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku współfinansowanym przez Gminę Miasta Giżycka.
Za chwilę odśpiewamy hymn państwowy.

Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Wasi dziadkowie pamiętają czasy, gdy za śpiewanie hymnu można było stracić życie.

 

POWSTAŃ

BACZNOŚĆ

DO HYMNU

  1. Hymn  (1)

 

PO HYMNIE

                       

                        Witamy serdecznie zaproszonych gości:

  •  Burmistrza Giżycka- Pana Wojciecha Karola I.
  • Dyrektora MZOSiP- Pana Piotra S.
  • Dyrektor PPP- Panią Bożenę G.
  • Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej- Panią Ewę O.
  • Prezesa FOWJM- Panią Jolantę P.
  • Dyrektor PM nr 4 – Panią Iwonę S.
  • pracownika Nadleśnictwa Giżycko- Pana Stanisława S.
  • Pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej- Panią Krystynę W.
  • Pracownika Biblioteki pedagogicznej- Panią Hannę Z.
  • Wszystkich zebranych na Sali gości- rodziców i  dziadków naszych przedszkolaków

 

 

  1. Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie.
    Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat.
    Wiem, to były czasy zaborów. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie.

 

Przed Państwem wystąpią dzieci  z grupy V i VII integracyjnej prezentując

WIERSZ Agaty Dziechciarczyk Pt. „Rozbiory- droga do wolności”- V, VII

 

Oraz  INSCENIZACJĘ PIOSENKI Moniki Kluzy „Niepodległa” (2) pod kierunkiem Agnieszki C. i Marty Cieciura

 

 

 

 

  Straszna to w historii chwila
Gdy się Polska podzieliła                               IGA
Albo rozdzielona raczej
Znikła z mapy – nie inaczej!

Trzech zaborców to zrobiło
Trzech do tego przyczyniło                            MILENA
Nasze ziemie zagrabili
Do swych krajów przyłączyli

Rosja, Austria oraz Prusy
Na nasz kraj miały zakusy                             JAŚ G.
Po kryjomu spiskowali
Polskę z mapy wymazali

Są w historii tej sprzed laty
Trzy w historii smutne daty                            TYMEK
Bo po trzykroć to się stało
Jakby jeden było mało

Jeden, siedem, siedem, dwa
Datę - pierwszy rozbiór ma                            JAŚ CH.
Jeden, siedem, dziewięć, trzy
Drugi rozbiór – wiesz to Ty

A ostatni rozbiór trzeci
Taką datę ma w pamięci
Jeden, siedem, dziewięć, pięć                         EMILKA
Do wolności Tęskna chęć

Lecz choć lata te są straszne
To w historii bardzo ważne
I należy je pamiętać                                       JULKA G.
Bo prowadzą do Zwycięstwa

Naród, chociaż był dzielony
Poddać nie chciał się niewoli                         PAWEŁ N.
I pomimo trzech rozbiorów
Wyszedł w końcu spod zaborów

Po upływie długich lat
Znowu Polskę widzi świat                              FILIP
Razem sto dwadzieścia trzy
Było lat niewoli dni

Więc dziękować trzeba teraz
Tym, co poszli już do nieba                           AREK
I za wolność swej Ojczyzny
Zostawili w sercach blizny

100 lat temu pogrzebana Polska dźwignęła się po długiej niewoli. Ten dzień 11 listopada cały polski naród rozdarty przez 3 zaborców wołał radośnie: POLSKA WOLNA, POLSKA NIEPODLEGŁA, NIECH ŻYJE WOLNA POLSKA

 

  1. Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego suwerenność. W Polsce symbolami państwowymi są: godło- wizerunek Orła Białego na czerwonym tle, flaga biało- czerwona i hymn- Mazurek Dąbrowskiego. Symbole te rozpoznawalne są wszędzie i przez wszystkich- małych i dużych. Każdy z nich ma długą historię sięgającą nawet czasów piastowskich.

Przedszkolaki z grupy II przedstawią

wiersz Agaty Dziechciarczyk   „Kocham Polskę” oraz

piosenkę Moniki Kluzy „Kiedy pada deszcz” (3)

 

 

  1. Prześladowani Polacy, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami.

Przed Państwem wystąpią dzieci z grupy VII integracyjnej

z gościnnym udziałem Dziadka Ani –Panem           Jerzym O. w wierszu

Doroty Kluski Pt. „Polska”

 

Oraz piosenką- „Serce dla Polski” (4)

Usiadł dziadek na fotelu

z małą wnuczką na kolanach,

 opowiada stare dzieje,

a dziewczynka zasłuchana,                                       PATRYK

patrzy w jego stare oczy,

nic nie mówi bo nie trzeba

dziadek chwile się zamyślił

po czym oczy wzniósł do nieba

 

wiesz maleńka…        DZIADEK

 

co dziadziusiu            ANIA

 

chce byś cos zapamiętała

szanuj Polskę bo to kraj twój

i choć jesteś jeszcze mała                               DZIADEK

ucz się dziecko co to flaga

co to godło i Ojczyzna

i bądż dumna żeś jest Polką

zawsze się do Polski przyznaj

 

 

 

 

 

 

  1. O miłości do Ojczyzny można mówić wiele, trudniej o niej świadczyć. Obchodząc dziś 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chcielibyśmy tu zgromadzonym dać tylko wskazówki do kształtowania nowoczesnego patriotyzmu, przypominając wartości jakimi są wzajemny szacunek i dbałość o polszczyznę.

 

Przed Państwem dzieci z grupy II w piosence

„Polsko śpiewam dla ciebie” (5)

 

  1. Wierność Polsce sprawdza się nie tylko w czasach trudnych, ale także w codziennym przedszkolnym życiu.

Czy potrafimy je docenić powiedzą Państwu dzieci z grupy V prezentując wiersz Agaty Dziechciarczyk- „Kwiat dla Polski”

 

 

Kiedyś dawno przed wiekami
Polska kwitła jak ten kwiat
Lecz ją inni zagrabili
I zapomniał o niej świat

Świat zapomniał, kwiat obumarł
Smutek, żal pozostał

Lecz się Polska odrodziła
Jak po zimie wiosna

Nowe siły weń wstąpiły
Choć się krew polała
Nasi jednak zwyciężyli
Polska znów jest cała

 

  1. Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy...
    Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę...
    Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci...
     

W utworze „Listopadowa piosenka” (6) zaprezentują się dzieci z grupy V

 

  1. Co było minęło- my to pamiętamy , dzięki temu teraz naszą Polskę mamy.

Polskę wolną, piękną i tak kolorową jak jesienne liście co nam drzewa zdobią. Naszym miastem Giżycko- to tutaj mieszkamy i dlatego zwiemy się giżycczanami.

 

  1. PIOSENKA – „Moja ziemio ukochana” (7) w wykonaniu grupy V i VII integracyjnej jest najlepszym dowodem na miłość do naszej małej Ojczyzny

 

Kończąc dzisiejszy Koncert dla Niepodległej pragniemy skierować słowa podziękowania do wszystkich, którzy biorą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości i przyczynili się do ich organizacji.  Dziękujemy za przybycie wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom. Dziękujemy dzieciom za piękny występ, nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Dziękujemy sponsorom za okazaną pomoc oraz giżyckiemu fotografowi Panu Piotrowi P.

 

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Marta Cieciura



Wyślij wiadomość
do Marta Cieciura

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Marta Cieciura

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka