Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

W laboratorium dźwięku (Wybuchowe Laboratorium)

Anna Krzempek   Styczeń 2014

Przykładowe eksperymenty ze scenariusza: ● Eksperyment 1: Do czego służy ucho? Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą wnętrze ucha i omawia, do czego ucho służy i jak jest zbudowane. Po sformułowaniu tezy, że uszy służą do słuchania, badamy, czy na pewno tylko do tego. W tym celu p... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Styczeń 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: list od profesora Ekspertusia oraz ilustracje przedstawiające budowę ludzkiego ucha. Znajdziesz je TU.

Scenariusz nietypowych zajęć, przybliżających dzieciom świat nauki, w całości opartych o przeprowadzane z udziałem dzieci eksperymenty fizyczne!
Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:

  • zna zasady obowiązujące podczas przeprowadzania doświadczeń;
  • wykonuje doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
  • podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia.
Przykładowe eksperymenty ze scenariusza: ● Eksperyment 1: Do czego służy ucho? Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą wnętrze ucha i omawia, do czego ucho służy i jak jest zbudowane. Po sformułowaniu tezy, że uszy służą do słuchania, badamy, czy na pewno tylko do tego. W tym celu przeprowadzamy następujący eksperyment: prosimy, aby dzieci obróciły się kilka razy wokół własnej osi, a następnie, by siadły na ziemi. Mimo że już się nie kręcą, w głowie kręci się im jeszcze przez kilka minut. Dlaczego? Ponieważ w kanalikach ucha znajduje się płyn, który zaczyna się ruszać, kiedy my zaczynamy się kręcić. Kiedy usiedliśmy na podłodze, płyn jeszcze przez kilka minut się poruszał. Dlatego nasz mózg miał wrażenie, że nadal się kręcimy. Ucho służy do słuchania, ale jest także narządem równowagi. ● Eksperyment 2: Muzyczny kubek. Na dnie plastikowego kubka należy zrobić dziurkę przy pomocy gwoździa lub grubej igły, następnie przeciągnąć sznurek, a na jego końcu zamocować spinacz w taki sposób, aby był na zewnątrz. Następnie przesuwamy wilgotną gąbkę wzdłuż sznurka. Kubek będzie grał. Jakie zwierzę zamieszkało w kubku? Wydobywający się dźwięk przypomina pianie koguta.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Skok w nowy rok przedszkolny! Poznaj naszą gazetkę promocyjną Zobacz