Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 536.52 kb
Stron: 2
Id: 3931

W laboratorium dźwięku (Wybuchowe Laboratorium)

Anna Krzempek   Styczeń 2014

Przykładowe eksperymenty ze scenariusza: ● Eksperyment 1: Do czego służy ucho? Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą wnętrze ucha i omawia, do czego ucho służy i jak jest zbudowane. Po sformułowaniu tezy, że uszy służą do słuchania, badamy, czy na pewno tylko do tego. W tym celu p... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (4.92 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.
Pomoce dydaktyczne 1

Zobacz również

eksperymentmetody aktywnescenariusz zajęćtechnika

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Scenariusze zajęć wieloobszarowych

Więcej z tego numeru

Styczeń 2014

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: list od profesora Ekspertusia oraz ilustracje przedstawiające budowę ludzkiego ucha. Znajdziesz je TU.

Scenariusz nietypowych zajęć, przybliżających dzieciom świat nauki, w całości opartych o przeprowadzane z udziałem dzieci eksperymenty fizyczne!
Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:

  • zna zasady obowiązujące podczas przeprowadzania doświadczeń;
  • wykonuje doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
  • podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia.
Przykładowe eksperymenty ze scenariusza: ● Eksperyment 1: Do czego służy ucho? Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą wnętrze ucha i omawia, do czego ucho służy i jak jest zbudowane. Po sformułowaniu tezy, że uszy służą do słuchania, badamy, czy na pewno tylko do tego. W tym celu przeprowadzamy następujący eksperyment: prosimy, aby dzieci obróciły się kilka razy wokół własnej osi, a następnie, by siadły na ziemi. Mimo że już się nie kręcą, w głowie kręci się im jeszcze przez kilka minut. Dlaczego? Ponieważ w kanalikach ucha znajduje się płyn, który zaczyna się ruszać, kiedy my zaczynamy się kręcić. Kiedy usiedliśmy na podłodze, płyn jeszcze przez kilka minut się poruszał. Dlatego nasz mózg miał wrażenie, że nadal się kręcimy. Ucho służy do słuchania, ale jest także narządem równowagi. ● Eksperyment 2: Muzyczny kubek. Na dnie plastikowego kubka należy zrobić dziurkę przy pomocy gwoździa lub grubej igły, następnie przeciągnąć sznurek, a na jego końcu zamocować spinacz w taki sposób, aby był na zewnątrz. Następnie przesuwamy wilgotną gąbkę wzdłuż sznurka. Kubek będzie grał. Jakie zwierzę zamieszkało w kubku? Wydobywający się dźwięk przypomina pianie koguta.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania