Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Kra, kra, jak biało dookoła [scenariusz przedstawienia]

Natalia Petrynka-Szymańska   Styczeń 2014

Fragment spektaklu: Dzieci przebrane są za ptaszki. Ważne jest, aby wypowiadając kwestie, mali aktorzy wczuwali się w rolę. Zwłaszcza kiedy ptaszki się martwią, marudzą i chwalą. Gawron: Kra, kra, jak biało dookoła. W nóżki zimno, dzióbek marznie. Mroźna zima zawitała, czy długo z nami zostanie? K... więcej
Pobierz
Ten plik można kupić za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA lub usługi bliżej MAX.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania
Scenariuszowi towarzyszy gotowa pomoc dydaktycznapodkład instrumentalny do piosenki „Zimowa prośba zwierząt” (wraz z zapisem nutowym i tekstem). Znajdziesz go TU.

Realizowane w przedszkolach przedstawienia o tematyce zimowej odnoszą się zwykle do zimy jako śniegowej damy. Zima rozumiana jest jako upersonifikowane zjawisko, które rządzi światem. Zdarza się, że przedstawienia te mają zabarwienie literackie, w znaczeniu bajkowe. Zaakcentowana jest w nich główna postać, a pozostałe dzieci wypowiadają drobne kwestie. Proponujemy spojrzeć na zagadnienie zimy w sposób przyjazny dzieciom. Jeśli dobrze przygotujemy małych aktorów, to część pierwsza może mieć – oprócz edukacyjnego – wymiar komiczny, osiągnięty poprzez wcielenie się dzieci w role przemądrzałego gawrona, bystrej sójki czy wesołego gołębia.

Fragment spektaklu: Dzieci przebrane są za ptaszki. Ważne jest, aby wypowiadając kwestie, mali aktorzy wczuwali się w rolę. Zwłaszcza kiedy ptaszki się martwią, marudzą i chwalą. Gawron: Kra, kra, jak biało dookoła. W nóżki zimno, dzióbek marznie. Mroźna zima zawitała, czy długo z nami zostanie? Kra, kra. Gołąbek: Czarny gawronie, czas piórka stroszyć, by zimę przetrwać i się nie spłoszyć. W białym mieście przyszło nam teraz mieszkać i z utęsknieniem na wiosnę czekać. Gawron: Lubię stroszyć piórka przed wronami i eleganta udawać przed sroczkami. Krakać bluesa dla jaskółek mogę, a dla żony upolować mogę nawet… stonogę! Zimą siły brak mi jednak na popisy, chociaż bardzo lubię, gdy prosicie mnie o bisy. Moje cudne kra, kra zimą nie brzmi cudnie i czuję się, och!, pochmurnie. Gołąbek: Gawronie, marudo! – wołać się powinno na kogoś, kto zimy się przestraszył, głowę w pióra chowa, bo mu zimno i najchętniej w norze by się jakiejś zaszył. Sikorka: Wtrącę tu swoje dwa słowa, bo ciekawi mnie ta rozmowa. Otóż są ptaki, które zimą nas żegnają i do ciepłych krajów się udają. One wcale by z nami się dobrze nie bawiły i polskiej zimy by nie przeżyły. Mały, lecz dzielny ze mnie ptaszek i zimy się nie przestraszę!

Więcej z działu

Dziecko widzem i aktorem

Więcej z tego numeru

Styczeń 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

MP3
Zimowa prośba zwierząt - podkład (PD, mp3)

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź