Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


 • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Kiosk


Uzyskaj dostęp do ponad 2000 scenariuszy i artykułów dostępnych w naszym kiosku. Już od 18 zł miesięcznie.

Kim chciałbym zostać? – poznajemy zawody (scenariusz zajęć dla 4-latków)

Anita Arendarczyk   Maj 2014

Wybrane aktywności: ● Dobierz obrazek. Zabawa dydaktyczna polegająca na oglądaniu ilustracji, które przedstawiają wybrane zawody, i omówieniu ich. Chętne dzieci losują atrybuty poszczególnych zawodów, mówią, co się znajduje na ich obrazku i dopasowują go do dużych ilustracji z zawodami. ● Pokaż za... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Maj 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
 • fotografie przedstawiające przedstawicieli różnych zawodów – znajdziesz je TU;
 • i odpowiadające im kolorowankiTU.
Określono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:
 • wzbogaca swój słownik o nazwy zawodów;
 • zna zawody swoich rodziców i wie, czym oni się zajmują;
 • potrafi odtwarzać ruchem wybrany zawód;
 • uczy się szacunku do każdego rodzaju pracy;
 • potrafi opowiadać na podstawie ilustracji lub własnych doświadczeń;
 • aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
 • uczy się współdziałać w grupie;
 • poprawnie rozwiązuje zagadki;
 • prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów;
 • doskonali umiejętności techniczno-manualne.

Wybrane aktywności: ● Dobierz obrazek. Zabawa dydaktyczna polegająca na oglądaniu ilustracji, które przedstawiają wybrane zawody, i omówieniu ich. Chętne dzieci losują atrybuty poszczególnych zawodów, mówią, co się znajduje na ich obrazku i dopasowują go do dużych ilustracji z zawodami. ● Pokaż zawód. Zabawa ruchowo-twórcza – dzieci skaczą po sali w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce wskazane przez nauczyciela dziecko za pomocą dramy pokazuje wybraną postać wykonującą dany zawód. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć, o jaki zawód chodzi. ● O kim mowa? Podział dzieci na dwie drużyny. Dzieci siadają naprzeciwko siebie (np. drużyna zielonych i czerwonych) i rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela naprzemiennie – to dla jednej, to dla drugiej drużyny. Dzieci zbierają punkty-żetony w kolorze takim, jak ich drużyna. Drużyna, która zbierze więcej punktów, otrzymuje brawa od pozostałych dzieci. Przy okazji zadawania zagadek warto wytłumaczyć dzieciom, że tradycyjnie w języku polskim nazwy niektórych zawodów mają „męskie” brzmienie, np. piekarz, listonosz. Ale nie tylko mężczyźni pracują w tych zawodach – także kobieta może być piekarzem czy listonoszem. Tak samo, jak i krawcową czy pielęgniarką może być mężczyzna – mówi się wtedy o nim, że jest krawcem, pielęgniarzem.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka