Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Kim chciałbym zostać? – poznajemy zawody (scenariusz zajęć dla 4-latków)

Anita Arendarczyk   Maj 2014

Wybrane aktywności: ● Dobierz obrazek. Zabawa dydaktyczna polegająca na oglądaniu ilustracji, które przedstawiają wybrane zawody, i omówieniu ich. Chętne dzieci losują atrybuty poszczególnych zawodów, mówią, co się znajduje na ich obrazku i dopasowują go do dużych ilustracji z zawodami. ● Pokaż za... więcej
Pobierz
Ten plik można kupić za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA lub usługi bliżej MAX.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania
Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • fotografie przedstawiające przedstawicieli różnych zawodów – znajdziesz je TU;
  • i odpowiadające im kolorowankiTU.
Określono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko:
  • wzbogaca swój słownik o nazwy zawodów;
  • zna zawody swoich rodziców i wie, czym oni się zajmują;
  • potrafi odtwarzać ruchem wybrany zawód;
  • uczy się szacunku do każdego rodzaju pracy;
  • potrafi opowiadać na podstawie ilustracji lub własnych doświadczeń;
  • aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
  • uczy się współdziałać w grupie;
  • poprawnie rozwiązuje zagadki;
  • prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów;
  • doskonali umiejętności techniczno-manualne.

Wybrane aktywności: ● Dobierz obrazek. Zabawa dydaktyczna polegająca na oglądaniu ilustracji, które przedstawiają wybrane zawody, i omówieniu ich. Chętne dzieci losują atrybuty poszczególnych zawodów, mówią, co się znajduje na ich obrazku i dopasowują go do dużych ilustracji z zawodami. ● Pokaż zawód. Zabawa ruchowo-twórcza – dzieci skaczą po sali w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce wskazane przez nauczyciela dziecko za pomocą dramy pokazuje wybraną postać wykonującą dany zawód. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć, o jaki zawód chodzi. ● O kim mowa? Podział dzieci na dwie drużyny. Dzieci siadają naprzeciwko siebie (np. drużyna zielonych i czerwonych) i rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela naprzemiennie – to dla jednej, to dla drugiej drużyny. Dzieci zbierają punkty-żetony w kolorze takim, jak ich drużyna. Drużyna, która zbierze więcej punktów, otrzymuje brawa od pozostałych dzieci. Przy okazji zadawania zagadek warto wytłumaczyć dzieciom, że tradycyjnie w języku polskim nazwy niektórych zawodów mają „męskie” brzmienie, np. piekarz, listonosz. Ale nie tylko mężczyźni pracują w tych zawodach – także kobieta może być piekarzem czy listonoszem. Tak samo, jak i krawcową czy pielęgniarką może być mężczyzna – mówi się wtedy o nim, że jest krawcem, pielęgniarzem.

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Maj 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Prezenty mikołajkowe dla przedszkolaków! Zobacz