Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Kartka z kalendarza – LUTY

Kartka z kalendarza – LUTY

rok temu Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza – LUTY – o czym warto pamiętać?
Inspirowanki – zestaw gotowych pomysłów i inspiracji na zajęcia z przedszkolakami w lutym.


 

Nie zapomnij!

  • W związku z Dniem Numeru Alarmowego 112 (11 lutego) zaproś do przedszkola strażaka, policjanta lub ratownika medycznego.

  • W tym miesiącu obchodzimy lubiany przez przedszkolaki Dzień Kota (17 lutego). Może warto pomyśleć o zbiórce karmy dla zwierząt na rzecz pobliskiego schroniska? Jeśli się zdecydujesz na realizację, to zapraszamy do wzięcia udziału w naszym projekcie Bliżej Pieska, który idealnie wpasowuje się w powyższe działanie.

  • Z okazji Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) możesz zorganizować konkurs recytatorski. Aby inne przedszkola mogły wziąć udział w przygotowanej przez Ciebie inicjatywie, umieść szczegóły konkursu na naszej stronie w zakładce Społeczność
     

Niezapominajki i inspirowanki na luty: 

 

2 lutego – DZIEŃ NALEŚNIKA

 

7 lutego – DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

9 lutego – DZIEŃ PIZZY

  
11 lutego – DZIEŃ NUMERU 112

 

14 lutego – WALENTYNKI


16 lutego – TŁUSTY CZWARTEK

 

17 lutego – DZIEŃ KOTA

21 lutego – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

26 lutego – DZIEŃ DINOZAURA

27 lutego – DZIEŃ NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

 

Mamy dla Was mnóstwo inspiracji na zajęcia z przedszkolakami.

Na początek 20 scenariuszy zajęć – na każdy dzień miesiąca, dodatkowo materiał ten uzupełniamy poniżej piosenkami, filmami, aby ułatwić Ci zorganizowanie różnorodnych i ciekawych zajęć, które ucieszą i zachęcą do zabawy Twoje przedszkolaki!

Część z naszych materiałów dostępna jest BEZPŁATNIE (wystarczy zalogować się na stronie blizejprzedszkola.pl).

Aby w pełni korzystać z przygotowanych przez nas materiałów – wypróbuj naszą usługę bliżej MAX.

 

Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów?

Z pakietem bliżej MAX otrzymasz nieograniczony dostęp do scenariuszy i pomocy, filmów oraz piosenek (nie tylko zebranych przez nas), ale do całej zawartości naszego archiwum jak i NOWYCH treści!

 

 KIOSK

Temat: KARNAWAŁOWY ZAWRÓT GŁOWY

Cele edukacyjne: zachęcanie do wspólnych zabaw ruchowych i przy muzyce; kształtowanie umiejętności matematycznych; rozwijanie sprawności fizycznej.

 

Temat: MAGIA KARNAWAŁU

Cele edukacyjne: zapoznanie dzieci z tradycją balu karnawałowego; rozwijanie słuchu i pamięci muzycznej; kształtowanie poczucia rytmu; wdrażanie do gry na instrumentach.

 

Temat: PREHISTORYCZNE CZASY

Cele edukacyjne: wzbogacanie wiedzy na temat zawodu paleontologa; zapoznanie z etapami ewolucji człowieka; kształtowanie sprawności ruchowej.


Temat: W BAJKOLANDII      

Cele edukacyjne: wzbogacanie wiedzy o bajkach i ich bohaterach; doskonalenie umiejętności czytania; nabywanie umiejętności odróżniania zdarzeń świata realnego od fikcji; wdrażanie do zachowywania się stosownie do roli widza podczas przedstawienia teatralnego.

Subskrybując Bliżej MAX otrzymasz także 10 pobrań do pobierania dowolnych pomocy ze strony www.blizejprzedszkola.pl. Za pomocą pobrań możesz ściągnąć dowolne pomoce dydaktyczne, które wykorzystasz na zajęciach z dziećmi.

 

 PLATFORMA EDUKACYJNA

Uzupełnij swoje zajęcia o materiały filmowe, edukacyjne, które pomogą przedszkolakom zrozumieć trudniejsze zagadnienia i treści. Na platformie znajdziesz też szereg inspiracji na świetne zabawy przy muzyce. 

 MOJA PŁYTOTEKA

To serwis streamingowy, w którym znajdziesz ponad 6000 utworów muzycznych (piosenek, podkładów, audiobooków). Korzystaj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania sprzętu z napędem CD. Sprawdź, o ile wygodniejsza będzie Twoja praca!

 

Wypróbuj bliżej MAX za darmo przez 14 dni

W ramach testów oferujemy pełny dostęp do wszystkich trzech usług: Platformy edukacyjnej, Mojej płytoteki, Kiosku.

 

SKLEP

Co w tym miesiącu polecamy z naszego sklepu?

•    Idzie luty, podkuj buty… A zaglądając do naszego bliżejprzedszkolnego sklepu nie przegap nowości, która doskonale uzupełniła naszą ofertę: instrumentów marki NINO®! 
Nie od dziś wiadomo, że zabawy z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych przyczyniają się nie tylko do kształtowania kompetencji muzyczno-rytmicznych, ale i do całościowego rozwoju dziecka. 
Najprostsze spośród instrumentów perkusyjnych spośród tej bogatej oferty będą konieczne do realizacji zajęć według metodyki Carla Orffa, która stała się podstawą naszej najnowszej publikacji, o której więcej poniżej. :)

•    Zapraszamy do odkrywania naszej najnowszej publikacji „Zajęcia rytmiczno-muzyczne według koncepcji Carla Orffa” autorstwa Marcina Lemiszewskiego, która stanowi niezwykłą propozycję dla przedszkolaków oraz osób prowadzących zajęcia edukacyjne. To fascynująca podróż przez świat rytmów i dźwięków, podczas której dzieci nie tylko będą słuchać barwnych opowieści, ale także aktywnie uczestniczyć w zajęciach, rozwijając umiejętności słuchowe!


Każda nauczycielka, nauczyciel edukacji przedszkolnej, a także rodzic może przeprowadzić te zajęcia, niezależnie od posiadanych umiejętności muzycznych czy kompetencji w zakresie przedszkolnego rytmika. Zawarte w książce zabawy są dostosowane do możliwości każdego prowadzącego.


Częścią publikacji jest płyta CD z 10 udźwiękowionymi opowieściami stworzonymi z myślą o najmłodszych. Opowieści te skoncentrowane są na przygodach sześcioletniej Ani i jej młodszego brata Wojtka, ukazując wydarzenia z kolejnych pór roku. Audiobooki te nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale także integrują elementy muzyczne, angażując w pełni małych słuchaczy. Sama zaś koncepcja publikacji oparta jest na teorii Carla Orffa, co sprawia, że opowiadania składają się z fragmentów umożliwiających dzieciom aktywne uczestnictwo poprzez grę na prostych instrumentach perkusyjnych. Metoda ta integruje rytmikę, aktywne słuchanie muzyki oraz improwizację, pozwalając dzieciom odkrywać świat rytmów i dźwięków w przyjazny i kreatywny sposób.


Ale to nie wszystko! Zaplanujcie te zajęcia na czas występów z okazji przypadających w maju i w czerwcu Dnia Mamy i Taty, a także na zajęcia otwarte. Będą one nie tylko doskonałą formą prezentacji umiejętności nabytych przez dzieci, ale również niezapomnianym doświadczeniem, które wzbogaci ich edukacyjną podróż. Ta publikacja to nie tylko oferta edukacyjna, ale także zaproszenie do wspólnej zabawy i odkrywania świata dźwięków razem z najmłodszymi.
Zaintrygowana? Zaintrygowany? Koniecznie posłuchaj fragmentów!

•    W lutym nie powinno zabraknąć aktywności typowo zimowych, a więc zabaw na śniegu. Jeśli pogoda dopisze – doskonale sprawdzą się propozycje z publikacji „Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Zima” autorstwa niezwykle energetycznego i kreatywnego duetu: Agnieszki Bugajskiej i Anny Wiktor-Stępień. Oto wybrana spośród nich – do przeprowadzenia na zewnątrz:


Lodowe ozdoby – zabawy konstrukcyjne
(Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor-Stępień)


Potrzebne będą: okrągłe tace lub formy do tarty, zakrętki od słoików, foremki do ciastek, dary natury (gałązki, igliwie, nasiona), sznurek, woda, ewentualnie dwie plastikowe miseczki (mała i średnia – takie, aby mogły wejść jedna w drugą), dwa kubeczki o różnej średnicy, gumki recepturki, świeczka na baterię
Na okrągłych tacach i w zakrętkach od słoików ułóżcie dary natury (możecie też położyć foremkę do ciastek na tacę, wtedy lodowa ozdoba będzie miała kształt foremki). Zróbcie zawieszkę ze sznurka – umieśćcie go w ten sposób, by przynajmniej 10 cm wystawało poza tacę. Możecie też położyć foremki obok siebie i przeprowadzić sznurek przez wszystkie. Zalejcie naczynia wodą i pozostawcie na noc na zewnątrz aż do pełnego zamrożenia (jeśli pogoda na to nie pozwala – umieśćcie naczynia w zamrażalniku). Tak powstałe lodowe ozdoby można łączyć w girlandy lub tworzyć lodowe mobile (na patyku zawiesić sznurki z lodowymi girlandami) i wieszać na drzewach, dekorując przestrzeń ogrodu przedszkolnego.
Wariant: Możecie stworzyć również lodowe miseczki i lampiony. Wystarczy włożyć dwie miseczki jedną w drugą lub kubeczki jeden w drugi. W przestrzeń między naczyniami i na dnie poukładajcie dary i zalejcie je wodą. Złączcie naczynia gumką recepturką, w przeciwnym wypadku zamarzająca woda wypchnie jedno naczynie z drugiego. Odstawcie na noc na zewnątrz (lub do zamrażalnika), by woda zamarzła. Wyjmijcie tak powstałe naczynia. Miseczki możecie wykorzystać do gotowania zupy śnieżnej, a gdy do lodowego kubka włożycie świeczkę, powstanie „znikający” (topniejący) lampion.
A gdy lodu, mrozu i śniegu zabraknie? Zimowy klimat z łatwością wyczarujecie w
Waszej sali, chociażby siadając do poniższej zabawy:


Śnieżynki – zabawa manualna
(Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor-Stępień)


Dzieci mają do dyspozycji czarne tacki. Na każdej tacce leży papierowa, ażurowa śnieżynka (na każdej tacce inna) – może być wycięta z ażurowej serwetki lub po prostu: z kawałka papieru, na zasadzie tworzenia serwetek-wycinanek. Na tacki przedszkolaki przesiewają przez sito mąkę pszenną. Następnie zabierają śnieżynkę i oglądają powstały wzór. Potrząsają tacką, aby wyrównać powierzchnię mąki, a następnie palcem na jej powierzchni malują śnieżynki na wzór z szablonów.

•    Szczególnie na ciągnące się niekiedy zimowe popołudnia – z pomocą przybywa Dorota Kluska i publikacja Jej autorstwa „Muzyczny przepis na dobrą zabawę”! Bawić się można z jej wykorzystaniem nie tylko przy piosenkach (odsłuchajcie koniecznie ich fragmenty!), ale także korzystając z innych propozycji znajdujących się w książce, a skorelowanych z treścią piosenek. Oto wybrana aktywność:


Supełki – zabawa integracyjna
(Dorota Kluska) 


Nauczyciel dzieli grupę na dwie drużyny i w każdej wybiera kapitana. Dzieci z każdej drużyny stoją w szeregu i trzymają się za ręce. Kapitanowie podchodzą do przeciwnego zespołu, chwytają za rękę pierwsze dziecko i starają się „splątać drużynę”, prowadząc dziecko pod nogami lub nad rękami innych członków grupy. Pozostali uczestnicy poruszają się za kapitanem i nie puszczają rąk. Kapitanowie „plączą” dzieci przez około dwie minuty, następnie wracają do swoich drużyn i starają się je rozplątać tylko za pomocą poleceń słownych. Nauczyciel mierzy czas,
w jakim uda się wykonać zadanie. Wygrywa ta grupa, której kapitan jako pierwszy wykona zadanie.
 

 

Szkolenia:

Zapraszamy 10 lutego 2024 r. (sobota) o godz. 10:00 na bezpłatny webinar: INNOWACJA PEDAGOGICZNA – jak ją przeprowadzić krok po kroku na podstawie projektu WITAMINKI

 

 

 

Na zimę z pewnością przydadzą się propozycje Elizy Szeligi-Kraus ze szkolenia online „Pomysłowy kuferek – jesień/zima”. 

 

 

 

Jedyne takie TRIO: Pani Zuzia - Pani Monia - Pan Miłosz. Praktyczna i teoretyczna baza rozwiązań do pracy w przedszkolu 

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Prezenty mikołajkowe dla przedszkolaków! Zobacz