
Kartka z kalendarza – MARZEC
POLECAMYKartka z kalendarza – MARZEC – o czym warto pamiętać?
Inspirowanki – zestaw gotowych pomysłów i inspiracji na zajęcia z przedszkolakami w marcu
Mamy dla Was mnóstwo inspiracji na zajęcia z przedszkolakami.
Na początek scenariusze zajęć, dodatkowo materiał ten uzupełniamy poniżej piosenkami, filmami, aby ułatwić Ci zorganizowanie różnorodnych i ciekawych zajęć, które ucieszą i zachęcą do zabawy Twoje przedszkolaki!
Sprawdź również tygodniowe plany pracy jakie przygotowaliśmy. W tym miesiącu zachęcamy do realizacji tematów: Tajemniczy ogród oraz Czy to już wiosna?
Część z naszych materiałów dostępna jest BEZPŁATNIE (wystarczy zalogować się na stronie blizejprzedszkola.pl).
Aby w pełni korzystać z przygotowanych przez nas materiałów – wypróbuj naszą usługę bliżej MAX.
Niezapominajki i inspirowanki na marzec:
5 MARCA – DZIEŃ DENTYSTY
12 MARCA – DZIEŃ MATEMATYKI
14 MARCA – DZIEŃ MOTYLI
16 MARCA – DZIEŃ PANDY
18 MARCA – DZIEŃ RECYKLINGU
21 MARCA – POCZĄTEK WIOSNY
Sprawdź nasze inspiracje poniżej
22 MARCA – DZIEŃ WODY
27 MARCA – DZIEŃ TEATRU
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów? Skorzystaj z pakietu bliżej MAX
KIOSK
Temat: Na wiosenki powitanie
Temat: W teatrze
Temat: Z głową w chmurach
Temat: Wieś dawniej i dziś
Subskrybując Bliżej MAX otrzymujesz także 10 pobrań do pobierania dowolnych pomocy ze strony www.blizejprzedszkola.pl. Za pomocą pobrań możesz pobierać dowolne pomoce dydaktyczne, które wykorzystasz na zajęciach z dziećmi.
PLATFORMA EDUKACYJNA
Uzupełnij swoje zajęcia o materiały filmowe, edukacyjne, które pomogą przedszkolakom zrozumieć trudniejsze zagadnienia i treści. Na platformie znajdziesz też szereg inspiracji na świetne zabawy przy muzyce.
MOJA PŁYTOTEKA
To serwis streamingowy, w którym znajdziesz ponad 5600 utworów muzycznych (piosenek, podkładów, audiobooków). Korzystaj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania sprzętu z napędem CD. Sprawdź, o ile wygodniejsza będzie Twoja praca!
Wypróbuj bliżej MAX za darmo przez 14 dni
W ramach testów oferujemy pełny dostęp do wszystkich trzech usług: Platformy edukacyjnej, Mojej płytoteki, Kiosku.
Co w tym miesiącu polecamy z naszego sklepu?
Jednak… czy musisz świętować nietypowe dni (takie jak Dzień Spaghetti, Dzień Wiewiórki, Dzień Tęczy czy Dzień Postaci z Bajek), aby sięgnąć po tę książkę? Nie! Bo to Ty decydujesz, jak wykorzystasz zawarte w niej pomysły.
Ta publikacja towarzyszyć Ci będzie przez cały rok – nie odkładaj jej więc na półkę, lecz trzymaj zawsze pod ręką! To Twoja pomoc w planowaniu kreatywnych sensorycznych zabaw, które uczynią każdy dzień niezwykłym.
Poniżej wybrana z tego zbioru propozycja – inspirowana marcowym Dniem Teatru:
Paluszkowy teatrzyk – zabawa kreatywna
(Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor-Stępień)
Potrzebne będą: nożyk tapicerski, pudełko po zapałkach XL, nożyczki, papiery dekoracyjne, klej, czarny pisak i czarny cienkopis, patyczki kosmetyczne, plastikowe ruchome oczka, pomponik, włóczka
Dorosły wycina nożykiem w pudełku po zapałkach okienko na przodzie (górna połowa pudełka), a także całą podstawę. Dzieci dekorują pudełko, stylizując je na teatrzyk – wycinają z papieru kurtynę, oklejają papierem miejsce pod okienkiem. Z patyczka kosmetycznego robią kukiełkę, doklejając oko/oczy oraz fryzurę (pomponik/włóczka). Mogą również namalować cienkopisem na swoich palcach (środkowym i wskazującym) twarze. Dzieci wkładają patyczkowe kukiełki lub palce do wnętrza teatrzyku i zaczynają przedstawienie.
Niezależnie od umiejętności muzycznych czy kompetencji w zakresie rytmiki, każda nauczycielka, nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a także rodzic może przeprowadzić te zajęcia. Zawarte w książce zabawy są dostosowane do każdego prowadzącego.
Najistotniejszą częścią tej publikacji jest płyta CD z 10 udźwiękowionymi opowieściami skierowanymi do najmłodszych. Opowieści te, skoncentrowane na przygodach Ani i Wojtka, rozwijają wyobraźnię i integrują elementy muzyczne, angażując małych słuchaczy. Koncepcja oparta na teorii Carla Orffa pozwala dzieciom aktywnie w nich uczestniczyć poprzez grę na prostych instrumentach perkusyjnych, integrując rytmikę, aktywne słuchanie muzyki oraz improwizację. Przeprowadzone zajęcia doskonale sprawdzą się następnie do zaprezentowania podczas zajęć otwartych czy spotkań rodzinnych organizowanych na terenie przedszkola.
Obejrzyj film, na którym Autor prezentuje jeden ze sposobów pracy z publikacją.
Praca z tą publikacją jest niezwykle intuicyjna, gdyż dzięki dostępnym w niej skorowidzom tematycznym od razu wyszukasz zabawę z interesującego Cię obszaru lub pasującą do danego święta czy dnia nietypowego. Poniżej wybrany z tego zbioru wiersz, który doskonale sprawdzi się w najbliższych dniach jako inspiracja do działań z Twoimi starszymi przedszkolakami. Celem tej zabawy logopedycznej jest akcentowanie głoski r w wyrazach:
Kra, kra – Zima zła!
(Magdalena Ledwoń)
Zakrakały czarne kruki,
by udzielić wam nauki,
że ta Zima – kra, kra, kra!
– z Mrozem w parze długo szła.
Lecz opuścić nas musiała,
bo za mroźna i za biała.
A za statek w tej podróży
posłużyła Zimie kra.
Krajobrazowa porównywanka
(Dorota Smoleń, Katarzyna Klimek-Michno)
Propozycja doskonaląca pamięć i koncentrację, polegająca na porównywaniu tego samego krajobrazu w dwóch różnych dniach (albo np. w odstępie tygodniowym) i wskazywaniu różnic, które się pojawiły. Spacerując w określonym miejscu lub przebywając na placu zabaw czy niewielkim parku, nauczyciel prosi dzieci, żeby przypatrzyły się danej przestrzeni i spróbowały zapamiętać, co widzą. Gdy ponownie odwiedzą to miejsce, dorosły pyta dzieci o to, co się zmieniło. Przedszkolaki mogą wówczas zauważyć, że np. nie ma już zabawek w piaskownicy, wiatr zrzucił liście z drzew, huśtawki są mokre od deszczu, nie ma tu innych ludzi (a dzień wcześniej byli) itp.