Kartka z kalendarza – PAŹDZIERNIK
Kartka z kalendarza – PAŹDZIERNIK – o czym warto pamiętać?
Inspirowanki – zestaw gotowych pomysłów i inspiracji na zajęcia z przedszkolakami w październiku.
Nie zapomnij!
- Ustal termin zebrania z rodzicami podsumowującego wstępną obserwację i diagnozę dzieci.
- Pomyśl o pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla potrzebujących jej przedszkolaków. Skorzystaj też z naszych plakatów i artykułów promujących pozytywne postawy rodzicielskie.
- Pamiętaj o uroczystości z okazji Święta Niepodległości. W nowym wydaniu BLIŻEJ PRZEDSZKOLA znajdziesz nowe inspiracje, które możesz wykorzystać na zajęciach w listopadzie z okazji Święta Niepodległości.
- Ustal z rodzicami kwestię podarków mikołajkowych dla przedszkolaków.
- Niedługo po Dniu KEN przypada Dzień Szefa (16 października).
- W tym miesiącu obchodzimy Dzień Oszczędzania, ale na doskonaleniu swojego warsztatu zawodowego nie warto oszczędzać, kiedy na horyzoncie najlepsza konferencja tego roku –Jedyne takie TRIO: Pani Zuzia - Pani Monia - Pan Miłosz. Praktyczna i teoretyczna baza rozwiązań do pracy w przedszkolu.
Niezapominajki i inspirowanki na październik:
6 października – DZIEŃ UŚMIECHU
18 października – DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
25 października – DZIEŃ KUNDELKA
31 października – DZIEŃ OSZCZĘDZANIA
Mamy dla Was mnóstwo inspiracji na zajęcia z przedszkolakami.
Na początek 20 scenariuszy zajęć – na każdy dzień miesiąca, dodatkowo materiał ten uzupełniamy poniżej piosenkami, filmami, aby ułatwić Ci zorganizowanie różnorodnych i ciekawych zajęć, które ucieszą i zachęcą do zabawy Twoje przedszkolaki!
Część z naszych materiałów dostępna jest BEZPŁATNIE (wystarczy zalogować się na stronie blizejprzedszkola.pl).
Aby w pełni korzystać z przygotowanych przez nas materiałów – wypróbuj naszą usługę bliżej MAX.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów?
Z pakietem bliżej MAX otrzymasz nieograniczony dostęp do scenariuszy i pomocy, filmów oraz piosenek (nie tylko zebranych przez nas), ale do całej zawartości naszego archiwum jak i NOWYCH treści!
KIOSK
Temat: POCZTÓWKOWE PODRÓŻE
Cele edukacyjne: pobudzanie kreatywności i pomysłowości; pobudzanie kreatywności i pomysłowości.
Temat: W JESIENNYM KOSZYKU
Cele edukacyjne: stwarzanie okazji do dostrzegania i tworzenia rytmów; zachęcanie do aktywnego udziału w zabawach i zajęciach ruchowych; stwarzanie okazji do zabaw rozwijających motorykę małą.
Temat: ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ
Cele edukacyjne: rozbudzanie zainteresowania światem przyrody; usystematyzowanie wiadomości na temat warzyw; zapoznanie ze sposobami przechowywania owoców i warzyw zimą; rozwijanie kompetencji matematycznych.
Temat: PRZYGOTOWANIA DO ZIMY
Cele edukacyjne: zapoznanie z jesiennymi zwyczajami zwierząt leśnych; poznanie charakterystycznych cech wyglądu i zachowania wybranych gatunków; wdrażanie do właściwego dobierania ubioru do warunków pogodowych; zapoznanie ze sposobami przetwarzania żywności na okres zimy; stwarzanie okazji do wykonywania prac gospodarczych.
Subskrybując Bliżej MAX otrzymasz także 10 pobrań do pobierania dowolnych pomocy ze strony www.blizejprzedszkola.pl. Za pomocą pobrań możesz ściągnąć dowolne pomoce dydaktyczne, które wykorzystasz na zajęciach z dziećmi.
PLATFORMA EDUKACYJNA
Uzupełnij swoje zajęcia o materiały filmowe, edukacyjne, które pomogą przedszkolakom zrozumieć trudniejsze zagadnienia i treści. Na platformie znajdziesz też szereg inspiracji na świetne zabawy przy muzyce.
MOJA PŁYTOTEKA
To serwis streamingowy, w którym znajdziesz ponad 5600 utworów muzycznych (piosenek, podkładów, audiobooków). Korzystaj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania sprzętu z napędem CD. Sprawdź, o ile wygodniejsza będzie Twoja praca!
Wypróbuj bliżej MAX za darmo przez 14 dni
W ramach testów oferujemy pełny dostęp do wszystkich trzech usług: Platformy edukacyjnej, Mojej płytoteki, Kiosku.
SKLEP
Co w tym miesiącu polecamy z naszego sklepu?
- Jeśli potrzebujemy szybkiej inspiracji, nie wymagającej czasochłonnych przygotowań, warto sięgnąć po publikację Pobawmy się razem autorstwa Anny Sztaby. Jest to zbiór ponad 400 zabaw i gier, który wydaliśmy z pełnym przekonaniem o jego ogromnej wartości. Książka zawiera propozycje aktywności, których celem jest dostarczanie i bogacenie dziecięcych doświadczeń. Uczestnicząc w zaproponowanych w nim zabawach, dzieci mają szansę na utrwalenie posiadanych umiejętności i nabywanie nowych. Ich szczególnym atutem jest to, że nie wymagają przygotowywania skomplikowanych pomocy – w większość po prostu można od razu zacząć się bawić! Oto przykładowa aktywność z tego zbioru, o tematyce związanej z październikowym dniem nietypowym – Dniem Zwierząt:
Zaproszenia zwierząt
zabawa integracyjna
(Anna Sztaba)
Wszyscy siedzą w kręgu. Po prawej stronie prowadzącego jest puste miejsce. Zaprasza on do siebie dowolne dziecko, mówiąc np. Zapraszam cię Kasiu jako motyla. Wskazana osoba, naśladując motyli lot, dociera do prowadzącego i siada na pustym miejscu. To dziecko, które po swojej prawej stronie ma teraz puste miejsce, wywołuje innego kolegę, instruując, w jakie zwierzę ma się wcielić. Zabawa trwa do momentu, aż każde dziecko będzie wywołane.
A gdy będziecie chcieli odpocząć po jesiennym spacerze – z pomocą przybędą Opowieści z Krainy Spokoju Aleksandry Sepielak. To cykl opowiadań będących pomocnym narzędziem zarówno dla nauczycieli, jak i dla samych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Młodzi odbiorcy w czasie słuchania opowiadań relaksacyjnych nie tylko regenerują swoje zasoby, ale także odbywają podróż do świata wyobraźni, co dodatkowo rozwija ich zdolności poznawcze – między innymi tak ważną we współczesnym świecie kreatywność. Nauczyciele natomiast otrzymują pomoc we wsparciu grupy w czasie odczuwania intensywnych emocji czy nadmiernej pobudliwości i rozkojarzenia. Zachęcamy do posłuchania, co o tym niezwykłym audiobooku mówi sama jego Autorka: https://youtu.be/-0dH8ZcnTaw
- Październikowe zajęcia można uatrakcyjnić lub w ogóle zaplanować w oparciu o publikacje pochodzące z naszego jesiennego zestawu.To aż 4 książki pełne inspiracji! Wśród nich Zabawy sensoryczne na każdy dzień. Jesień autorstwa Agnieszki Bugajskiej i Anny Wiktor-Stępień. Z tego zbioru proponujemy wykonanie masy sensorycznej na Dzień Dyni (ale nie tylko!):
Dyniolina
(Agnieszka Bugajska, Anna Wiktor-Stępień)
Potrzebne będą: upieczona lub ugotowana dynia (bez skórki), mąka ziemniaczana, ewentualnie pestki dyni
Upieczoną (bądź ugotowaną) dynię zblendujcie. Stopniowo porcjami dosypujcie mąkę i ugniatajcie, tak by otrzymać konsystencję ciastoliny (by nie lepiła się do dłoni). W masie dyniowej możecie odbijać stempelki lub lepić z niej figurki.
Wskazówka: Gdy do dynioliny dołożycie pestki, wtedy masa zmieni strukturę na bardziej chropowatą. Dyniolinę należy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce.
- Czym byłby zwyczajowy dzień przedszkolaka bez zabaw z Panem Miłoszem…? Wiele dzieci i wielu nauczycieli nie wyobraża sobie już, aby Pan Miłosz nie „zagościł” codziennie w przedszkolnej sali! Robi to z sukcesem od kilku lat za pomocą swoich publikacji, w których kluczowe miejsce zajmują zrealizowane przez niego nagrania audio. Stały się one podstawą także dla publikacji Gimnastyka z Panem Miłoszem, którą można już zakupić w naszym sklepie! Będąc rytmikiem, Autor postanowił przygotować materiał, w którym punkt ciężkości będzie położony nie na umuzykalnianiu, lecz na ruchu – na zabawach realizujących założenia wychowania fizycznego w przedszkolu. Najistotniejszą częścią tej publikacji stały się więc konkretne ćwiczenia – nie pozbawione jednak walorów muzycznych i humorystycznych. Na płycie CD będącej częścią publikacji Czytelnicy znajdą osiem zupełnie nowych rozgrzewek – zróżnicowanych tematycznie, ułożonych od najłatwiejszych do najtrudniejszych (jednak po ich wprowadzeniu w zaproponowanej kolejności z tymi bardziej skomplikowanymi poradzą sobie także młodsze dzieci). Pozostałe dwie znane są już Czytelnikom miesięcznika „Bliżej przedszkola” i na płycie zostały zamieszczone jako bonus tracki. A jak Panu Miłoszowi wyszedł ten projekt i dlaczego wato po niego sięgnąć – można zobaczyć na filmie.
Szkolenia:
Na jesień z pewnością przydadzą się propozycje Elizy Szeligi-Kraus ze szkolenia online „Pomysłowy kuferek – jesień/zima”.
Jedyne takie TRIO: Pani Zuzia - Pani Monia - Pan Miłosz. Praktyczna i teoretyczna baza rozwiązań do pracy w przedszkolu