Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


 • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Jaś i Małgosia rozróżniają smaki (zajęcia inspirowane bajką)

Edyta Kaczanowska   Kwiecień 2014

Przykładowe zabawy ze scenariusza: ● Poczęstunek z różnymi smakami. Jaś i Małgosia połakomili się na słodycze. Sprawdzimy teraz, czy uda wam się rozpoznać słodki smak. Przygotowałam na talerzu kawałki różnego pożywienia. Kto chciałby spróbować jednego z tych kawałków i sprawdzić, czy jest słodki? N... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
 • sylwety do teatrzyku o Jasiu i Małgosi, obrazki do zabawy dydaktycznej - znajdziesz je TU;
 • podkład do piosenki „W świecie baśni” – TU;
 • autorska karta pracyTU.
W scenariuszu określono następujące umiejętności dzieci:
 • uważne oglądanie inscenizacji kukiełkowej;
 • wysnucie morału bajki o Jasiu i Małgosi;
 • wykonywanie sekwencji rytmiczno-ruchowych przy piosence;
 • rozpoznawanie i nazywanie podstawowych smaków;
 • klasyfikowanie wybranego pożywienia według smaku, także z użyciem kodu numerycznego bądź liczbowego; tworzenie zbiorów pożywienia o określonym smaku, także z użyciem kodu numerycznego
 • bądź liczbowego;
 • dobieranie pożywienia o takim samym smaku;
 • współdziałanie i współpraca.
Przykładowe zabawy ze scenariusza: ● Poczęstunek z różnymi smakami. Jaś i Małgosia połakomili się na słodycze. Sprawdzimy teraz, czy uda wam się rozpoznać słodki smak. Przygotowałam na talerzu kawałki różnego pożywienia. Kto chciałby spróbować jednego z tych kawałków i sprawdzić, czy jest słodki? Najlepiej, by na talerzu znalazły się rodzynki oraz kawałki jabłka, kiwi, grejpfruta, gruszki, mlecznej i bardzo gorzkiej czekolady, słonych paluszków (dodatkowo mogą być też inne owoce). Chętne dzieci wybierają coś z talerza, degustują i określają, czy zjedzony kawałek miał słodki smak. Potem przedszkolaki zastanawiają się, jakie jeszcze smaki występowały w zjedzonych kawałkach (kwaśny, gorzki, słony, cierpki). Próbują również odgadnąć nazwy testowanego pożywienia i przyporządkować smaki: rodzynki → słodkie, jabłko → słodko-kwaśne, kiwi → kwaśne, grejpfrut → słodko-gorzki, mleczna czekolada → słodka, ciemna czekolada → gorzka, gruszka → słodko-cierpka, słone paluszki → słone. ● Słodkie, słone, kwaśne, gorzkie. Mamy tu cztery talerze oznaczone numerami. Numer jeden to talerz ze słodkim smakiem, numer dwa – kwaśnym, numer trzy – słonym, a numer cztery – gorzkim. W koszyczku mam obrazki przedstawiające pożywienie o różnych smakach. Co tutaj mamy? Na jakim talerzu położymy to pożywienie? Nauczycielka prezentuje kolejne ilustracje. Przedszkolaki podają nazwy i określają smak jedzenia, a wybrane osoby umieszczają obrazki na właściwych talerzach (na talerzu numer jeden będzie cukierek, mleczna czekolada, lody śmietankowe i ciastko, na talerzu numer dwa – cytryna i kiwi, na talerzu numer trzy – ser żółty i słone paluszki, a na talerzu numer cztery – gorzka (ciemna) czekolada (…).

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!