Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 222.22 kb
Stron: 3
Id: 4101

Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

Agnieszka Pasternak    Kwiecień 2014

Oto pojawia się nowy, samozwańczy władca -uzurpator, a rodzice skłonni są poddawać się bezrefleksyjnie jego panowaniu. W królestwie zaczyna panować chaos. Mama w zasadzie nie odstępuje nowego dziecka na krok. Może z wyjątkiem sytuacji, kiedy niemowlę śpi w ciągu dnia. Jednak wówczas trzeba z kolei b... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

psychologiarodzinarodzicepedagogizacjapotrzeby dzieckaniemowlę

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2014

Dla dziecka w wieku przedszkolnym przyjście na świat młodszego rodzeństwa jest niejednokrotnie ekscytującym, obfitującym w wiele pozytywnych przeżyć wydarzeniem. Jednak równocześnie z punktu widzenia dziecka może być ono przyrównane do wybuchu rewolucji w królestwie, gdzie do tej pory rządził mały Król lub mała Królowa. Jak przygotować je na tą życiową zmianę? Jak postępować z dzieckiem, gdy nowy członek rodziny pojawi się w domu? – psycholog podpowiada!
Oto pojawia się nowy, samozwańczy władca -uzurpator, a rodzice skłonni są poddawać się bezrefleksyjnie jego panowaniu. W królestwie zaczyna panować chaos. Mama w zasadzie nie odstępuje nowego dziecka na krok. Może z wyjątkiem sytuacji, kiedy niemowlę śpi w ciągu dnia. Jednak wówczas trzeba z kolei być bardzo cicho, a co to za frajda dla przedszkolaka bawić się szepcząc?! Nawet w nocy nowe dziecko śpi w pokoju z rodzicami – jakaż to niesprawiedliwość, że ono może przebywać cały czas w miejscu, gdzie starsze dziecko ma „ograniczony dostęp”… Frustracja, złość, zazdrość to emocje, które słusznie mogą w tym czasie zawładnąć sercem przedszkolaka. Oczywiście obok nich są jeszcze inne uczucia: ciekawość co do tego małego człowieczka – jak wygląda, co potrafi, podekscytowanie zmianami w życiu rodziny, radość, że oto przybył ktoś, z kim będzie się można bawić cały dzień (dziecko może jeszcze nie mieć świadomości, że do momentu, kiedy możliwa będzie wspólna zabawa z rodzeństwem, musi upłynąć sporo czasu), duma z tego, że jest się starszym, bardziej rozumnym i doświadczonym dzieckiem, które może pomóc rodzicom w opiekowaniu się maluszkiem. Takie uczucia również – na szczęście – są wówczas udziałem dziecka. Niestety te trudne i nieprzyjemne emocje lubią brać górę i odzwierciedlać się w niekiedy bardzo wyrafinowanej formie zachowania (osobiście skutecznie zniweczyłam pewnego razu kąpiel młodszej siostry, wylewając na podłogę wodę z wanienki…).