Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

Agnieszka Pasternak    Kwiecień 2014

Oto pojawia się nowy, samozwańczy władca -uzurpator, a rodzice skłonni są poddawać się bezrefleksyjnie jego panowaniu. W królestwie zaczyna panować chaos. Mama w zasadzie nie odstępuje nowego dziecka na krok. Może z wyjątkiem sytuacji, kiedy niemowlę śpi w ciągu dnia. Jednak wówczas trzeba z kolei b... więcej
Pobierz
Ten plik można kupić za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA lub usługi bliżej MAX.
Dla dziecka w wieku przedszkolnym przyjście na świat młodszego rodzeństwa jest niejednokrotnie ekscytującym, obfitującym w wiele pozytywnych przeżyć wydarzeniem. Jednak równocześnie z punktu widzenia dziecka może być ono przyrównane do wybuchu rewolucji w królestwie, gdzie do tej pory rządził mały Król lub mała Królowa. Jak przygotować je na tą życiową zmianę? Jak postępować z dzieckiem, gdy nowy członek rodziny pojawi się w domu? – psycholog podpowiada!
Oto pojawia się nowy, samozwańczy władca -uzurpator, a rodzice skłonni są poddawać się bezrefleksyjnie jego panowaniu. W królestwie zaczyna panować chaos. Mama w zasadzie nie odstępuje nowego dziecka na krok. Może z wyjątkiem sytuacji, kiedy niemowlę śpi w ciągu dnia. Jednak wówczas trzeba z kolei być bardzo cicho, a co to za frajda dla przedszkolaka bawić się szepcząc?! Nawet w nocy nowe dziecko śpi w pokoju z rodzicami – jakaż to niesprawiedliwość, że ono może przebywać cały czas w miejscu, gdzie starsze dziecko ma „ograniczony dostęp”… Frustracja, złość, zazdrość to emocje, które słusznie mogą w tym czasie zawładnąć sercem przedszkolaka. Oczywiście obok nich są jeszcze inne uczucia: ciekawość co do tego małego człowieczka – jak wygląda, co potrafi, podekscytowanie zmianami w życiu rodziny, radość, że oto przybył ktoś, z kim będzie się można bawić cały dzień (dziecko może jeszcze nie mieć świadomości, że do momentu, kiedy możliwa będzie wspólna zabawa z rodzeństwem, musi upłynąć sporo czasu), duma z tego, że jest się starszym, bardziej rozumnym i doświadczonym dzieckiem, które może pomóc rodzicom w opiekowaniu się maluszkiem. Takie uczucia również – na szczęście – są wówczas udziałem dziecka. Niestety te trudne i nieprzyjemne emocje lubią brać górę i odzwierciedlać się w niekiedy bardzo wyrafinowanej formie zachowania (osobiście skutecznie zniweczyłam pewnego razu kąpiel młodszej siostry, wylewając na podłogę wodę z wanienki…).

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2014

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź