Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Realizacja projektu PNPC-SP 2 w Tucholi/ realizacja przez Sylwię Grabowską


Film dodał(a) SYLWIA GRABOWSKA
ponad 5 lat temu, wyświetleń 623


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W realizacje projektu Piękna Nasza Polska Cała były zaangażowane 3 grupy z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 im. K. Karasiewicza w Tucholi oraz na prośbę Samorządu Uczniowskiego w realizacje niektórych zadań włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Tucholi( w naszym budynku szkolnym jest Szkoła Podstawowa i wygasające Gimnazjum).

Niniejsza relacja zawiera omówienie zadań zrealizowanych przez dzieci z klasy 0A („pszczółki”) pod kierunkiem wychowawcy- Sylwii Grabowskiej.

Zadanie 1.

Zorganizowanie Kącika  „Piękna Nasza Polska Cała”.

Od 5.09 przedszkolaki wraz w wychowawcą przygotowywały kącik patriotyczny. Na ścianie zawieszone zostały zdjęcia symboli narodowych oraz godło Tucholi. Do kącika czytelniczego dzieci przyniosły książeczki o tematyce patriotycznej, legendy polskie i legendy o Tucholi.

Wychowawca korzystał z tych publikacji podczas tzw. relaksacji po obiedzie (głośne czytanie bajek dzieciom, a następnie rozmowa nt. usłyszanych treści).

 

Zadanie 2.

Szlakiem historii – zorganizowanie wycieczki, której celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.

W terminie  od 9.09 do27.10 dzieci odbyły cykl spacerów po Tucholi do miejsc pamięci narodowej ( m.in. pomnik patronki Tucholi- św. Małgorzaty, pomnik patrona szkoły – K. Karasiewicza, pomnik lokalnego patrioty- ks. J.Wryczy). Dzieci podczas pieszych wycieczek poznawały historię naszego miasta i zdobywały informację o najważniejszych lokalnych  bohaterach.

 

Zadanie 3.

Na skrzydłach historii – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości (historia, zabytki, ciekawostki).

We wrześniu przygotowałam prezentację multimedialną w postaci quizu dla dzieci o naszym mieście. (Pani Ludmiła Fabiszewska wyraziła zgodę na zmianę formy z prezentacji na quiz).Prezentacja została zamieszczona na stronie projektu Piękna Nasza Polska Cała.

Quiz był świetną lekcją dla dzieci, które pod koniec listopada mogły sprawdzić swoja wiedzą o Polsce i Tucholi podczas rozwiązywania zagadek w prezentacji multimedialnej.

 

Zadanie 4.

„Napisz kartkę Bohaterom”.

25.09 dzieci złożyły hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego wysyłając kartkę z podziękowaniem za to, że mogą żyć i uczyć się w wolnej Polsce.

Pamiętając o uczestnikach powstania, zerówkowicze zbudowali most między pokoleniami. Sercem rysowane pocztówki zostały wspólnie zapakowane  i wysłane pocztą. Mamy nadzieję, że kartki będą powodem do pozytywnych wzruszeń dla naszych Bohaterów.

Zadanie 5.

„Piękna Nasza Polska Cała”- wysłanie pocztówki swojej miejscowości  do pani Ludmiły Fabiszewskiej.

Dzieci samodzielnie przygotowały pocztówkę miasta. Pracowite "pszczółki" wybrały zdjęcia miejsc, które są najbliższe ich sercom oraz wkleiły tekst z legendą o św. Małgorzacie, patronce miasta. Dodatkowo pięknymi rysunkami przyozdobiły kartkę.Wspólne wyjście na pocztę było okazją do podziwiania uroków jesiennego pejzażu serca Borów Tucholskich. Do koperty z ręcznie robioną pocztówką, dołączyliśmy również tradycyjną widokówkę.

 

Zadanie 6.

Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja Mała Ojczyzna”.

W terminie od 1.10 do 5.11 dzieci z klas 0,1 i 2 (klas 3 nie mamy, ponieważ jesteśmy nowo powstającą szkołą podstawową, tworzoną w wygasającym gimnazjum) mogły wziąć udział w ogłoszonym przeze mnie  konkursie plastycznym. Prace zostały zaprezentowane w dniu  14.11 podczas apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania prze z Polskę Niepodległości.

Po apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu, a jury wraz z panią Dyrektor, wręczyło nagrody i wyróżnienia .Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.

 

Zadanie 7.

Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

Przez 3 kolejne tygodnie, począwszy od 2.10 , dzieci co wtorek zaczynały uczyć się wiersza o tematyce patriotycznej. Natomiast w każdy piątek, pięknie recytowały wiersz przed kolegami z innych klas zerowych.

I tak dzieci nauczyły się następujących wierszy :

-„ Barwy Ojczyste”- Cz. Janczarski

-„ Co to jest Polska?” -  Cz. Janczarski

- „Moja Mała Ojczyzna”- Joanna Białobrzeska

Dodatkowo wiersz „Barwy Ojczyste „ dzieci zaprezentowały na apelu 14.11 .

 

Zadanie 8.

„Drzewo Pamięci” – zasadzenie przez szkołą, przy głównym wejściu drzewa jako symbolu życia i wolności.

10.10 dzieci otrzymały od Nadleśnictwa Woziwoda drzewo. Wraz z panem  leśniczym dzieci przyozdobiły drzewo biało- czerwoną wstążką, a następnie zasadziły je przy głównym wejściu do szkoły.

 

Zadanie 9.

Nauka tańca ludowego.

Od 15.10 dzieci uczyły się ludowego tańca pt. „Walcerek tucholski”. Pierwszy pokaz tańca zaprezentowały dzieciom panie z Towarzystwa Borowiackiego. Panie nauczyły dzieci śpiewać piosenkę do tańca. gwarą borowiacką ( m.in. tekst „Ty pójdziesz do Boru, ja będę poczywać i nie bedema ciżko robić, dobrze się miewać ”).

Dzieci przez 3 tygodnie utrwalaly kroki tańca i słów piosenki, a 14.11 na apelu z okazji 100. Rocznicy odzyskania Niepodległości, zaprezentowały swoje wykonanie wspomnianego walcerka.

 

Zadanie 10.

Nauka piosenki „Mały Patriota”- Mała Orkiestra Dni Naszych.

Od 18.10 dzieci uczyły się słów piosenki „Mały Patriota”. Pod koniec miesiąca do pięknie śpiewanej piosenki, dzieci dołożyły choreografię wg własnego pomysły (przedyskutowaną podczas zajęć i wybraną w wyniku głosowania).

Całość dzieci zaprezentowały 14.11  na apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

 

Zadanie 11.

Zawody sportowe bialo-czerwonych.

26 października, wychowawca klasy 3 a gimnazjum, zorganizował zawody sportowe z udziałem swoich uczniów  oraz dzieci klas zerowych.

Po intensywnej rozgrzewce cztery drużyny dzieci, przy wsparciu starszych kolegów, rywalizowały w kilku konkurencjach, m.in. bitwie na poduszki, biegu z lodowymi pachołkami, biegu i rzutu do celu. Dzięki cennym wskazówkom gimnazjalistów, ich opiece nad maluchami i motywującym okrzykom zawody przebiegły w fantastycznej atmosferze.

Nie dało się rozstrzygnąć, kto lepiej się bawił: zerówkowicze czy gimnazjaliści...?

 

Zadanie 12.

Hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”.

" Za Twoim przewodem, złączym się z narodem..."

9 listopada zerówkowicze przy wsparciu uczniów Szkoły Podstawowej i gimnazjalistów, przystąpili do bicia rekordu Polski na największą liczbę uczniów jednocześnie śpiewających "Mazurek Dąbrowskiego".

Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy  zaśpiewali cztery zwrotki hymnu.

Film z tego wydarzenia znajduje się na stronie szkoły :

 

https://web.facebook.com/1745432418865075/videos/266246854061678/

 

Zadanie13.

Apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

"Niepodległa, niepokorna

zawsze była, będzie, jest.

Uskrzydlona bielą orła,

bije rytmem naszych serc!"

O prawdziwości tych słów 14 listopada zapewniały dzieci klas zerowych, które przygotowały dla starszych kolegów uroczystą akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas uroczystości zaproszeni goście wysłuchali recytacji wierszy o najważniejszych symbolach narodowych oraz ilustrowanych ruchem piosenek o tematyce patriotycznej.

Zerówkowicze, którzy na zajęciach zgłębiają kulturę i tradycję naszego regionu, zaprezentowali również ludowy taniec borowiacki - "Walcerek tucholski".

Ważnym elementem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja mała Ojczyzna". Jury, w składzie pani Bożena Mahlik i Elżbieta Pieczka, spośród 40 dostarczonych prac, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci klas zerowych oraz uczniowie klas pierwszych i drugich.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

Nasi zerówkowicze zakończyli ten odświętny dzień niezwykłym podwieczorkiem - przepysznymi biało-czerwonymi babeczkami.

 

Zadanie 14.

„Według przepisu Babci i Dziadka”- wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy i degustacja.

30.11 dzieci udały się do Muzeum Borów Tucholskich,  gdzie panie z Towarzystwa Borowiackiego wraz z dziećmi zrobiły masło wg wskazówek zapisanych  w „Wielkiej księdze przepisów kulinarnych z regionu borowiackiego”. Dzieci ubijały masło dawną metodą , na końcu mogły posmakować swój wyrób ze świeżymi bułeczkami upieczonymi przez miejscową piekarnię .

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od SYLWIA GRABOWSKA



Wyślij wiadomość
do SYLWIA GRABOWSKA

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do SYLWIA GRABOWSKA

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się