"Promyczki" o przyrodę dbają, dlatego ogródek zakładają

Wydarzenie dodał(a) Justyna Stefaniak

W dniu 06. 03 w ramach mini projektu "Mali Przyrodnicy" postanowiliśmy przemienić się w małych ogrodników i wymyśliliśmy, że w naszej sali założymy mini ogródek, w którym będziemy hodować różne warzywa i rośliny. Tym samym chcieliśmy troszkę przyspieszyć nadejście długo wyczekiwanej wiosny. Ponieważ mamy już doświadczenie w sadzeniu roślin (jesienią w naszym przedszkolnym ogródku posadziliśmy sosnę, która rośnie jak na drożdżach założenie ogródka uznaliśmy za zadanie, z którym poradzimy sobie bez trudu. Już parę dni wcześniej zaczęliśmy przygotowywać niezbędne do tego celu rzeczy. Zakupiliśmy nasiona cebuli, marchewki, sałaty i rzodkiewki. Z naszego magazynku wyciągnęliśmy łopatki i grabki, które starannie wyczyściliśmy. Nie mogło zabraknąć donicy, którą udało mi się wynaleźć w piwnicy, oraz - rzecz jasna - ziemi do sadzenia, którą otrzymaliśmy od Pani Dyrektor. W czwartek (dzień poprzedzający sadzenie) przygotowaliśmy emblematy warzyw, odpowiadające zdobytym przez nas nasionom. Każdy Promyczek wybrał taki, który najbardziej przypadł mu do gustu i pokolorował kredkami. Następnie- z niewielką pomocą cioć- średniaki dokleiły patyczki, które miały ułatwić zamieszczenie etykietek w donicach. Kiedy wszystko było już gotowe przystąpiliśmy do najważniejszej czynności- sadzenia. Nad naszą pracą czuwał Skrzat Benio- jak się okazało- wielki miłośnik przyrody. Podczas wysiewu było mnóstwo zabawy. Dzieci z uwagą przyglądały się i porównywały nasiona warzyw. Starały się opisywać ich kształt i wielkość oraz kolor. Każdy Promyczek otrzymał własną donicę, do której w pierwszej kolejności wsypywał ziemię, następnie wrzucał nasionka i delikatnie zasypywał. We wszystkich doniczkach umieściliśmy przygotowane wcześniej obrazki. Na samym końcu podlaliśmy nasze warzywa. Po zakończonej pracy zaczęła się dyskusja na temat umiejscowienia naszego mini ogródka. Po naradach i odwołaniu się do zdobytej przez nas wiedzy, że rośliny najbardziej lubią ciepło i słońce, donica stanęła na okiennym parapecie. Ustaliliśmy także dyżury obserwatorów, którzy zostali zobligowani do codziennego doglądania naszych roślin i ich podlewania. Piątkowe założenie mini ogródka było uwieńczeniem tygodnia wypełnionego rozmowami o pierwszych oznakach wiosny. W tym czasie dowiedzieliśmy się, że niedługo powrócą do nas ptaki, które odleciały na zimę, a zimowe śpiochy obudzą się ze swojego snu. Napomknęliśmy o pączkach na gałęziach drzew, które pomału zaczynamy obserwować na drzewach wokół przedszkola. Poznaliśmy także pierwsze kwiaty- symbole wiosny- żonkile, przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy, czy przylaszczki. Nie obca jest nam wiedza o tym, jak wzrasta roślina od momentu zasadzenia cebulki lub nasionka do chwili, kiedy zerwiemy kwiat. Nauczyliśmy się także nowej piosenki pt. "Ziemia, zielona wyspa", która z pewnością wpisze się w stały repertuar naszej grupy.

Mały Przyrodnik

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania dla poszanowania roślin i zwierząt.

od Justyna Stefaniak

do Justyna Stefaniak