KOLOROWY KARNAWAŁ W PRZEDSZKOLU „MISIA USZATKA”

Wpis dodał(a) DANUTA MILINKIEWICZ

W ramach małego projektu "W Krainie tańca" dzieci z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie uczestniczyły w cyklu zajęć i zabaw o tematyce karnawałowej, podczas których radośnie spędzały czas na tańcach, pląsach i zabawie przy muzyce. Przedszkolaki na podstawie scenariuszy proponowanych przez miesięcznik "Bliżej przedszkola" oraz barwnych ilustracji wzbogacały wiedzę na temat tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem, zarówno w Polsce jak i na świecie. Próbowały odpowiedzieć na pytania „Co to jest karnawał?”, „W jakich krajach się odbywa?”, "Gdzie w trakcie karnawału ludzie bawią się i tańczą?", „Jak mogą wyglądać kreacje karnawałowe?” Poprzez różne formy aktywności zaplanowane przez nauczycielki, dzieci przyswoiły sporą dawkę wiedzy, poznały charakterystyczne sposoby świętowania karnawału, zobaczyły czym charakteryzują się żywe do dziś zwyczaje zapustne oraz jak wyglądają paradne kostiumy - kolorowe maski, pióra, nakrycia głowy. Zajęcia były pełne ruchu, muzyki i dobrej zabawy. Podczas realizacji projektu dzieci rozwijały różne zdolności artystyczne (plastyczne, wokalne, teatralne) oraz kulinarne. Własnoręcznie wykonały maski karnawałowe. Wyklejały i ozdabiały je według własnych pomysłów. Uczyły się piosenek, wierszy, inscenizacji, które zaprezentowały podczas uroczystości odbywających się w czasie karnawału. Piekły faworki, kultywując tradycję Tłustego Czwartku.

Czas karnawału w naszym przedszkolu to także integracja międzypokoleniowa. Do magicznego świata karnawałowych zabaw zaprosiliśmy Babcie i Dziadków. We wszystkich grupach odbyły się uroczystości z okazji ich święta pod hasłem:  „W karnawale wszyscy urządzają bale. Niechaj Babcie i Dziadkowie tańczą z dziećmi - tak na zdrowie! Niech się bawią duzi, mali - zgromadzeni na tej sali!”. Przedszkolaki zaprezentowały się w wierszu, piosence i tańcu przed licznie przybyłymi gośćmi. Po części artystycznej dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy przy starych, polskich przebojach. Babcie i Dziadkowie, razem z wnukami, tańczyli i śpiewali przy utworach: "Cała sala śpiewa z nami...", "Rudy rydz", "Te opolskie dziouchy".

Tanecznym krokiem dotarliśmy do bardzo wyczekiwanego przez dzieci – Balu Karnawałowego. Pracownicy przedszkola oraz Rodzice dołożyli wszelkich starań, aby ten dzień był wyjątkowy i na długo zapadł w pamięci dzieci. Podczas balu przenieśliśmy się w bajkowy, niezwykły  świat. Barwne stroje przygotowane przez rodziców dla swoich pociech, bajeczny wystrój, wspaniała muzyka, konkursy, korowody, wspólna zabawa z Mikołajem, prezenty, premiera „Legendy o Smoku Wawelskim i dzielnym Szewczyku” w wykonaniu aktorów „Teatru Rodzica”, działającego w naszym przedszkolu oraz oczywiście masa uśmiechniętych, zadowolonych twarzy – tak w skrócie można opisać to, co wydarzyło się tego dnia w naszym przedszkolu.

W ostatni czwartek przed Środą Popielcową nie zabrakło zabaw, konkursów związanych z Zapustami. Przedszkolaki obejrzały teatrzyk "Pączki i faworki u babci Honorki", który przybliżył dzieciom tradycję "Tłustego Czwartku". W tym dniu była okazja do świetnej zabawy, przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Wielokrotnie padło przysłowie "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła". Radości ze wspólnej zabawy było naprawdę wiele. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków z cukrem pudrem i lukrem.

Przedszkolaki wzięły również udział w warsztatach „Zapust jedzie drogą” prowadzonych przez pracownika Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie miały okazję poznać  świat swoich dziadków i pradziadków – dawne zwyczaje karnawałowe i ostatkowe praktykowane niegdyś w Polsce. Podczas warsztatu przedszkolaki dowiedziały się, że zapusty, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw, które rozpoczynają się w dniu Trzech Króli, a kończą przed Środą Popielcową. Wtedy to po wsiach chodziły grupy przebierańców – wesołe korowody różnych postaci:  niedźwiedź, koza, turoń, konik, bocian, żuraw, a odgrywane scenki miały zwiastować wiosnę, odrodzenie przyrody i oczywiście zapewnić szczęście domownikom. Przedszkolaki mogły przebrać się za niedźwiedzia, zobaczyć jak wygląda "koza", a dziewczynki miały okazję powróżyć sobie, rzucając wiankiem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pani prowadzącej, która w ciekawy i przystępny sposób opowiedziała różne ciekawostki z tego okresu. Na koniec przedszkolaki zatańczyły prosty taniec śpiewając ludową przyśpiewkę o lnie.

„Poszukiwacze Przygód” z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka zakończyli kolejny, mały projekt „W krainie tańca”. Był to bardzo radosny czas  wypełniony przede wszystkim dobrą zabawą, tańcem, poznawaniem tradycji karnawałowych, integracją międzypokoleniową, cennym, nowym doświadczeniem, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli, a także rodziców.

Poszukiwacze Przygód - W krainie tańca

od DANUTA MILINKIEWICZ