Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała”.

Wpis dodał(a) Katarzyna Łyszczarz

Międzynarodowy projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” realizowaliśmy w Publicznym Przedszkolu działającym w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie. Do projektu zaangażowały się wszystkie grupy przedszkolne (3-latki, 4-latki, 5latki „a”, 5-latki „b” i klasy 0 „a” i 0 „b”). Poprzez realizację 16 zadań w sposób szczególny chcieliśmy uczcić 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zadanie 1.

Przedszkolaki z wszystkich grup, pod okiem wychowawców nauczyły się czterech zwrotek Hymnu Narodowego i wspólnie z całą społecznością szkolną odśpiewały go podczas bicia rekordu 9 listopada o godz. 11.11.

Zadanie 2.

W grupie 5-latki „a” odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami pt."Biała i czerwona wstęga". W zajęciach wzięli udział rodzice, pani Dyrektor i pan Andrzej, nauczyciel rytmiki. Przy okazji tego niezwykłego spotkania udało się jednocześnie zrealizować zadanie nr 10 - przedszkolaki wspólnie z rodzicami kisili kapustę.

Zadanie 3.

Klasy 0 „a” i „b” przygotowały apel z okazji 11 listopada – inspirowany pomysłami grupy oraz wykonały dekorację na akademię. Apel z okazji DEN również był inspirowany motywami ludowymi, głównie strojami.

Zadanie 4.

Wszystkie grupy przedszkolne uczyły się pieśni patriotycznych: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Co to jest Niepodległość?” i „Rodzinny kraj”. Przedszkolaki z grupy: 4-latki, 5-latki i kl.”0” reprezentowały przedszkole podczas gminnego konkursu pieśni patriotycznych pt. „Chcę i ja coś o Polsce powiedzieć”, zorganizowanego przez GOK w Gościeradowie.

Zadanie 5

Dzieci z klasy 0 „b” nauczyły się tańca ludowego. Z wielką radością poznawały kroki Krakowiaka.

Zadanie 6

W każdej grupie dzieci uczyły się wierszy o patriotyzmie i Polsce. Wiersz „Kto ty jesteś?” Wł. Bełzy, zaprezentowały podczas podsumowania konkursu plastycznego. Klasa 0 „b” wykonała ilustracje do wiersza (zadanie z kodowania) pt. „Ojczyzna” Cz. Janczarskiego.

Zadanie 7

W każdej sali przedszkolnej dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowali kącik patriotyczny pt. „Piękna nasza Polska cała” . W salach nie zabrakło również prac dzieci z symbolami narodowymi. Dzieci z klasy 0 przygotowały gazetkę na korytarzu przedszkolnym.

Zadanie 9.

W każdej grupie wychowawcy wprowadzały zabawy ludowe podczas codziennych zajęć. Najwięcej jednak zabaw pojawiło się w grupach najmłodszych; 3 i 4-latkach. Dzieci poznały zabawy: „ Grozik”, „Karuzela”, „Stary niedźwiedź”, „ Chodzi lisek koło drogi”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „ Ole,Ole Janko”, „Stoi różyczka”. Wszystkie zabawy zostały zaprezentowane podczas zabawy andrzejkowej zorganizowanej przez grupę 3 i 4-latków. Wychowawcy nawiązali współpracę z zespołem ludowym działającym przy GOK w Gościeradowie, dzięki temu dzieci mogły się bawić przy dźwiękach akordeonu. Wychowawcy zrobili przedszkolakom niespodziankę, prezentując się w strojach ludowych.

Zadanie 10

Dzieci z oddziału 5-latki „a” zaprosiły dwie mamy, które stawiły się w przedszkolu w strojach ludowych i razem  z przedszkolakami ukisiły kapustę. Dowiedziały się również o walorach zdrowotnych kapusty i zobaczyły jak wygląda szatkownicę, urządzenie do siekania kapusty.

Zadanie 12

Uczniowie klas 0 wysłali pocztówkę swojej miejscowości na podany adres p. Ludmiły Fabiszewskiej.

Zadanie 13.

Przedszkolaki ze starszych grup (5-latki i klasy „0”) przyozdobiły kartki, które następnie wraz z podziękowaniami i  z  najlepszymi życzeniami trafiły do rąk Powstańców w ramach zadania: „Napisz kartkę Bohaterom”.

Zadanie 14.

Konkurs plastyczny pt. ,,Moja mała Ojczyzna” został zorganizowany przez wychowawczynie z grupy trzylatków. Celem konkursu było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej oraz rozwijanie wyobraźni artystycznej i aktywności twórczej dzieci. Skierowany on był do wszystkich chętnych dzieci w wieku 3- 6 lat i ich rodziców. Na konkurs spłynęło 31 prac, które zostały wyeksponowane na tablicach w widocznym miejscu, na korytarzu przedszkolnym. Jury nagrodziła wszystkie prace konkursowe pamiątkowym dyplomem, kolorowanką i słodką niespodzianką. Sponsorem nagród była pani Natalia, mama naszego przedszkolaka.

Zadanie 15

„Dzień mody patriotycznej” został zorganizowany przez grupę 5-latki „b”, podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci zaprezentowały się w strojach ludowych i w kolorach barw narodowych - całe przedszkole było biało - czerwone.

Zadanie 16

Przedszkolaki z grupy 5-latki „a” i „b” podczas wycieczki do Szkółki Leśnej w Marnopolu zasadziły "Drzewko Pamięci", jako symbol życia i wolności.

Zadanie 18.

Klasy 0 wzieli udział w wycieczce „Szlakiem historii” – poznali zabytki i miejsca pamięci narodowej w Gościeradowie oraz uczestniczyli w warsztatach garncarskich.

Zadanie 19.

Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham Cię, Polsko!”, został przygotowany prze wychowawczynię grupy 5-latków „a”. Wzięli w nim udział reprezentancji wszystkich grup przedszkolnych. Dzieci podczas kilku konkurencji wykazały się dużą wiedzą na temat swojej Ojczyzny. Wszystkie grupy przedszkolne otrzymały książki o Polsce i dyplomy. A dla pozostałych dzieci czekała słodka niespodzianka w postaci toruńskich pierników. Test wiedzy został zorganizowany w 100 urodziny Polski, więc nie mogło zabraknąć również tortu.

Katarzyna Łyszczarz

Publiczne Przedszkole w Gościeradowie

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Łyszczarz

do Katarzyna Łyszczarz